ağız alerji sendromu nedir hekimkiz

Ağız Alerji Sendromu Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Ağız alerjisi, meyve ve sebzelerin bazılarına karşı ağızda alerji meydana getirmesi durumudur. Huş ağacı ya da ot polenlerine alerjisi bulunan hastaların yaklaşık olarak %40’ında görülmektedir. Nedeni, polenlerdeki alerjenlerle besinlerde yer alan alerjenlerin benzerlik göstermesidir. Peki, ağız alerji sendromu nedir? Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler..

Ağız Alerji Sendromu Nedir?

Ağız alerji sendromu, polen-besin sendromu olarak da adlandırılan, pişirilmemiş gıdaların, baharatların ve kuru yemişlerin sebep olduğu bir gıda alerjisi çeşididir. En sık karşılaşılan şikayet ağız içerisinde ve boğaz bölgesinde meydana gelen kaşıntı hissidir. Şikayetler gıdanın ağızla temas etmesiyle başlar ve yutulmasının ardından dakika içerisinde sonlanır. AAS yalnızca polen alerjisi bulunan bireylerde görülür. Kuru yemiş, meyve ve sebzelerde bulunan ve polenlere yüksek oranda benzerlik taşıyan alerjenler, polen alerjisi bulunan bireylerde ağız ve boğazını rahatsız edecek AAS gelişimine yol açarlar.

Ağız alerji sendromu polen alerjisi bulunan bireylerde daha sık görülür.

Ağız alerji sendromu polen alerjisi bulunan bireylerde daha sık görülür.

Ağız Alerji Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız Alerji Sendromunda en sık rastlanan şikayet ağız bölgesinde, boğaz bölgesinde ve dudaklarda meydana gelen, hafif düzeydeki ödem ve şişliğin haricinde  kaşıntı, yanma ve karıncalanma hissidir. Bunun dışında ciddi durumlarda ağız içerisinde yaralar, aft benzeri oluşumlar da meydana gelebilir.

Şikayetler çoğunlukla gıdanın alımının ardından birkaç dakika içerisinde görülmeye başlar. Ve gıdanın yutulmasının sonrasında kısa sürede kaybolur. Etkilenen bireyler çoğunlukla şikayetlerin oluşturduğu rahatsızlık sebebiyle gıdayı alımına devam etmezler. Ancak şikayetler çok şiddetli değilse hasta gıdayı tüketmeye devam edebilir.

Meyvelerin bazı çeşitleri Ağız alerji sendromuna sebep olurken bazıları bu duruma sebep olmaz.

Meyvelerin bazı çeşitleri Ağız alerji sendromuna sebep olurken bazıları bu duruma sebep olmaz.

AAS hastalarının yaklaşık olarak %10’nunda karın bölgesinde ve mide bölgesinde rahatsızlık hissi, mide bulantısı gibi sindirim şikayetlerinin, yaklaşık %5’inde boğaz bölgesinde ve göğüs bölgesinde sıkışma hissi, nefes almada zorlanma, mide bulantısı, ishal ve zihin bulanıklığı gibi ciddi şikayetlerin ortaya çıktığı görülmüştür.

Ağız Alerji Sendromun durumunda görülen problemler polen mevsiminde farklılık gösterebilir. Ayrıca şikayetlerin düzeyi herhangi bir meyve türünün farklı çeşitlerine göre değişebilmektedir.

AAS Kimlerde Görülür?

Bu sendrom en fazla erişkinlerde görülse de çocuklarda da görülebilir. Erişkinlerde görülen gıda alerjisi çeşidi AAS‘dir.
AAS hastalarının tamamında polen alerjisi bulunur ancak bazen mevcut polen alerjisi kişinin fark edemeyeceği düzeyde olabilir. Bu tip  durumlarda deri ve kan testleri kullanılarak polen alerjisi tespit edilebilir.

Ağız Alerjisi Neden Olur?

Yalnızca bitkisel gıdalar AAS’ ye sebep olur, deniz ürünleri, et ürünleri ya da süt ürünleri AAS’ye sebep olmaz.

Ağız Alerji Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Semptomlara sebep olan meyve ve sebzelerin kesinlikle çiğ formlarının tüketilmemesi yeterli bir tedavidir.

Semptoma sebep olan gıdanın kurutulmuş şekilleri pişmediği takdirde AAS’ye görülebilir. Bu yüzden gıdanın kurutulmuş şeklinin diyetten çıkarılmalıdır. Bu durum bütün gıdalarda geçerli olmamakla beraber, bazı sebzelerin ve bazı meyvelerin kabukları soyulmuş şekilde tüketmek ve gıdayı ısıtmak mevcut olan alerjenlerin büyük bölümünü yok eder.

Ağız alerji sendromu durumunda mutlaka konusunda uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

Ağız alerji sendromu durumunda mutlaka konusunda uzman bir hekime muayene olunmalıdır.

Alerjilerin çok ciddi sonuçlar doğuracağı asla unutulmamalıdır. Eğer Ağız Alerji Sendromu olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, mutlaka konusunda uzman bir doktora muayene olmalı ve şikayetlerinizden bahsetmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir