Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ametist Taşı Nedir? Faydaları, Temizlenmesi ve Fiyatı

Mitolojide adından çok fazla söz ettiren ve sarhoş etmeyen taş olarak bilinen Ametist taşı, kullanan bireye enerji, mutluluk ve canlılık haricinde huzur sağlar. Bireyin üzerinde hızla dikkat çekecek nitelikte bir enerji artışı sağlar.

Doğada lila renk tonundan koyu mor renk tonuna kadar değişen renklerde ametist taşı bulunmaktadır. Fakat en fazla etki gücüne sahip olan ametist mor renk tonuna sahip olanıdır. Pembe kuvars taşı ile beraber kullanıldığı zaman taşların etki güçleri artar.

Ametist taşı nerede bulunur?

Sahip olduğu renklere göre birden fazla isimle karşılık bulmaktadır. En fazla ametist bulunan ülkeler; Sibirya, Zambiya, Bolivya, Brezilya, Afrika, Arjantin ve Uruguay’dır. Ülkemizde ise Balıkesir, Çanakkale, Ordu, Giresun, Yozgat ametist taşının çıkarıldığı illerimizdir.

Ametist taşı ham görünümü

Ametist taşı faydaları

  • Radyasyon üzeride büyük bir etkisi vardır. Ortam içerisinde bulunan elektronik aletlerden etrafa yayılan radyoaktif ışınları üzerinde toplayarak çevredeki canlılara zarar vermesine engel olur.
  • Beden üzerinde taşındığı zaman, fazla olan elektrik yükünü üzerine toplar ve kişinin daha dengeli olmasına yardımcı olur.
  • Kalp hastalıklarına iyi gelir.
  • Kan dolaşımında yararlıdır. Kanı temizler.
  • Alerjik reaksiyonlarda olumlu sonuçlar verir.
  • Beden üzerinde enerji dengelemesi sağladığı için karamsarlık ve öfkeyi uzaklaştırarak pozitif enerji sağlar.
  • Stres ve kaygı problemlerini azaltır.
  • Dikkat dağınıklığı yani konsantrasyon kaybına iyi gelir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir. Uyku problemi bulunan bireylerin ametist taşını yastıklarının altına koymaları kısa sürede uykuya dalmalarını sağlayacaktır.

Ametist taşı nereden alınır?

Bu taş, doğal taşlar satan ve güvenilir olduğuna inandığınız mağaza ve dükkanlardan satın alınabilmektedir. Ürünlerin sahte olmaması adına alınan yerin güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir.

Ametist taşından yapılmış bileklik.

Ametist taşı fiyatı

Bu taş, işlenme durumuna ve hazırlanan ürüne göre farklı fiyat aralıklarında seyredeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kimi bireyler ham ve işlenmemiş halini kullanırken kimileri de kristal halinde kullanmaktadır. Ayrıca ametist günümüzde takı ve aksesuar olarak hazırlanabildiği gibi dekoratif ürünler halinde de piyasada yer almaktadır.

İlgili İçerik  Diş dövmesi Tattoooth Trendi Hızla Yayılıyor

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, bu taşı ne amaçla kullanacağınız gerçeğidir.

Ametist taşı nasıl temizlenir?

Bu taş, doğal taş temizleme yöntemleriyle rahatlıkla temizlenebilmektedir. Bunlardan en sık tercih edilen yöntem, toprağa gömme yöntemiyle taşın temizlenmesidir. Taş, eğer ki pürüzsüz değilse dorudan temiz su ile bekletebilirsiniz. Ametist taşı güneş ışınlarına maruz kaldığında da başarılı bir şekilde üzerindeki olumsuz enerjilerden arındırılabilmektedir.

Etkili olduğu burçlar

Özellikle Şubat ayında doğan bireylerde yani Kova burcu olan kişilerde etkisini daha fazla gösterir. Kova burçları bu taştan üretilen kolye ve aksesuarları bedeninde taşıyarak şifa alabilirler.

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir