3 Haftada Sağlıklı Uyku Düzenine Sahip Olabilirsiniz

Bilim insanları, geç yatma alışkanlığı olanların 3 hafta gibi bir sürede vücut saatlerini yeni baştan eğiterek daha sağlıklı uyku düzenine sahip olabileceğini açıkladı.

İngiltere’de yer alan Birmingham Üniversitesi ve Avustralya’da yer alan Monash Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar, gece 02:00’den evvel uykusu gelmeyen bir grup katılımcıya mevcut yaşam tarzlarında birkaç değişiklikler önerdi.

Günümüzde insanların çoğu elektronik cihazlar sebebiyle geç saatlere kadar uyumuyor ve sağlıklı uyku düzenini bozuyor.

Günümüzde insanların çoğu elektronik cihazlar sebebiyle geç saatlere kadar uyumuyor ve sağlıklı uyku düzenini bozuyor.

Öneriler arasında her gün aynı saatlerde yatmak, kafeinden mutlaka uzak durmak ve gündüzleri bol miktarda gündüz ışığı görmek yer alıyordu. Araştırmacılar katılımcıların aslında kendilerine sunulan öneriler hakkında önceden de bilgi sahibi olduklarının altını çizerken, bazı taktiklerin ise bireyin hayatında önemli değişimler gerçekleştirebileceğinin altını çizdi.

Yapılan araştırmanın sonunda gruptaki bireylerin 3 hafta sonunda vücut saatlerini tam olarak 2 saat erkene çekebildikleri görüldü..

Her bireyin güneşin doğuşu ile batışını takip eden tempolarla çalışan birbirinden farklı vücut saatleri mevcut.

İnsanların vücut saatleri farklılık gösterdiğinden, bazı bireylerin diğerlerine göre biyolojik saati daha geç saatlere uyumlu olabiliyor.

“Erkenciler” sabahın erken saatlerinde kalkabilirken akşam vakti geldiğinde ayakta duramaz hale gelir, fakat “gece kuşları” olarak adlandırılan bireyler çok geç saatlere kadar oldukça aktif kalabilir.

Fakat, dünya düzeninin çalışma düzeni göz önüne alındığı zaman gece geç saatlere kadar uyanık duran bireylerin pek çoğunun bedenlerinin hazır olmadan evvel alarm sesine kalkıldığı zaman ilerde ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Sağlıklı Uyku İçin Öneriler

Yapılan araştırmalar sağlıklı uyku düzenine kavuşmak için hayat düzeninde değişikliğe gidilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yapılan araştırma da ortalama olarak saat 02:30’da yatağa yatan ve sabah saat 10:00’dan evvel uyanamayan katılımcıların bu programa uyması istendi.

Hazırlanan programda katılımcılardan istenen yeni plan ise şöyle:

  • Normal düzenden 2-3 saat evvel uyanıp dışarı çıkmak ve sabah güneşi görmek,
  • En kısa sürede sağlıklı kahvaltı yapmak,
  • Yalnızca sabah saatlerinde spor yapmak,
  • Her gün öğle yemeğini aynı zaman diliminde yemek ve saat 19:00’dan sonra başka bir şey tüketmemek,
  • Saat 15:30 ve sonrasında kafein tüketmemek,
  • Saat 16:00’dan sonra kısa süreli olsa da uyumamak,
  • Normal yatış saatinden 2-3 saat evvel yatağa gitmek ve akşam saatlerinde ortamın ışık miktarını mutlaka azaltmak ya da karanlık ortamda uyumak

hazırlanan bu program katılımcılar üzerinde çok etkili oldu ve katılımcıların biyolojik saatleri 3 hafta sonunda 2 saat daha geriye gitti.

Güne dinç başlamak ve dengeli bir ruh haline sahip olmak için kahvaltı yapmayı es geçmeyin.

Güne dinç başlamak ve dengeli bir ruh haline sahip olmak için kahvaltı yapmayı es geçmeyin.

Çalışmanın sonunda uykusuzluk durumu, stres – anksiyete ve depresyon düzeylerinde ciddi oranda düşüş gözlemlenirken, katılımcılar üzerinde gerçekleştirilen testler tepki sürelerinin de geliştiğini ortaya koydu.

Bedenin güneşin doğuşu ve batışı ile uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlayan unsur, ışık. Bu yüzden insan bedeninin gün içinde olduğundan daha fazla ışık alması ve gece ise aldığı ışık miktarını azaltması öneriliyor.

Uykuya geçme ve uyanma saatlerinin belli bir düzene oturtulmaması biyolojik saati bozuyor. Biyolojik saatin bozulması kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığa sebep oluyor, stres düzeyi ve depresyon oluşumuna sebep oluyor. Bütün bunlar göz önüne alındığı zaman kaliteli uyku uyumanın insan sağlığı için önemi net bir şekilde ortaya çıkıyor.

UYARI: Uykusuzluk durumunda mutlaka hayat düzeninizi gözden geçirmeli ve konunun uzmanı olan kişilerden destek almanız gerekmektedir. Uyku kalitesinde meydana gelen bozulmalar ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı uyku düzeni için harekete geçin

Sağlıklı uyku düzeni için harekete geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir