Bach Çiçek Terapisi Gerçekten Etkili Mi?

1930’lu yıllardan bu zamana kadar yapılan araştırmaların bir sonucu olarak ortaya çıkan Bach Çiçek Terapisi, doğal dengenin yeniden kurulmasına yardımcı oluyor. Dr. Edward Bach önderliğinde ortaya çıkan çiçeklerin bu özel etkileri sayesinde terapiye duyulan ilgi de git gide artış gösteriyor. İşte Bach Çiçek Terapisi hakkında merak edilenler..

Bach çiçek terapisi nedir?

1930 senesinden itibaren doğadaki şifalı bitkileri araştıran Dr. Bach, 38 adet çiçeğin tespitini gerçekleştirmiş ve bitkilerin; insanlar üzerinde etkileri olduğunu gözlemlemiştir. Çiçek özlerinin doğru olmayan ve kaybedilen bağlantıları başarılı bir şekilde yeniden kurmaya, bireyin doğal dengesine tekrardan kavuşmasına yardımcı olduğu görüldü. Duygusal blokajların çözülerek bireyin kendi vücudunu iyileştirmesinin bu sayede önü açılmış oldu.

Günümüzde Bach Çiçek Terapisi, bütünsel tıp alanında çalışan terapistlerin bireyin ruhsal sorunları için uyguladığı yöntemler içerisindeki yerini aldı.

Çiçek terapisi gerekli olan çiçek özlerinden hazırlanan kürün uygulanmasını içerir.

Çiçek terapisi gerekli olan çiçek özlerinden hazırlanan kürün uygulanmasını içerir.

Bach çiçekleri nelerdir?

Çiçek terapisi içerisinde 38 tane çiçek özü yer alır. Yani ihtiyaç durumuna göre bu 38 çiçek enerjisi kür halinde hazırlanarak bireyin kullanımına hazırlanır. Terapi modelinde yer alan çiçekler; Kavak, Kasıkotu, Kayın, Kantaron, Boynuzlu, Kiraz, Kestane, Hindiba, Orman asması, Yaban elması, Karaağaç, Büyük kantaron, Katırtırnağı, Funda, Çobanpüskülü, Hanımeli, Gürgen, Kına çiçeği, Melez çamı, Misk otu, Hardalotu, Çam, Meşe, Zeytin ağacı, Kızıl kestane, Laden, Rock water, Mine çiçeği, Asma, Ceviz, Ak kestane, Yaban otu, Dere menekşesi, Yaban gülü, Söğüt ağacıdır.

Bach çiçek terapisi hastalık tedavisinde yalnızca yardımcı konumdadır.

Bach çiçek terapisi hastalık tedavisinde yalnızca yardımcı konumdadır.

Bach çiçekleri etki süresi ne kadardır?

Bach çiçekleri ile hazırlanan kürün kullanılmaya başlandıktan sonra görülecek etkileri 1-2 hafta içinde hissedilmeye başlar. Ancak etkinliğin uygulama yapıldıktan birkaç gün içinde görüldüğü de karşılaşılmış durumlar içerisindedir. Ardından kişinin mevcut ihtiyaçları değerlendirilerek gereken bir durum olup olmadığı üzerine ilerleniyor. Eğer birey enerjilerini ve bağlantılarını tamamlamış ise devam etmesine gerek kalmıyor. Ancak Bach çiçekleri kullananlar içerisinde ihtiyaç durumu devam ediyorsa terapi süresi değişkenlik gösterebiliyor.

Çiçek Terapisi içerisinde doğal çiçek esansları kullanılır.

Çiçek Terapisi içerisinde doğal çiçek esansları kullanılır.

Bach çiçek terapisi

Günümüzde kullanımı yaygınlaşan çiçek terapisinin uygulamasında 38 çiçek yer alır. Yani bu 38 birbirinden farklı guruba ayrılmış birbirinden farklı ruhsal yapı demektir. Bunun yanı sıra 38 kişilik özelliği ile bir o kadar duygusal niteliğe dokunmak mümkündür. Terapi içerisinde kullanılan çiçek kürleri asla ilaç özelliğinde değildir. Yani kürlerin içerisinde yer alan bitkisel ekstre miktarı az olup, terapideki esas amaç bitki enerjisini kullanmaktır. Çiçek terapisinde tanımlı olan çiçeklerin enerjilerini kullanarak bireyin enerjisi üzerinde değişimler gerçekleştirmek uygulamanın tam karşılığı olacaktır.

Terapiyi 7 alt başlık atında bir araya getirebiliriz. Bunlar;

1. Korku durumuna yönelik yapılan terapiler,

2. Belirsizliğe yönelik yapılan terapiler,

3. Varolan koşullara karşı olan yetersiz ilgiye yönelik yapılan terapiler

4. Yalnızlığa yönelik yapılan terapiler

5. Aşırı duyarlılıkla alakalı yapılan terapiler

6. Üzüntü ile keder konusunda yapılan terapiler

7. Başkaları için aşırı iyilik ile alakalı yapılan terapiler

bu terapi türünün ilgilendiği alt başlıklardır.

Terapi uygulaması; duygusal yeme bozukluğu, uykusuzluk problemi, stres ve kaygı durumu başta olmak üzere bir çok durum üzerinde etkili destekleyici tedavi olanağı sunuyor.

Uyarı: Bach Çiçek Terapisi kesinlikle tıbbi bir tedavi ve ilaç yerine kullanılmaz. Bireyin mevcut durumunun tedavisinde yalnızca destekleyici bir özelliktedir. Bu nedenle konusunda uzman doktorlardan tedavi alınması önem arz eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir