Antibiyotik nedir

Antibiyotik Nedir? Antibiyotik Direnci Nasıl Gelişir?

Enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotik, çok sayıda hastalığın tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Günümüzde artan bilinçsiz antibiyotik kullanımı ise yaşamı tehdit edecek boyutlara varmıştır. Antibiyotik nedir? Nasıl kullanılır? Zararları ve daha bir çok bilgi yazımızın içerisinde..

Antibiyotik nedir?

Bakteriler tarafından ortaya çıkarılan enfeksiyöz, hastalıkların iyileştirilmesinde etkili bir şekilde kullanılan kimyasal maddelerdir. 1938 senesinde Alexander Fleming tarafından hayata geçirilen çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Fleming, bakterilerin yol açtığı ve enfeksiyonların tedavisinde etki sağlayan “Penisilin” adını koyduğu antibiyotiği, tıp bilimine kazandırmıştır. Çok çeşitli bakteriyel hastalıkların oluşumunda farklı şekillerde etki gösterirler. Bazı ilaç grupları bakteri öldürücü bazıları ise bakteri üremesini durdurucu etki eder.

"<yoastmark

Tek Bakteri türünde etki eden antibiyotikler

Antibiyotiklerin bazı türleri, sınırlı sayıdaki bakteriye etki eder. Bu tip antibiyotikler, tek çeşit bakteri öldürebilmek için çıkartılır. Bu tür antibiyotiklere ise “dar spektrumlu ” denir. Dar spektrumlu antibiyotiklerin oldukça geniş kullanım alanı olmasının sebebi, vücutta yer alan zararsız bakterilere herhangi bir şekilde olumsuz etki edilmemesi içindir.

Birden Fazla Bakteri türüne etki eden antibiyotikler

Bazı antibiyotik türleri ise dar spekturumlu antibiyotiklerin dışında geniş spektrum göstermektedir. Sebebiyet olan bakteri türünün belirlenemediği veya bunun için zaman olmadığı durumlarda ise geniş etki gösteren antibiyotiklerin kullanımı doktor gözetiminde gerçekleştirilmektedir.

Antibiyotik kullanımı

Enfeksiyona bağlı olan hastalıklar virüs ya da bakteri kaynaklıdır. Nezle, grip gibi rahatsızlıklar viral hastalık kategorisinde örnek verilebilmektedir. Bu hastalık türlerinde, bu ilaç grubunun kullanımı maalesef iyileşme açısından herhangi bir etki sağlamaz. Viral hastalıklarda uygulanacak olan tedavinin en başında, bol miktarda sıvı tüketimi ve de ateş düşürücüler kullanılmaktadır. İdrar yollarında görülen enfeksiyonlarda, boğaz bölgesindeki enfeksiyonlarda ise antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, antibiyotik kullanımı gerekmeyen noktalarda bu ilaç grubunun kullanılmasıdır. Bu durumda antibiyotiğe karşı zararlı bakteriler ciddi bir direnç oluşturmaktadır Gelişen bu direnç ise bir sonraki hastalıkta, ilgili bakterinin antibiyotik tarafından etkisiz hale getirilememesine sebep olur.

"<yoastmark

Antibiyotik Kullanımındaki Hatalar

Antibiyotiğin bir ateş düşürücü niteliği yoktur. Vücutta meydana gelen ateş, bakterilerin ortaya çıkarttığı enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Antibiyotiğin görevi ise bu aşamada vücut içerisinde bulunan bakterileri öldürmek ya da etkinliklerini durdurmak şeklinde olur. Bu sayede belli bir zaman sonra, vücuttaki ateş düşmektedir.

  • Viral hastalıklarda etken bakteri olmadığından dolayı etki göstermez.
  • Doktor kontrolü haricinde alınan bu madde, özellikle karaciğer ve böbrek fonksiyonu açsısından çok zararlıdır.
  • Bir ağrı kesici etkisi yoktur.
  • Bu ilaç grubunun kullanım süreci tamamlanmadan evvel kesmek, bakterilerin ilgili ilaç için direnç kazanmasına sebep olduğundan, ötür bir sonraki hastalık durumunda çok daha ciddi ölçülerde ilaç kullanmaya yol açacaktır.

Yapılan son araştırmalar, gereksiz ilaç kullanımının ülke içerisinde % 50’den çok daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu oranın bu denli  yüksek olmasının sebebi, geçmiş senelerde kullanılan reçetesiz ilaç kullanımı olduğu tespit edilmiştir.

Yakın zamanda ortaya çıkan Süper Bakteri adı verilen stafilokokkus epidermidis bakterisi de bu bilinçsiz antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. İnsan sağlığını tehdit eden bu bakteri ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiye “Süper Bakteri Nedir? Süper Bakteriyel Enfeksiyon Belirtileribaşlıklı yazımızdan bakabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir