Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akdeniz Meyve Sineği Hastalığı Nedir?

Akdeniz meyve sineği hastalığı, meyvelere çok ciddi zararlar veren bir durumdur. Özellikle armut, şeftali ve de elma meyvelerinin hasatlarında ciddi kayıplara yol açmaktadır. Bu Akdeniz Sineği hastalığı nedir? detayları yazımızın devamında..

Akdeniz Meyve Sineği

Bu sineğin erginleri çoğunlukla ev sineğinin yaklaşık olarak 2/3’ü büyüklüğündedir. Vücudun geniş bir bölümünün rengi sarımsı kahverengidir. Bu sineğin baş kısmı sarı, gözleri ise büyük, yeşil madeni renkte pırıltılı ve kenarları kırmızı renktedir. Kanatları çok geniş olup üzerinde ise siyah ve soluk kahverengimsi renklerde şeritler mevcuttur. Yumurtaları mekik şeklinde olup beyaz renktedir.

Akdeniz meyve sineği zararı, larva halindeyken ortaya çıkar. Meyvenin etli olan kısmını yiyerek larvalar beslenir. Bu durumda ise meyve iç kısımdan yumuşama ve çökme gösterir. Hasar alan meyveler hızla olgunlaşarak zamanından önce dökülür ve ekonomiye olumsuz şekilde etki eder.

Bu tip meyvelerin vuruklu ve de enfekteli olması sebebiyle ihracata engel olmakta ve ürünün yurt dışına çıkarılmasına bu durumda izin verilmemektedir. Senelik olarak ortaya çıkan zarar ise bölgesel olarak %5,5 ila %78,9 oranında değişiklik göstermektedir.

Akdeniz meyve sineği

Akdeniz meyve sineği

Akdeniz meyve sineği polifag tipte bir zararlıdır. Ülkemizde görülen bu sineğin en önemli konukçuları ise kayısı, ayva, armut, şeftali, incir, mandarin, portakal, greyfurttur.

Mücadelesi

Her meyve hastalığında olduğu gibi bu hastalıkla da mücadele edilmesi gerekir. Ürün hasatlarında meydana gelen ciddi kayıplar ise bu mücadelelerin sürekliliğini doğurmaktadır. Bu hastalık için yapılabilecek olan mücadele yöntemleri

  1. Kültürel önlemler,
  2. Biyolojik ve biyoteknik yöntemler,
  3. Kimyasal mücadele yöntemleri,

Kültürel yöntemlerle önlemler: Turunçgil alanlarında ara konukçuluk yapan şeftali, incir ve nar gibi farklı türler dikilmemelidir. Dökülen ve bulaşık olan meyveler toplanıp hemen derin çukurlara gömülmelidir.

Akdeniz meyve sineği

Akdeniz meyve sineği

Kimyasal yöntemlerle mücadele: Sonbahar mevsiminde eylül-ekim ayları içerisinde, turunçgiller gelişmesini sürdürürken özellikle erkenci türlerden olan mandarinler olgunlaşmadan evvel meyvelerde vuruk kontrolü ile mutlaka feromon tuzakla ya da besi tuzakları koyularak sinek çıkış kontrolü sağlanmalıdır. Sineğin tespiti yapıldıktan sonra meyveler vurma olgunluğuna gelmişse ve vuruk görüldüyse  derhal ilaçlama aşamasına geçilmelidir. İlaçlama sorasında tuzak içerisinde sinek görülüyorsa eğer 7 ila 10 gün ara verilerek hasada
10 gün kalıncaya dek ilaçlama sürdürülür. Günlük sıcaklık düzeyinin 16 C’nin altına indiği zamanlarda ise ilaçlama yapılmasına gerek yoktur. Limon bahçelerinde de herhangi bir şekilde ilaçlamaya gerek yoktur.

Biyolojik ve Biyoteknik yöntemlerle mücadele: Ülkemizde parazitoitleri yer almadığından ötürü biyolojik mücadelesi bulunmamaktadır. Bazı ülkelerde ise iyonize radyasyon kullanılarak kısırlaştırılıp laboratuvar ortamında üretilen bireylerin salınması ile, parazitoit salımı kombineli bir biçimde uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir