Asbest Nedir

Asbest Nedir? Asbest Sağlığa Zararlı Mıdır?

Asbest, kanserojen bir mineral türüdür. Özellikle Anadolu bölgelerinde oldukça yaygın kullanılan bu zararlı mineral, lif özelliği sayesinde oldukça dayanıklıdır. Farklı isimlerde de kullanılan Asbest nedir? Asbest sağlığa zararlı mıdır? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Asbest Nedir?

Kanserojen bir madde olan, Asbest bir diğer adıyla, Amyant özellikle Anadolu da kullanılan bir çeşit mineraldir. Yapılan araştırmalar sonucunda, 2500 yıl evvel önce, bu mineralin oldukça yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Kullanılmasındaki asıl neden, mineralin hem dayanıklı hem de ısı-elektrik iletkenliği özelliği olmasıdır. Her ne kadar kullanışlı bir mineral olsa da, insan sağlığını tehdit ettiği ortaya çıktığı zaman, yasaklanmıştır. Bu madde, “öldürücü toz” olarak nitelendirilmektedir. 

Asbet, kanserojen bir mineral türüdür.

Asbet, kanserojen bir mineral türüdür.

Asbest Kullanım Alanları Nelerdir?

Dayanıklı bir madde olduğu için, birçok alanda tercih edilen bir mineraldir. Ancak kanserojen bir madde olduğu, yapılan araştırmalar ile ispatlandığından beri kullanımı yasaklanmış bir maddedir. Halk dilinde, höllük, ceren toprağı ve gök toprağı şeklinde bir çok isimde bilinen bu zararlı maddenin kullanıldığı alanlar aşağıda sıralanmaktadır;

  1. Kumaş ve ip üretimi için tekstil sektöründe,
  2. Saç boru yapımı için çimento endüstrisinde,
  3. Çimentonun işlenmesi için, inşaat sektöründe,
  4. Kalıpların yapılması için kimya endüstrisinde,
  5. Ses ve ısı izolasyonu için izolasyon endüstrisinde,
  6. Karton yapımında kağıt endüstrisinde,
  7. Gemi yapımında.
Bu zararlı mineralin en büyük riski mezotelyoma hastalığına yol açmasıdır.

Bu zararlı mineralin en büyük riski mezotelyoma hastalığına yol açmasıdır.

Asbest Zararları Nelerdir?

İnsan sağlığını ciddi derecede tehdit eden bu madde, akciğer kanserine neden olmaktadır. Özellikle, cilde temas etmesi sonucu, ciltte yaralara neden olmaktadır. Her ne kadar üretimde oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir madde olmasına rağmen, asla kullanılmaması gereken zehirli mineraldir. Cilde temas etmesinin yanı sıra, soluma sonucu da akciğerde su toplanmasına neden olmaktadır.

Asbest Maddesinin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Asbest maddesi, insan yaşamı için öldürücü derecede riski olan bir mineraldir. Bu zararlı mineralin neden olduğu hastalıklar şunlardır;

Mezotelyoma Hastalığı: Bu zararlı mineralin en büyük riski mezotelyoma hastalığına yol açmasıdır. Karın kanseri olarak adlandırılan bu rahatsızlığın erken teşhis edilmemesi durumunda, kişide nefes alamama ve şiddetli ağrı gibi durumlara yol açmaktadır. Hastalığın teşhisi, biyopsi yapılarak anlaşılmaktadır. Erken teşhis edilemediği zaman, kişi kısa süre içerisinde hayatını kaybetmektedir.

Asbestoz: Asbest mineralin de bulunan lifler, zamanla vücutta asit salımına neden olmaktadır. Bu asit, akciğerde yaraların görülmesine ve ardından akciğer kanserinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Hastalığın oluşması 10-20 yıl aralığında değişmektedir.

Özellikle, cilde temas etmesi sonucu, ciltte yaralara neden olmaktadır.

Özellikle, cilde temas etmesi sonucu, ciltte yaralara neden olmaktadır.

Bilinçsiz bir şekilde kullanılan bu madde, badana boya yapımında da sık olarak tercih edilmektedir. Çevre ve Orman bakanlığının kullanımını kesin olarak yasaklanmasına rağmen, kullanılmaya devam edilmektedir. Türkiye’de oldukça sık kullanılan bu zararlı mineralin, insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiği yaygın olarak bilinmemektedir.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.bbc.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir