Amazon Üzerinden Etkili Ürün Satış Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Amazon üzerinden satış yapmayı düşünenler için Amazon stratejilerini doğru şekilde oluşturmalarına yardımcı olacak bir içerik hazırladık. Yazımızın sonunda Amazon üzerinden satış yapmayı hedefleyenlerin bilmesi gereken özellikleri ve etkili pazarlama tekniklerine yer verdik..

Etkili Amazon Satış Stratejisi Belirlemek

Amazon, tedarikçilerin mevcuttaki ürünlerini müşterilerle buluşturabileceği, müşteri trafiğinin yüksek olduğu alanlardan bir tanesidir. Ancak mecranın önemli olması satıcının doğrudan başarılı olacağı anlamını taşımıyor. Bunun için Amazon’da dikkat edilmesi gereken önemli stratejik noktalar bulunuyor. Bu önemli noktalar detaylarıyla şu şekilde;

Hedef Pazarın Doğru Belirlenmesi

Amazon’da satış yapacağınız ülke veya ülkeleri belirlemekte fayda var. Çünkü, Amazon’un global açıdan satıcılara yararlı olmasını sağlamasının dışında fırsat maliyeti de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, satmayı düşündüğünüz ürünün mevcut pazardaki Amazon penetrasyonu ile satıcılara sağladığı hizmetleri detaylı bir şekilde araştırmakta yarar var.

Örneğin; hedefiniz, ABD iç pazarı ve buna eş zamanlı olarak site üzerinden sipariş veren global müşterilerse, sizin satışlarınıza ABD üzerinden başlamanız çok doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra, Amazon.com bağlantısı üzerinden Meksika ile Kanada hesaplarınızı da çalışır hale getirerek bu ülkelere de ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer hedeflemiş olduğunuz ürün pazarınız Avrupa ise, o zaman Amazon’la beraber bölgesel alışveriş platformlarını da detaylıca incelemenizde yarar var. Örneğin, Hollanda’da hizmet veren bol.com sitesi Amazon’dan daha aktif kullanıcıya sahip. Bununla beraberlikte Ebay’in da Amazon’dan çok daha etkin olduğu Avrupa ülkeleri yer almakta, buna İngiltere’yi örnek verebiliriz.

Bu yüzden hedef pazarın doğru belirlenmesi, pazar  stratejinizi büyütmeniz  ve iyileştirmenizde çok etkili olacak.

Ürün Karlılığını Hesaplayın

İlk olarak satmak istediğiniz ürünün Amazon üzerinden satılabilir olma durumunu veya kar sağlayacak bir ürün olup olmayacağını araştırın. Nitekim, Amazon’dan sattığınız ürün için Amazon’a ufak da olsa bir miktar komisyon bedeli ödersiniz. Bu komisyon bedeli, kategori bazlı farklılık göstermekle beraber, 22%’ye kadar yükselebilmektedir. Komisyonların haricinde, ürünlerinizi alıcıya göndermek için harcayacağınız birim maliyetleri ürün karlılığını hesaplarken göz önüne almalısınız. Özellikle ABD dışından, örneğin; Türkiye’den ürün gönderimi gerçekleştirecekseniz mutlaka lojistik maliyeti de dikkate almalısınız.

Rekabeti Göz Ardı Etmeyin

Satmayı hedeflediğiniz ürün ya da ürünlerin Amazon bünyesinde yer alan rekabet derinliğini ayrıntılı bir biçimde analiz etmenizde büyük fayda var. Bu nedenle çok jenerik bir kategoride bir ürün satıyorsanız eğer başarılı olma şansınız oldukça düşük.

Rekabetteki en belirleyici kısım ise fiyatla beraber ürün ve mağaza için yapılan yorumlardır. Yorumları, ilk önce nicelik daha sonrasındaysa nitelik bakımından değerlendirmekte fayda vardır. Neticede fazla yorum almış olan bir mağaza, eğer ki ortalama puanı da iyiyse, rakiplerine göre daha avantajlı satış potansiyeli taşır.

Yukarıda yer alan tüm bu analizler ile ürün araştırmalarını gerçekleştirebileceğiniz Amazon’a entegre halde olan tool’lar bulunmaktadır. Bunlardan yararlanabilirsiniz. Örn; “Jungle Scout”.

Amazon’a Ürün Yüklerken Dikkat Edilecek Noktalar

 Amazon mağazanıza bir ürün yüklerken aşağıda yer alan 3 konuya çok dikkat etmelisiniz.

 • Yazılı içerik: Ürüne ait jenerik bilgilerden ziyade, olduğunca ayrıntılı bilgiler vermeye özen gösterin. Ürün boyutları, içerisinde yer alan materyaller, kullanım sahası, eğer varsa genel bakım ipuçları gibi detaylara mutlaka yer verin. Ürün listeleme sayfasında, kendi ürününüz ile ilgili olan zorunlu olan ve zorunlu olmayan bütün alanları doğru şekilde doldurmakta fayda var. Nitekim bu dolduracağınız detaylar, arama terimlerinde ürününüzün de tetiklenmesine fayda sağlayabilir.
Amazon mağazanıza bir ürün yüklerken 3 konuya çok dikkat etmelisiniz.

Amazon mağazanıza bir ürün yüklerken 3 konuya çok dikkat etmelisiniz.

 • Görsel İçerik: Yazılı alan haricinde görsel alan da çok önemlidir. Yazılı alan ürününüzün arama terimlerinde görülmesini sağlarken, görsel içerikte; ürününüzün diğer ürünler içerisinde seçilerek tıklanmasını sağlar. Fakat görsel içerikte, beyaz arka fon ile görsel boyutlarını kaplayan ürün görselleri eklenmelidir. Bu sayede arama sonuçları listesinde sizin ürününüz görsel açıdan diğer ürünle kıyasla daha dikkat çekecektir. Ana görsel seçiminde ise aynı kurallara dikkat etmek önemli.
 • Arama Terimleri: Ürününüzü tanımlayan terimler arama motorlarında bulunan arama hacimleriyle mutlaka doğru orantılı olmalıdır. Jenerik arama terimlerinin dışında ürününüzü diğerlerinden farklı hale getirecek ve rekabetin daha az olduğu terimleri listenize eklemeniz, mevcut satış hacminizin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Amazon Müşteri İlişkileri Desteği

Amazon’u müşteri için değerli kılan faktörlerden biri de mevcut müşteri memnuniyetidir. Bu yüzden her satıcı, bir diğer satıcıdan fazla yorum almak için çaba gösterir. Amazon’da başarılı müşteri ilişkileri desteği için aşağıdaki açıklamaları mutlaka dikkate alın.

Müşteri mesajlarına yanıt verme süreniz Amazon tarafından puanınızın hesaplanmasında önemli kriterlerdendir.

Müşteri mesajlarına yanıt verme süreniz Amazon tarafından puanınızın hesaplanmasında önemli kriterlerdendir.

 • Müşterinin attığı mesajları mümkün olan en kısa sürede cevaplayın. Müşteri mesajlarına yanıt verme süreniz Amazon tarafından puanınızın hesaplanmasında önemli kriterlerdendir. Cevap gerektirmeyen mesajlara ise “No response needed” seçeneğini kullanın. Aksi halde, mesaj cevaplanmadı şeklinde algılanacaktır.
 • Müşterinizin sorununu, Amazon’a ulaştırmadan önce çözmelisiniz. Çok farklı bir durum olmadığı müddetçe, Amazon müşterileri konuyla alakalı olarak haklı bulur bu da mağaza puanınızı düşürür.
 • Satış sonrası bütün müşterilerinize geri bildirim mesajı yollamalısınız. Müşterilerinize aldıkları ürün hakkındaki fikirleri sormanız, onlarla yakından ilgilendiğinizi gösterirken, yorumlarda ise ürün sıralamanızı ve puanınızı arttıracaktır.

Yukarıda yer alan maddeler üzerinden ilerleyerek Amazon’da satmak istediğiniz ürünler için etkili bir strateji belirleyebilirsiniz. 

Amazon Reklam Araçlarından Yararlanın

Satış yapmak istediğiniz ürün için belirlemiş olduğunuz satış hedeflerine ulaşmanızda etkili olacak unsurlardan bir tanesi de reklamlardır, Amazon’da satıcılara sağlanan hizmetlerden en önemlilerinden biridir. Ancak Amazon’da ürünlerinizin tanıtımını yapabilmeniz “seller account” veya “vendor account” gerekmektedir. Ürününüze, sahip olduğunuz bütçenize ve satış stratejinize uygun reklam modellerini belirlemeniz için aşağıda reklam modellerinden bahsettik.

Sponsorlu Ürün Reklam Modeli

Genel mantığı esasen Google Shopping reklamları gibi çalışır. Kullanıcıların arama kelimelerine takılan ürünleriniz, sonuç sayfasında üst sırada veya en altta gösterilir. Keyword hedeflemesi olan bu reklam modelinde isterseniz bid isterseniz de günlük bütçe oluşturabilirsiniz. Bununla beraber otomatik olarak keyword hedefleme opsiyonu da bulunmaktadır.

Başlık Arama Reklam Modeli

Keyword hedeflemesiyle beraber çalışan bu reklam çeşidinde, minimum 3 ürün belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu 3 ürün, afiş şeklinde arama sonuçlarında ya altta ya da üstte görüntülenir. Potansiyel müşterileriniz afişe tıkladığı zaman, belirlediğiniz bu 3 ürünün listelendiği sayfaya yönlendirilmektedir. Günlük bütçe minimum $10 olup, kategori bazlı olan reklamlar için oldukça uygun bir reklam modeldir.

Fırsat Teklifleri Hazırlayın

Belirli miktardaki ürünü, belirli tarih aralığında, belirlenmiş olan indirim oranıyla “Amazon Deal” ekranında yer alan potansiyeli yüksek müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan etkili bir reklam modelidir. Buna süreli promosyon dilimi de denebilir. Bunun için yapmanız gereken seçtiğiniz ürünü, adet ve indirim miktarıyla ara onay için Amazon’a gönderirsiniz. Reklamınız aktif hale geçtiğinde yani onaylandığında;

 • Ürün sayfanızda bir geri sayım saati ortaya çıkar,
 • Eğer varsa ürününüzün varyasyonları da bu promosyona eklenir,
 • İndirim öncesi ve indirim sonrası fiyat ile mevcut indirim oranı belirtilir.
Amazon bünyesinde indirim yaparak zaman zaman satış rakamlarında artış sağlayabilirsiniz

Amazon bünyesinde indirim yaparak zaman zaman satış rakamlarında artış sağlayabilirsiniz

Kupon Kodları Hazırlayın

Belirli bir ürün veya ürün grubu için belli bir miktar veya yüzdesel olarak belirleyeceğiniz kupon kodlarıdır. Satışlarınızda bir dalgalanma dönemi geçiriyorsanız eğer bu dönemler için kullanabileceğiniz yöntemlerden en etkilisi kupon kodlarıdır. En fazla 50 ürüne bir kupon hazırlanabileceği de unutulmamalıdır.

Promosyon Uygulayın

Rekabette öne çıkmak için promosyon etkili yöntemlerden biridir. Bu sayede müşterilerinizin dikkatini ürünlerinize çekerek rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Müşterileriniz için uygulayabileceğiniz promosyon türleri şunlardır;

 • Bedava Kargo promosyonu
 • Yüzdesel indirim promosyonu
 • 1 alana 1 bedava promosyonu
 • Bedava ürün promosyonu

Yapacağınız promosyonun etkili olması adına sosyal medya kampanyasıyla promosyonu ve ürünü destekleyebilirsiniz. Bu kampanyayla daha fazla trafik alarak ürün satışınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca, zamanla sınırlanmış olan promosyonların da satın alınma oranları yüksektir. Bu yüzden promosyonunuzu belirli zaman aralığı koyarak müşterilerinizin üzerinde çarpıcı etki yaratabilirsiniz.

Amazon Prime Özelliği

Amazon’da ürünlerinizin, Prime üyelerine sunulan ayrıcalıklara sahip olması satışlarınızda ciddi artış elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında en önemli hizmet ise 2 iş gününde sunulan bedava kargo hizmetidir. Ürünlerinizin bu özelliği taşıması için en basit yöntem ürünlerinizi FBA ile satıcılara ulaştırmanızdır. Nitekim, Amazon ulaşım ağı bakımından güçlü olduğundan, kargo sürelerini kolaylıkla yerine getirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir