b grubu vitaminleri-faydaları

B Grubu Vitaminleri Nelerdir? Kullanım Alanları Ve Faydaları

B grubu vitaminleri, sinir sistemi başta olmak üzere çok sayıda sistem üzerinde etkinliği kanıtlanmış bir vitamin grubudur. Suda eriyen vitamin özelliğine sahip olmasından ötürü her gün alınması gerekmektedir.

B grubu vitaminleri

B grubu vitaminlerinin vücut içerisinde depolanma durumu söz konusu değildir. Yazımızın devamında B grubu vitaminlerinin neler olduğu ve etkili oldukları noktalar yer almaktadır.

B1 Vitamini

Vücudun enerji elde etmesi için önemli bir vitamindir. Karbonhidratın parçalanıp, enerji dönüşümü için, karbonhidratların glikoza dönüştürülmesini sağlar. Sinir sisteminin ve kalbin ihtiyaç duyduğu enerji B1 vitamini sayesinde sağlandığı için, eksikliğinde nörolojik ve kalbe bağlı hastalıklar meydana gelebilmektedir.

B2 Vitamini

Yağ metabolizması, protein metabolizması ve karbonhidrat metabolizması üzerinde görevleri bulunmaktadır. Alyuvarların( kırmızı kan hücreleri) yapımında görev alır. B2 vitamini eksikliğinde, dermal hastalıklar ve göz hastalıkları ortaya çıkabilir.

B3 Vitamini

Hayvansal kaynaklı ve bitkisel kaynaklı besinlerde bulunur. B3 vitamini, hücrelerin ihtiyacı olan oksijeni sağlar. Mide asidinin üretilmesinde görev alır. Sinir sisteminin doğru çalışmasında rol oynar. Eksikliğinde sindirim sisteminde ve sinir sisteminde aksaklıklar ve sağlık sorunları baş gösterir.

B5 Vitamini

Karaciğer ve kırmızı etin haricinde B5 vitamini sebzelerin içerisinde de bol miktarda bulunur. Beyaz kan hücresi olan akyuvarların üretiminden sorumlu olan B5 vitamini, bağışıklık sisteminde büyük bir önem taşır. Stresle mücadele ve enerji metabolizmasında görevlidir. B5 vitamininin eksikliğinde yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkabilir.

B6 Vitamini

Yumurta sarısı, tavuk eti, muz ve balık gibi besin  maddelerinde bolca bulunmaktadır. B6 vitamini, sağlıklı bir sinir sistemine sahip olunması ve bağışıklık sisteminin korunması açısından önemlidir. Ayrıca B6 vitamini alyuvarların üretilmesinde de görev alır. B6 vitaminin eksikliği, uyku problemlerine ve sinirli ruh haline sebep olabilir.

B7 Vitamini

Balık eti ve yumurta sarısında yüksek oranda bulunur.  B7 vitamini, yağ metabolizması, karbonhidrat metabolizması ve protein metabolizmasında aktif görev alır. Saç köklerinin sağlığı, cilt sağlığı ve tırnak sağlığı açısından önemlidir. B7 vitamininin eksikliğinde; depresyon, saç dökülmesinde artış ve de anemi( kansızlık) belirtileri ortaya çıkar.

Folik Asid ( B9,B10,B11)

B11 vitamini alyuvarların üretiminde görevli olduğu gibi sinir sisteminin düzenlenmesinde de görev alır. Buna ek olarak, sinir oluşumunda görev almaktadır. Hücre çoğalmasında aktif rol oynadığından dolayı,, büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Özellikle hamilelikte bebek gelişiminde folik asit çok önemlidir. Folik asit, B12 vitamini ile beraber, kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında rol oynar. Folik asit eksikliği, vücutta hafıza zayıflamasına ve ciddi durumlarda doğum kusurlarına sebep olabilir.

B12 Vitamini

Özellikle sigara kullanımından ötürü vücuda alınan siyanürün olumsuz etkilerini tamamen azaltmaktadır. Kanın şekilli elemanlarından olan alyuvar oluşumunda etkilidir. B12 vitamini merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasında görev alır.   B12 vitamininin eksikliği sonucunda hafıza ve konsantrasyon seviyesinde düşüş gözlenir. Eksikliğinde dil üzerinde şişme, halüsinasyon görme, el ve ayakta duyu kaybı azalması yaşanabilir.

Yazımızın Görme Engelliler için hazırlanmış sesli versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir