2019 Burning Man Festivali Başladı

Dünya üzerinde gerçekleştirilen festivaller içerisinde en çılgını olarak gösterilen 2019 Burning Man festivali başladı. Festival 25 Ağustos 2019 3 Eylül 2019 tarihleri arasında Nevada’da bulunan Black Rock Desert’te olacak. İşte çılgın festivale dair merak edilenler..

Nasıl Ortaya Çıktı?

Festival kapsamında sanatçılar özgürce sanatlarını sergiler.

Festival kapsamında sanatçılar özgürce sanatlarını sergiler.

Festival ilk kez 1986 yılında Larry Harvey ile Jerry James’in San Fransisco’da 20 kişilik bir arkadaş grubuyla Baker Beach’te bir araya gelmesi ve ardından 3 metre boyutundaki tahta bir adamı ateşe vermeleriyle başladı. Sonrasında; festival kendisini her yıl geliştirmeye ve inanılmaz boyutlara ulaşmaya başlayan bir gelenek halini aldı.

Burning Man Festivali’nin Amacı Ne?

Festival kapsamındaki eserlerden biri

Festival kapsamındaki eserlerden biri

Burning Man Festivali’nin esas amacı, bireyin kendi içerisinde saklı olan yaratıcı potansiyelini ortaya çıkartmak ve özgüven tazelemektir. Toplum kurallarını ortadan kaldırarak, kişisel özelliklerin gün yüzüne çıkartılmaya çalışıldığı ortamda, dünya üzerinde spiritüel farklılık yaratılabileceği inancını taşımaktadır.

Etkinlik bünyesinde sergilenen sanat eserlerinin esas amacı anlatılmak istenenin salt bir şekilde ortaya konmasıdır. Bunun yanı sıra etkinlikte birbirinden farklı icat, alet ve makineler de sergilenmektedir.

Festival sınırsız müzik ve eğlence ile sürerken son iki gün herkes için daha heyecanlı geçer. Meşhur Tahta Adam etrafında, 500 ve üzerinde ateş göstericisi bir ateş çevirerek Tahta Adam yakılır. Son gün katılımcıların hayatlarını kaybetmiş olan kişilere ait olan eşyaları, inşa edilmiş tapınağa konur ve bu tapınak da yakılır.

Burning Man Katılım Koşulları Nelerdir?

Festival kapsamındaki eserlerden biri

Festival kapsamındaki eserlerden biri

İlk olarak katılım herkese açık olacak şekildedir. Etkinlik çöl ortamında; paylaşmaya, yaratıcılığı gün yüzüne çıkartmaya, sosyalleşmeye ve ayrımcılık hissi olmadan isteneni yapabilmeye ortam oluşturur.

Etkinlik bünyesinde para geçerli olmadığı gibi herhangi bir şeyin satışı da yapılmamaktadır. İhtiyaç duyulan eşyalar, paylaşılarak giderilir.

Kalabalık arkadaş gruplarının daha çok eğleneceği düşünülse de; festivalde, yardımlaşma ve ön yargılar olmadığı için tek başına katılanlar da asla yalnız hissetmeyecektir.

Ancak festivalin bazı kuralları da yok değil. Ancak bu kurallar özgürlük kısıtlayıcı şekilde değil. Öncelikle; festival kapsamında karavan ya da çadır konaklaması yapmak, çevreyi temiz tutmak ve kendi yemeğinizi hazırlamak zorunlu.

Ticaret yapmak, hızı saatte 5 milden yüksek olan onaylanmamış hiç bir araç kullanmamak ve de en önemlisi katılımcıların deneyimleri üzerinde etki oluşturmamak önemli kurallardır.

Malzeme Listesinde Neler Olmalı?

Festivalde birbirinden ilginç sanat eserlerine yer verilir.

Festivalde birbirinden ilginç sanat eserlerine yer verilir.

Burning Man için yanınıza almanız gereken ve işinizi kolaylaştıracağına inandığımız eşya listesi şu şekilde;

  • Bisiklet,
  • Kıyafet,
  • Çadır veya karavan,
  • Camelback,
  • Ziploc

Öncelikle katılım oranı göz önüne alındığı zaman size ulaşım açısından yardımcı olacak en rahat şey bisiklet olacaktır. Giysi konusunda ise sabahları çok sıcak olduğu akşamları ise çok soğuk olduğunu düşünürsek, yanınıza sizi hem serin hem sıcak tutacak giysiler almak gerekir. Konaklama festival kapsamında getirilen çadır ya da karavanlarla yapılmaktadır.

Listenin en önemli malzemeleri camelback ve ziploc olarak gösterilmektedir. Susuzluk konusuna başarılı bir çözüm getiren bir camelback ve eşyalarınızın toz ve kumdan bozulmasını önlemek için bolca ziploc edinmek önemli.

Eğer Burning Man sırasında eşya ya da eşyalarınızı kaybederseniz, Lost and Found bölümünden kayıp eşyanızı arayabilirsiniz. Ancak eşyalarınızın tamamına adınızı ve iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın. Bu sadece bu festival için geçerli olmadığı gibi; nerede olursanız olun kayıp eşyalarınızı bulmanızda yardımı olacaktır. Eğer ki, festival bittikten sonra eşyanızın kayıp olduğunu fark ederseniz, resmi web sitesi üzerinde yer alan Lost and Found adındaki sekmeden kayıp eşya listesini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir