Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bilinmesi Gereken 20 Önemli Çiçek Anlamı

1-BEYAZ LALE

Beyaz lale, zarafetin ve saflığın simgesidir. İlk baharın gelmesiyle birlikte açan lale çiçeği yaz ayın sonuna kadar görülebilmektedir. Ayrıca beyaz lale, affedilme anlamı da taşıyan bir çiçek olduğu için, özür dileme amacıyla da tercih edilebilmektedir.

2-KIRMIZI GÜL

Kırmızı gül, evrensel sembol olarak bilinen bir çiçektir. Geçmişten günümüze gelen hikayesi ile önem kazanan kırmızı gül, aşkı temsil etmektedir. Çiçekler içerisinde özellikle kırmızı gül, “Seni Seviyorum” sözcüğünün anlamını taşımaktadır.

3-BEYAZ GÜL

Beyaz gül, saflığın simgesi olarak bilinen bir çiçektir. Özellikle düğünlerde tercih edilmektedir. Bunun nedeni, beyaz gülün yeni bir başlangıcı temsil etmesidir. Bir efsaneye göre, beyaz gülün öpülerek kırmızı güle dönüştüğü söylenmektedir.

4-KIRMIZI LALE

Kırmızı lale çiçeği, itiraf anlamını taşımaktadır. Aslında yapılan itiraf sevgi temellidir. Lalenin renginin kırmızı olması da, bu var olan sevginin aslında ne kadar güçlü olduğunu anlatmaktadır.

5-PEMBE GÜL

Pembe gül, doğada bulunan ilk gül türlerinden biri olarak bilinmektedir. Sonrasında farklı güllerle birlikte melezleştirme işlemi ile yeni çeşitler elde edilmiştir. İçerisinde sevgi ve minnettarlık anlamını taşıyan pembe gül, sadeliğinde bir yansıması olarak bilinmektedir.

6-PEMBE LALE

Pembe lale, sonsuz arkadaşlık anlamını taşıyan bir çiçektir. Ayrıca aile içerisinde verilebilecek ideal çiçek türlerinden birisi olarak bilinmektedir. Ortama hoş bir dokunuş yapmak isteyenler için güzel bir seçim.

7-SARI GÜL

Sarı gül, 18 yüzyıl sonrasında Orta Doğu bölgesinde keşfedildi. Sonrası özellikle canlı rengi sayesinde oldukça popüler bir hale geldi. Birçok yerde ayrılığın sembolü olarak bilinmesine rağmen aslında sarı güller, mutluluğun, canlılığın ve dostluğun simgesidir.

8-SARI LALE

Sarı lale çiçeği her zaman göğe doğru uzanan dik duruşu ile bilinmektedir. Bu, umutsuz bir aşka karşı dik duruşu temsil etmektedir. Ayrıca, sarı renkte olması ile mutluluğu ifade eden bir çiçek olduğu için, güzel anlamlar içinde kullanılabilmektedir.

9-PAPATYA

Papatya çiçeği, saf sevgi anlamını taşımaktadır. Nisan ayının gelmesi ile açan papatyalar, Ağustos ayına kadar yaşarlar. Ayrıca, baharın gelmesini müjdeleyen çiçek olarak da bilinmektedir.

10-BEYAZ KARANFİL

Beyaz Karanfil denildiğinde akla sonsuz bağlılık gelmektedir. Beyaz renk, saflığın simgesi olduğu için, bu sonsuz bağlılığın saf duygular içerdiğini anlatmaktadır. Taşıdığı bu anlam sayesinde, özellikle düğün organizasyonlarında kullanılmaktadır.

İlgili İçerik  Dünyayı Gezmek İsteyenler İçin 12 Önemli Bilgi

11-ZAMBAK

Zambak, mitololijilerde adından sıkça söz ettiren bir çiçektir. Gücün, doğurganlığın ve asaletin bir arada olduğu anlamını taşımaktadır. Zambak çiçeği aldığı renge göre; neşeyi, iyileşmeyi ve şükür etmeyi temsil etmektedir.

12-ORKİDE

Orkide çiçeği, sahip olduğu zarafeti sayesinde her zaman kraliyetteki gücü temsil etmiştir. Dış görünüşü ile birlikte kokusu ile de kişiyi büyüleyen bir çiçektir. Mor renkli orkide çiçeği ise, lüksün ve görkemin buluşma noktasıdır.

13-GARDENYA

Gardenya, sarı ve beyaz çiçekli saksı bitkisidir. Bitki sevenlerin sık tercih ettiği bu çiçek, güzel kokusunun yanı sıra narin yapıdadır. Çiçeklerini açtıktan sonra, saf görüntüsü nedeniyle meleğe benzetilmektedir. Gardenya, ayrıca umudu ve sevgiyi de içerisinde taşır.

14-LEYLAK

Leylak çiçeği, sevgi anlamını içermektedir. Taşıdığı sevgi anlamının yanı sıra, rengi sayesinde güveni de içermektedir. Leylaklar renklerine göre; gücü, aşkı, masumiyeti ve huzuru temsil ederler.

15-MANOLYA

Manolya, duygusallığın simgesi olarak bilinmektedir. Mayıs ayının gelmesiyle birlikte çiçek açan Manolya, sıcak iklimi sevdiği için, hoş rengi ile insanın içini ısıtır. Ayrıca, sarı ve mor renkte de açabilen manolyanın hoş bir kokusu vardır.

16-SÜMBÜL

Sümbül, canlılığın sembolü olarak bilinir. Yeni başlangıçlar ve yeni umutlar bekleyenler için en uygun olan çiçektir. Sümbül rengine göre; kıskançlık, pişmanlık, eğlence ve dua anlamlarını taşır.

17-MENEKŞE

Menekşe, sadakat ve sevgi anlamlarını taşımaktadır. Ayrıca, karşıya verilen değerin ne kadar yüksek olduğunu anlatır. Renk tonu ile kişiye canlılık verir.

18-LAVANTA

Lavanta; rengi, kokusu ve görüntüsü ile şıklığı temsil eder. Hoş ve yoğun kokusu ile kişiyi rahatlatan bir çiçek olarak bilinir. Bu nedenle, bitki çayı (Bkz: Oolong Çayı Nedir?) olarak da tercih edilebilmektedir.  Lavanta rengine göre; incelik, dilek ve sevgi anlamlarına gelmektedir.

19-ORTANCA

Ortanca, birleştirme anlamına gelen bir çiçek olduğu için organizasyonlarda sık sık tercih edilmektedir. Ortanca rengine göre; zarafet, sevgi ve bolluk anlamlarını taşımaktadır.

20-GERBERA PAPATYASI

Gerbera papatyası, masumluğun simgesi olarak bilinen Güney Afrika kökenli bir çiçektir. Yeni güzel başlangıçlar için verilebilecek en güzel çiçektir. Gerbera renklerine göre; değişim, neşe, saflık ve titizliği temsil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir