cadılar bayramı halloween ne zaman

2019 Cadılar Bayramı Halloween Nasıl Kutlanır?

Cadılar Bayramı birbirinden korkunç ve eğlenceli kıyafetler giyerek, dünya genelinde kutlanan bir bayram özelliği taşır. Kökleri Pagan dönemine dayanan bu bayram, ilk Hristiyan uygulamalarına dek uzanır. Yakın zamanda ülkemizde de Cadılar Bayramı kutlanmaya başladı. 2019 yılında Cadılar Bayramı hangi güne gelecek? Halloween nedir?

Avrupa ülkeleri ile Amerika’da, birbirinden farklı temalar ve korkunç kostümlerle senelerdir kutlanan bu bayram İngilizce’de Halloween diye adlandırılırken ülkemizde karşılığı Cadılar Bayramı’dır.

2019 Cadılar Bayramı Hangi Güne Gelecek?

Cadılar Bayramı kostümlerle kutlanan bir bayramdır.

Cadılar Bayramı kostümlerle kutlanan bir bayramdır.

Halloween, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanır. Kökeni Pagan ve Hristiyan olmasına rağmen seküler bir hal almıştır. Çocukların, çoğunlukla korkunç kostümleriyle, kapı kapı gezip şekerleme ve harçlık almaya çalıştığı bir bayramdır. Kutlamalar arasında; balolar, korku seansları ve perili evlerde yapılan partiler de bayram etkinlikleri içerisinde yer alır.

Cadılar Bayramı,  Batı ülkelerinde yaygın şekilde kutlanır. Amerika’da büyük ve şaşaalı bir festival şeklinde kutlanan bu bayram, Amerikan kültürünün de etkisiyle Batılı ülkelere hızla yayılım göstermiştir..

Halloween Kutlamaları

Halloween kutlamalarında örümcek ağı dekoratif olarak kullanılır.

Halloween kutlamalarında örümcek ağı dekoratif olarak kullanılır.

Cadılar Bayramı’nın bilindik sembolü gülen bal kabağıdır. Bildiğimiz bal kabağı gülen surat şeklinde oyulduktan sonra, oyulan kısmına mum yakılarak korkutucu bir surat ortaya çıkartılmaya çalışılır.

En bilinen şekerleme ise elma şekeridir. Küçük çocuklar korkunç giysiler ile kapı kapı dolaşarak ev sahiplerine şu meşhur  “Şaka  ya da şeker mi?” sorusunu sorarlar. Ev sahibinin cevabı “Şaka!” ise farklı muziplikler gerçekleştirirler. Cevap “şeker” ise çocuklara şekerleme ya da harçlık verirler. Yapılan bu uygulamanın temelinde Britanya’da yaşayan yoksulların kapı kapı gezerek “ruh keki” toplamasından gelmesidir.

Günümüzde yetişkinler, 31 Ekim’e  ulaşan hafta sonunda kostümler giyerek özel balolar düzenler. Bu partilerde, partiye gelenler cadı, hayalet ya da korku filmi karakterinden birine bürünerek eğlenceye eşlik ederler.

Ancak; muhafazakar Hristiyanlar ile tutucu Protestanlar, çoğunlukla Cadılar Bayramı’nı kutlamadıkları gibi bu kutlamaları da yanlış bulurlar.

Cadılar Bayramı’nın temasını oluşturan renklerden turuncu olanı kışı, siyah olanı ise ölümü temsil eder.

Baykuş, kara kedi, örümcek ve cadılar, kötü şans getirdiklerine olan inanış ve korkutucu oldukları düşünüldüğü için bu bayramda sıkça kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir