Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ara Güler kimdir

Ara Güler Kimdir? Ünlü Fotoğrafçının Sanat Hayatı

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Ara Güler, tedavi gördüğü hastahanede, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Başarılarla dolu hayatında çok sayıda kalısı sanat eseri bırakan Ara Güler’in başarılarla dolu hayatı..

Ara Güler Kimdir?

16 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Ara Güler, daha lise çağlarında yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.

Türkiye’de yaratıcı özellik taşıyan fotoğrafçılığın uluslararası düzeyde ün kazanmış çok önemli temsilcisidir. 60. sanat yılını ardında bırakmış olan, Ara Güler, Ermeni asıllı bir Türk fotoğraf sanatçısı ile foto-muhabiridir.

İstanbul’da doğan Ara Güler’in tam ismiyse Aram Güleryan’dır.  Güler’in annesinin adı Verjin olup babası Dacat Güler’dir. Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi içerisinde, Yaycı Köyü’nden 6 yaşındayken ayrılıp okumak için İstanbul’a yerleşmiştir.

Eğitim Hayatı

1950 yılında Yeni İstanbul Gazetesi çatısı altında gazeteciliğe başlarken bir yandan da İstanbul Üniversitesi’nde yer alan İktisat Fakültesinde öğrenimine devam etti.

1958 yılında Time-Life dergisinin yanı sıra Paris-Match ile Der Stern dergilerinde foto-muhabirliği görevlerini başarıyla sürdürdü. 1954 yılında Hayat Dergisi’nde yer alan fotoğraf bölüm şefi konumunda çalışmaya başladı.

1953 senesinde Henri Cartier Bresson sayesinde Paris Magnum Ajansı’nda yer aldı. Ardından İngiltere’de yayımlanmış olan “Photography Annual Antalojisi” ile Ara Güler dünyanın en başarılı 7 fotoğrafçısından bir tanesi olarak tanıtıldı. Aynı sene Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği tarafından tek Türk üye Ara Güler kabul edildi.1962 yılında Almanya’da çok az fotoğrafçının kazanmış olduğu “Master of Leica” adlı özel ünvanı kazandı. İsviçre sınırları içerisinde yayımlanan Camera dergisindeyse kendisine özel sayı ayrıldı. 1964 senesinde Mariana Noris’in hazırladığı ve ABD’de yayımlanan “Young Turkey” isimli yapıtında ise Ara Güler’in fotoğrafları kullanıldı. 1967 senesinde Japonya’da basılan “Photography of the World” adlı antolojide ise Richard Avedon ile beraber fotoğrafları yayınlandı.

1967 senesinde Kanada’da açılmış olan “İnsanların Dünyasına Bakışlar” isimli sergisinde, 1968 senesinde New York Modern Sanatlar Galerisi’nde hazırlanan “Renkli Fotoğrafın On Ustası” isimli sergide; aynı sene Almanya’da, Köln’de hazırlanan Fotokina Fuarı’nda yapıtları yer aldı. 1970 yılında “Türkei” adlı fotoğraf albümü çıktı ve Almanya’da yayımlandı. Sanat ile sanat tarihi konularında hazırlamış olduğu fotoğrafları ABD sınırları içerisinde yer alan Time-Life, Horizon ile Nesweek kitap bölümlerince yer verildi. Ayrıca İsviçre’de Skira Yayınevi de fotoğrafları kullandı. 1971’de Lord Kinross’un imzasını taşıyan “Hagia-Sophia” (Ayasofya) kitabının ise fotoğraflarını kendisi çekti.

İlgili İçerik  Borofen Nedir? Borofen Ve Grafen Arasındaki Farklar

Çalışmaları

Yine Skira yayınevince yayımlanan Picasso’nun 90. yaş günü konulu eserde ise “Picasso Metamorphose et unite” isimli kitap için Picasso hakkında foto-röportajı gerçekleştirdi. 1972 yılında Paris Ulusal Kitaplık bünyesinde sergisi açıldı. 1975 senesinde ABD tarafından davet edildi ve çok sayıda ünlü Amerikalının fotoğraflarını çekip “Yaratıcı Amerikalılar” isimli sergiyi hazırladı. Bu sergi sayesinde dünyanın çok sayıda kentinde ününü başarıyla devam ettirdi. Yine aynı sene Yavuz zırhlısının sökülmesini işleyen “Kahramanın Sonu” isimli bir belgesel kategorisinde film çekti. 1979 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yapmış olduğu ödül töreninde “Foto Muhabirliği” dalında birincilik kazandı.

Başarıları

1980 yılında fotoğraflarının bir bölümünü Karacan Yayıncılığın basmış olduğu “Fotoğraflar” isimli kitabında yer aldı. 1986 yılında Hürriyet Vakfı tarafından basımı gerçekleştirilen Prof. Abdullah Kuran’ın yazmış olduğu “Mimar Sinan” kitabını da kendisi fotoğrafladı. Aynı kitapta 1987 senesinde “Institute of Turkish Studies” sayesinde İngilizce olarak yayınlandı. Ardından 1989 yılında “Ara Güler’in Sinemacıları” isimli kitabı basıldı.1991 yılında Dışişleri Bakanlığı için Cevat Şakir Kabaağaçlı yani namı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın “The Sixth Continent” isimli kitabını fotoğrafladı. Ardından Güler bütün dünyayı gezerek çok sayıda foto röportajlar gerçekleştirdi. Ardından bunları Magnum Ajansı sayesinde bütün dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Ansel Adams, Churchill, Salvador Dali, Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Alfred Hitchcock, , Imogen Cunningham, Picasso olmak üzere çok sayıda ünlüyle röportajlar yapı fotoğraflarını çekti. Bunlardan en ünlüsü ise fotoğrafçılara hiçbir şekilde poz vermeyen Picasso’nun verdiği röportajıdır.

Senelerde üstünde çalışmalar gerçekleştirdiği Mimar Sinan yapıtlarına ait olan fotoğrafları 1992 senesinde Fransa’da, Amerika’da ve İngiltere’de yayımlandı. Bu yayım “Sinan, Architect of Soliman the Magnificent” ismiyle yayımlandı. Aynı sene “Living in Turkey” isimli kitabı Ingiltere, Amerika ve Singapur’da yayımlandı. Seçilen başlık ise “Turkish Style” oldu. Fransa’da ise “Demeures Ottomanes de Turquie” ismiyle yayımlandı. 1994 yılında “Eski İstanbul Anıları”, 1995 senesinde “Bir Devir Böyle Geçti” ve de “Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü” adlı fotoğraf kitapları da yayımlandı.

Ara Güler’in imzasını taşıyan fotoğrafları Paris’te yer alan Ulusal Kitaplıkta, Amerika’da Rochester Georg Eastman Müzesi’nde ve de Nebraska Üniversitesi bünyesinde yer alan Sheldon Koleksiyonu’nda yer alıyor. Almanya’da ise Köln Mueseum Ludwing’de bulunan Das Imaginare Photo Museum’da çekmiş olduğu fotoğrafları sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir