Amazon elektrikli yılan balığı keşfi 2019

Amazon’da 860 Volt Elektrik Üretebilen Yılan Balığı Keşfedildi

Amazon deltasında, 860 voltluk elektrik üretebilen iki tane yılan balığı türü keşfedildi. DNA analizleri sonucunda yılan balıklarından bir tanesinin 860 voltluk enerji üretebildiği ortaya çıktı. Bu değer yeni bir rekorun habercisi olabilir.

Amazon’da yeni keşif

Araştırmacılar Amazon deltasında gerçekleştirdikleri çalışmalarla, aslında Amazon’un biyolojik çeşitliliğini de bir kez daha ortaya çıkartmış oldu.

İlk pil prototiplerinin ilham alındığı elektrikli yılan balıklarının bölgede yaşayan tek tür olduğu fikri bu şekilde ortadan kalktı.

Araştırmada elektrikli yılan balıklarının mevcut habitatlarında yapılan araştırmalar sonucunda elektrikli yılan balıklarını keşfeden araştırma ekibi, tür sınıflandırması için DNA testlerine başvurdu.

Amazon deltası üzerinde 2 yeni yılan balığı türü keşfedildi.

Amazon deltası üzerinde 2 yeni yılan balığı türü keşfedildi.

107 örnek üzerinden toplanan veriler sonucunda elektrikli yılan balıklarının esasında 3 farklı türünün bulunduğu keşfedildi. İlk yılan balığına Electophorus electricus adı verilmiş, diğerlerine de Electrophorus voltai ile Electrophorus varii adı verildi.

Türler içerisinde yeni keşfedilen Electrophorus voltai’nin bünyesinde 860 voltluk elektrik ürettiği tespit edildi. Bu daha önce keşfedilmiş olan en yüksek voltaj değeri 650 volt düzeyindeydi.

Yapılan araştırmanın devamında 3 türün kendi içlerinde belirgin sınırlarla ayrılmış bir yaşam alanlarına sahip oldukları da ortaya kondu. E. electricus yılan balığı Amazon Deltası içerisinde Guyana Kalkanı çevresinde yer alırken, E.voltai’nin yaşam alanının Brezilya Kalkanı olduğu belirlendi. Yeni keşfedilen E.varii’nin ise yaşam alanının Amazon nehrinin mevcut akıntısının yavaşladığı kısımlarda yaşadığı tespit edildi.

Yılan balığı için yaşama ve korunma

Elektrikli yılan balıkları bünyelerinde üretebildikleri elektrik şokunu hayatta kalma, avlanma ve yol bulma amacıyla  kullanıyor. Elektriği birbirlerinden farklı güç kapasitesi bulunan 3 özelleşmiş organ ile üretebiliyorlar.

Araştırma sonuçları Nature Communications isimli bilim dergisinde yayımlanmış olup, “E voltai”nin bu zamana kadar keşfedilmiş en fazla elektrik oluşturabilme kapasitesine sahip canlı türü olduğu ifade edildi.

Santana ve ekibi gerçekleştirmiş oldukları araştırmanın Amazon deltası üzerinde keşfedilmeyi bekleyen yeni türler olabileceğinin de mesajını iletti.

2019 yılında keşfedilen yılan balığı 860 volt elektrik üretebiliyor.

2019 yılında keşfedilen yılan balığı 860 volt elektrik üretebiliyor.

Araştırmacılar, E. voltai’nin mevcut kapasitesini iletkenliğin az olduğu yüksek sulara karşı gerçekleştirilen bir adaptasyonla açıklıyor.

Bu balıkların bedenlerinin büyük bir bölümü, yüksek gerilim dağıtan kaslara dönüşmüş elektroplax’larla  yani elektrik organlarıyla çevrili. Bu organlar, küçük gerilim oluşturan binlerce ufak elementten meydana geliyor. Bu elementler, birbirlerine seri bağlanan pil modeli gibi yüksek gerilim ortaya çıkartıyor.

Yılan balıklarının bu özelliklerinin bilim dünyasında başta pil tasarımında daha sonra da nörolojik dejenerasyon rahatsızlıklarının tedavisinde temel oluşturduğu biliniyor. Günümüzde, tıbbi amaçlı hazırlanan implantların çalışması için gerekli olan hidrojen pillerin geliştirilmesinde yarar sağladığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir