2020 Yılında Beklenen Teknolojik Gelişmeler

2020 Yılında Beklenen Teknolojik Gelişmeler

İçinde yer aldığımız sene beraberinde 5G yayın, blok zincir ile yapay zekâ konusunda çok sayıda yenilik tanıtıldı. Eskiden yalnızca bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz teknolojilere ulaşmamıza ramak kalmışken 2020 senesinde karşımıza gelebilecek olan 6 muhteşem teknolojik değişimi beraber inceleyelim..

Geride bıraktığımız senelerde bulut sistemi başta olmak üzere yapay zekâ, sanal gerçeklik gibi teknolojik değişiklikleri devamlı olarak birbirleriyle etkileşim ve rekabet içerisinde oldular. Fakat son birkaç senedir sanki aralarındaki bu çekişmenin, devamlı aynı şeylerin daha iyisi ortaya çıkıyormuş gibi bir algı da vardı. Mevcudu daha iyi yapmak.. İşte önümüzdeki 2020 senesinde ilk olarak bu algı değişecek ve çok sayıda üst segment teknolojik değişim ile karşı karşıya kalacağız. Peki 2020 yılında bizleri hangi teknolojik gelişmeler bekliyor olacak?

5G Mobil Telekomünikasyon

5G teknolojisi sayesinde hızlı veri akışı sağlanacak

5G teknolojisi sayesinde hızlı veri akışı sağlanacak

2020 senesi, 5G teknolojisinin senesi olacak diyebiliriz. Dünyanın önde gelen Android mobil üreticileri, 5G mobil telekomünikasyonu destekleyen telefonları piyasaya sunmaya devam ediyor. 5G teknolojisi, 2020 senesinde küresel olarak da kullanılabilecek.

Bağlantı kalitesinde Wi-Fi 6

2020 yılında wifi kalitesi ve genişliği artış gösterecek.

2020 yılında wifi kalitesi ve genişliği artış gösterecek.

Wi-Fi 6 ile 5G, bambaşka teknolojiler gibi görünse de 2020 senesinde beraber kullanılarak ev ile ofis içerisinde ultra hızlı bir bağlantıyı sunacak. Wi-Fi 5’teki en yüksek indirme hızının neredeyse 3 katına ulaşabilecek olmamız aslında  Wi-Fi 6’nın sunacağı en ilgi çekici özelliklerden biri bile değil. Wi-Fi 6 ile artık daha hızlı bir şekilde veri akışına ulaşılabilecek. Veri akışının bu denli hızlı olması sayesinde: sorunsuz bağlantı kurabilecek cihaz sayısında ciddi bir artış elde edilecek; ikincisi ise mevcut Wi-Fi aracılığıyla alınan verilerin kalitesi belirgin oranda artış gösterecek.

Yapay zekâ veri analitiği 

Yapay zeka 2020 yılında çok ciddi ilerlemeler kaydedecek.

Yapay zeka 2020 yılında çok ciddi ilerlemeler kaydedecek.

Analitiğe doğru bir yatırım gerçekleştirmek isteyenler için yapay zekâ ile makine öğrenimine yatırım yapılması şart oldu. Çünkü artık devir artık gözle görülür bir şekilde yapay zekâ devri. Peki yapay zeka ile veri analitiğini en yalın haliyle nasıl bakabiliriz. Hız kapasitesi, ölçek değeri ve de elde edilen kolaylık olarak söyleyebiliriz. 2019 yılında oldukça hızlı olan bu konu, 2020’de de hızını arttırmaya devam edecek.

Sanal asistanlar ve hayat kalitesi

Sanal asistanlar hayatımızı olduğundan daha kolay hale getirebilecek.

Sanal asistanlar hayatımızı olduğundan daha kolay hale getirebilecek.

Siri ile Google Asistan başta olmak üzere sanal asistanlar, çok çeşitli konularda hala geride olsalar da 2020 senesinde konuşan yapay zekâlar konusunda ciddi ilerleme elde edilecek. Microsoft, bu konuşan yapay zekâ için sadece konuşulanı doğru duyabilsin ve algılayabilsin diye ciddi bir çalışma programı sürdürüyor. Belki de 2020 senesine gelmeden, bir telefonun mevcut arayüzünün yapay zekâdan meydana geldiğini dahi unutup, bu durumu kanıksayacağız..

Akıllı şehirler ve internet araçları

Teknolojik gelişmeler gelecek yıllarda akıllı şehirler inşa edecek.

Teknolojik gelişmeler gelecek yıllarda akıllı şehirler inşa edecek.

Senelerdir akıllı şehirler, teknolojik yaşamlar üzerinde konuşuyoruz ancak hala teknolojik açıdan belli bir seviyenin üzerine geçemedik. Fakat 5G teknolojisi ile Wi-Fi 6 sayesinde istenen akıllı şehirlerle internete bağlı araçlara sahip olmak yakın gelecekte olabilir. Bu konuda adım ilk olarak Tesla şirketinden geldi diyebiliriz. Ancak atılım, yalnızca Elon Musk’a ait değil.Çok sayıda şirket ile beraber çalışmalar yürütülüyor; Uber, sahip olduğu otonom araç filosunu ortaya çıkartmaya hazırlanıyor ve Amazon, alıcılarına siparişlerini drone kullanarak ulaştırmak için hummalı bir çalışma planına sahip. 2020 senesinde doğrudan göremeyecek olsak da yakın gelecekte bunları göreceğimizden biz eminiz.

Dijital gizlilik sorunu

Gizlilik sorununa daha etkili çözümler getirilecek.

Gizlilik sorununa daha etkili çözümler getirilecek.

Yakın geçmişe bakıldığı zaman teknoloji şirketlerinde yaşanan gizlilik skandalları, gizlilik konusunda da etkili adımların atılmasına yol açtı. Özellikle Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin oluşturulması ile Amerika’da teknoloji şirketlerine ciddi incelemeler yapılması sayesinde dünya üzerinde dijital gizlilik açısından 2020 senesinde ciddi gelişmeler yaşanacak. 2020 senesinde, teknoloji şirketlerinin eskiye oranla daha çok farkındalık kazanacağı ve iyi işler yapılacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir