Bağırsaktaki Bakteri Eksikliği ‘Depresyona Sebep Oluyor’

Yapılan araştırmaların ortaya koydukları sonuçlara göre, bağırsakta yer alan bazı bakteri türlerinin olması gerekenden az ve eksik olması yüzünden, insan davranışları üzerinde değişim ve depresyon ortaya çıkıyor.

Belçika’da yer alan Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü ve Leuven Katolik Üniversitesi tarafından, 2012 senesinden bu yana gerçekleştirilen çalışmalarda bağırsak florasının insan sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri olduğu ortaya kondu.

Flaman Bağırsak Florası adı verilen projenin kapsamında, mutsuz veya depresyonda olan bireylerin bağırsak hareketleri üzerinde incelemeler gerçekleştirildi. Yapılan araştırmaya sonucunda, bağırsak bakteri florası ile depresyon bağlantısı olduğu görüldü.

Araştırmacılar, depresyonda olan bireylerde, mutlu insanlarda yer alan bazı bağırsak bakterilerinin mevcut olması gereken düzeyden çok daha az bir seviyede olduğunu ortaya kondu.

Bağırsakta Hangi Bakteriler Var?

Bağırsak florasında yer alan iyi bakterileri zengin tutmak, sağlıklı bir bedene sahip olmak için yapılabilecek en doğru adımlardan bir tanesidir. Doğumdan evvel kolonda bakteri yoktur, özellikle de normal doğumla hayata gelen bir bebek bağırsak florasını doğrudan vajinal kanal vasıtasıyla alır. Daha sonrasında ise annenin meme ucuyla, anne sütünden aldığı flora ile zenginleşir. Vücutta yer alan iyi bakteriler ne kadar fazla olursa o kadar zararlı bakterilerin etkisi önlenmiş olur.

Bağırsakta yer alan iyi bakteriler genel olarak probiyotik adı verilir. Bağırsakta yer alan en önemli ve en özel bakteriler Lactobacillus ile Bifidobacterium bakterisidir.

Probiyotik gıdalar içerisinde yararlı bakteri sayısı çok yüksek oranda yer alır.

Bağırsak Bakterileri Ne İşe Yarar?

Lactobacillus, dışarıdan alınan zararlı bakteriyi bağırsak florası içerisinde tüketerek veya bağırsak florasının mevcut asit ortamını değiştirerek, zararlı maddelerin artışını engeller. Probiyotik ürünlerde yer alan ekşi tat laktik asit kaynaklıdır.

Bifidobacterium, bebeklerin mevcut bağırsak florasının yaklaşık olarak % 90 ‘ını meydana getirir. Yapılan çalışmalarda Bifidobacterium bakterisinin yetersiz oluşu bebeklerde alerjik halleri tetikleyebileceği ifade ediliyor.


Probiyotik bakteriler, tüketilen gıdaların sindirimini kolaylaştırır. Bağırsak florasının doğru olması olması sindirim mekanizmasını düzenler, vücuttaki yorgunluk ve uyuşukluğu ise düzeltir. Ayrıca bağışıklık sisteminde, deri enfeksiyonları ile bazı kanser vakalarının önlenmesinde de yararları bulunur. Probiyotikler aynı zamanda osteoporoz ve menopoz sıkıntılarında da yararı vardır.

Hastalık, stres ve antibiyotik alımında bağırsak florasının dengesi bozulur. Bu durumlarda probiyotiklere olan ihtiyaç çok daha büyük bir öneme sahiptir

Bağırsaktaki Bakteriler Hangi Durumlarda Azalır?

Bağırsak florasının bozulması ve azalmasına sebep olabilecek çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bakteri florasını olumsuz etkileyen durumlar;

 • İşlenmiş gıda tüketimi,
 • GDO’lu gıdaların alımı,
 • Ağrı kesici ilaç alımı,
 • Alkol tüketimi,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • Az uyku,
 • Stres,

durumları bağırsak bakterilerin azalmasına sebep olur.

Bağırsaktaki Bakteriler Nasıl Geri Kazanılır?

Bağırsak florasının yerine konmasını sağlayacak çok sayıda yararlı gıda maddesi bulunmaktadır. Bağırsak florası takviye şeklinde alımının dışında, içerisinde yararlı bakteri bulunan besinler şu şekildedir;

 • Kemik suyu tüketmek, (Bknz. Kemik Suyu Tüketmenin Faydaları)
 • Fermente gıdaların alımına özen göstermek,
 • Avokado, bal kabağı, yer elması tüketmek,
 • Hindistan cevizi yemek,

bağırsak florasının yerine konabilmesi açısından alınması gereken gıdalardandır.

Uyarı: Bağırsak florasının arttırılması için alınabilecek olan gıda takviyelerinin mutlaka doktor bilgisi dahilinde olması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir