Aram Gülyüz kimdir

Aram Gülyüz Kimdir? Filmleri ve Gülyüz’ün Hayatı

Aram Gülyüz hayatını kaybetti. Türk sinemasının başarılı yönetmen-senarist ve de yapımcısı 89 yaşında vefat etti. Aram Gülyüz kimdir?

Aram Gülyüz Kimdir?

Değerli yönetmen-senarist ve yapımcı olan Gülyüz, 13 Nisan 1931 yılında Şişli İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Kendisi aslen Ermeni kökenlidir.

Eğitim hayatı

Kolej eğitimini tamamlayan Gülyüz, İngiltere’de EMİ( Electric and Musical Industris Ltd) şirketinin Londra temsilciliğinde 4 sene televizyon eğitimi aldı.

1954-1955 seneleri arasında yedek subay olarak askerliğini yaparken, Halit Refiğ ile muhabbet etmiş ve Kore’ye gitmiştir. Gülyüz’ün Kore’ye gittiği zaman ateşkes sağlanmış ve konuyla alakalı müzakere imzalanmıştır.

Askeri görevinden dönen Gülyüz, İngiliz Havayolları bünyesinde memuriyet hayatına başlamıştır. Ardından Halit Refiğ’in desteğiyle birlikte 1958 senesinde Metro Film’i kurmuştur. Bu sayede de yapımcılık kariyerine adım atmıştır.

Sinema Hayatı

Halit Refiğ’in teşvikleriyle ortaya çıkarttığı Metro film şirketinde ilk  “İstanbul Macerası” filminin yapımcılığını kendisi üstlenmiştir. Bu Türk-Alman yapımı olan filmde hem Türk hem de yabancı oyuncular yer almıştır. Türk oyuncularımızdan Sadri Alışık, Öztürk Serengil ve Orhan Günşiray yer almıştır.

1960 yılında kendi yazdığı ve yapımcılığını da kendisi üstlendiği “Sensiz Yıllar” filminde yönetmenlik yapmış ve Metin Serezli ise başrolde yer almıştır.

Gülyüz, Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını da üstlendiği komedi TV dizilerinde de yönetmenlik yapmıştır.

1987 senesinde başrollerinde Banu Alkan ile Salih Güney’in yer aldığı “Afrodit” fiminde ise yönetmen ve yapımcı trafik kazasında hayatlarını kaybedince Aram Gülyüz yönetmenliğini tamamlamıştır.

Gülyüz’ün adının yer aldığı 200’e yakın çalışma olduğu bilinmektedir.

Evlilik hayatı

Gönül Gülyüz ile çektiği filmlerin dans kareografilerin eğitimini verirken tanışmıştır. Ardından 1965 senesinde balerin olan Gönül Gülyüz ile hayatlarını birleştirmiştir. Bu evlilikten Ferdi isminde bir evlat sahibi olmuştur.

Hayattaki tek keşkesi ise değerli eşi Gönül Gülyüz’ün yaşaması olduğunu söylemiş ve ölüm olmasa ne de iyi olurdu demiştir.

Aram Gülyüz Hastalığı

Değerli yapımcı, yönetmen ve de senarist olan, çok sayıda filmi Türk sinemasına kazandıran Aram Gülyüz 01.09.2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Gülyüz’ün hastalığının uyku apnesine bağlı olarak kaynaklanmış olabileceği söylenmektedir. Vefata ilişkin kesin bir hastalık bilgisi basında şuan için yer almamaktadır.

28.09.2018 tarihinde kaybettiğimiz Neil Simon hakkında detaylı bilgiyi “Neil Simon Kimdir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir