anksiyete bozukluğu belirtileri

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavisi

Endişe günlük hayatta karşılaşılan sorunlar sonucu kişide görülen bir durumdur. Özellikle yoğun iş temposu, aile içi anlaşmazlıklar, maddi sorunlar, insanın hayatını planladığı gibi gitmemesi durumunda, kişide kaygı oluşabilir. Aslında, vücudun bu tarz sorunlarla mücadele etmesi için gerekli olan bir nevi savunma sistemi olarak da adlandırılmaktadır. Ancak kimi zaman, bireylerde bu durum psikolojik sorunlara yol açıp, anksiyete bozukluğuna neden olabilir. Peki kaygı bozukluğu nedir? Belirtileri, görülme sıklığı ve tedavisi hakkında her şeye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu sinsi bir rahatsızlıktır. Belirtileri bir anda ortaya çıkıp, kişide depresyon oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumun oluşmasındaki en büyük faktör, kişinin yoğun baskı altında olduğundan, beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmamasıdır. Son dönemde, özellikle gençler arasında oldukça yaygın olarak görülen bu rahatsızlığın belirtileri tedavi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Anksiyete bozukluğu olan kişi, en olmadık bir şeyi gözünde çok büyütüp, sanki felakete sürükleniyormuş gibi bir tutum içerisine girer. Bu durum çevresi tarafından çok dikkat çekmemektedir. Ancak birey için oldukça yıpratıcı bir süreçtir. Belirtilerin artmasıyla birlikte kişi ölümü düşünebilir seviyeye de gelebilmektedir. Bu nedenle erken teşhis önem taşımaktadır.

Genellikle 20-30 yaş arası gençlerde oldukça sık görülen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Genellikle 20-30 yaş arası gençlerde oldukça sık görülen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle 20-30 yaş arası gençlerde oldukça sık görülen bu psikolojik rahatsızlığın belirtileri aşağıda sıralandığı gibidir.

 1. Halsizlik
 2. Terleme
 3. Uyku problemi
 4. İdrarda sıklaşma
 5. Konsantrasyon eksikliği
 6. Yakın çevresine karşı güvensizlik
 7. Yoğun kaygı
 8. Yalnız kalma isteği
 9. Dikkatsizlik
 10. Yoğun baş ağrıları,
 11. Mide bulantısı ve krampı
 12. Bulanık görme

Anksiyete bozukluğu sonucu, her bünyede belirtiler farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak ilerleyen boyutlarda, evden kaçma, saldırganlık, intihar eğilimi gibi riskli durumlarda görülebilmektedir. Bu nedenle, tedavi için en kısa zamanda psikolog ile görüşülmesi gerekmektedir.

Anksiyete bozukluğu sonucu, her bünyede belirtiler farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Anksiyete bozukluğu sonucu, her bünyede belirtiler farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Anksiyete Bozukluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Endişe bozukluğu durumuna neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. Bu duruma neden olan en önemli faktör, çocukluk çağında yaşanan travmalardır. Kaygı bozukluğuna neden olan faktörler şunlardır;

 • Genetik faktörler,
 • Kötü madde bağımlılığı,
 • Özgüven problemi,
 • Çocuklukta yaşanan şiddet,
 • Çocuklukta sevgi ve ilgi görmemek,
 • Başarısız olmak,
 • Parasal problemler,
 • Beyinde oluşan hasarlar,
 • Alkol bağımlılığı,
 • İş temposunun fazla olması, kişi de aşırı kaygıya neden olmaktadır.
Anksiyete bozukluğu, kişiyi yakın çevresine karşı güvensiz yapmaktadır.

Anksiyete bozukluğu, kişiyi yakın çevresine karşı güvensiz yapmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer endişe bozukluğu belirtileri kişide özellikle son 6 ayda 2 kere görüldüyse, psikolojik rahatsızlık olan kaygı bozukluğundan şüphelenilebilir. Ancak kesin teşhis için, bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bu safhada gereken müdahale yapılmazsa, kişide kendine zarar verme, çevresine karşı saldırgan davranışlarda bulunma ve evden kaçma gibi tehlikeli sorunlar oluşabilir.

İyileşme sürecini hızlandırmak adına, ilaç tedavisi ile birlikte psikolog desteği de uygulanmaktadır.

İyileşme sürecini hızlandırmak adına, ilaç tedavisi ile birlikte psikolog desteği de uygulanmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kesin teşhis konan bireyin, topluma kazandırılması ve normal hayatına dönebilmesi için, çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Kullanılan ilaçlar yeşil reçeli olarak verildiğinden, bir başkası tarafından kullanılması ya da doz aşımı yapılması sağlığı riske atacak davranışlardır. Doktor, hastayı muayene ettikten ve gereken testleri uyguladıktan sonra, hastalığın derecesine göre en uygun ilaç tedavisini uygulamaktadır. İyileşme sürecini hızlandırmak adına, ilaç tedavisi ile birlikte psikolog desteği de uygulanmaktadır. Bu sayede, kişi anlatamadığı sorunları, güvenebileceği bir kişiye anlatarak, kaygı bozukluğuna neden olan durumdan kurtulabilmektedir. Hastanın tam olarak iyileşmesi için, yaklaşık 1 ay tedavinin uygulanması gerekmektedir. Yeniden tekrar edebilen bir sorun olduğu için, kişi kendini yeniden kaygılı hissettiğinde, terapi uygulamalarına devam edebilmektedir.

 • Ayrıca, yoğun stres altında çalışan kişiler, pilates ve yoğa gibi stres seviyesini azaltıcı egzersizler yapabilirler.
Sevdiklerinden destek gören kişilerde, iyileşme hızı oldukça yüksektir.

Sevdiklerinden destek gören kişilerde, iyileşme hızı oldukça yüksektir.

Her psikolojik sorunun tedavisinde olduğu gibi, anksiyete bozukluğunun tedavisinde de aile ve yakın çevrenin desteği çok önemlidir. Sevdiklerinden destek gören kişilerde, iyileşme hızı oldukça yüksektir.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.psikiyatri.org.tr
 • www.e-psikiyatri.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir