bahar alerjisi

Bahar Alerjisi İle Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Gözlerde kızarıklık, yaşarma, burun akıntısı, devamlı hapşırma gibi belirtiler gösteren bahar alerjisi hangi mevsimde görülür? Bahar alerjisine kimler daha yatkındır? Bahar alerjisi ile nasıl mücadele edilir. Bahar nezlesi hakkında bütün cevaplar yazımızda..

Tabiatın uyanmasıyla beraber artış gösteren polenler alerjik rahatsızlıkları da ortaya çıkartıyor. Bunlardan hayatı en fazla zorlaştıran ise tabi ki bahar alerjisi ya da diğer bir adıyla bahar nezlesi. Özellikle bu problem yetişkinlerde iş performansında düşüşe sebep oluyor. Peki, bahar alerjisi için yapılabilecekler neler?

Polenler bahar alerjisi sebebinin baş rolü konumundadır.

Polenler bahar alerjisi sebebinin baş rolü konumundadır.

Havaların ısınması ve doğanın canlanmasıyla beraber rüzgarla taşınan polenler ya da bitki tozları alerjik bünyelerin hayatını kabusa çeviriyor. Rüzgarla taşındıkları için mesafe fark etmeksizin çok geniş alanda etkili olabiliyor. Ancak alerji türleri ve şiddetleri aile bireyleri içerisinde bile farklılık gösterebiliyor.

Bahar Nezlesi Ne Zaman Görülür?

Ağaç polenleri sıklıkla Şubat-Mayıs ayları arasında, ot polenleri daha çok Mayıs-Haziran ayları arasında, yabani ot polenleri de yaz ortasından başlayıp sonbahara dek alerjiye sebep oluyor.

Bahar Nezlesi Nasıl Belirti Verir?

"<yoastmark

En sık karşılaşılan belirtileri arasında; sık sık hapşırma, gözlerde kızarıklık ve sulanma, burunda geçmek bilmeyen bir kaşıntı, burun tıkanıklığı, zor nefes alma, burun akıntısıdır. Seyrek olarak baş ağrısı, işitme kalitesinde azalma, boğaz ağrısı, öksürük görülür. Bahar nezlesi, belirtiler sebebiyle göz alerjisi ile karıştırılabilmektedir.

Bahar Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

bahar alerjisi tedavi yöntemleri

Bahar alerjisi durumunda mutlaka doktora muayene olunması gerekmektedir.

Alerjik durumların tedavisi için mutlaka konusunda uzman olan doktorlara muayene olunmalı ve muayene sonucuna göre hareket edilmelidir.

Bahar Alerjisi İle Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Köpeklerin, sokakta aldıkları polenleri eve taşıma ihtimali göz önünde bulundurularak, yatak odasına girmelerine engel olunmalıdır.

Polen alerjisinden minimum ölçüde etkilenmek için mutlaka mücadele yöntemleri uygulanmalıdır. Bahar nezlesi için yapılabilecekler;

  • Pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutulmalıdır. Polenler sabah 05.00-10.00 arasında havada daha yoğun olduğu için öğleden sonra havalandırılmaya özen gösterilmelidir.
  • Hasta sokağa çok fazla çıkmamalıdır. Dışarı çıktığında ise polen maskesi takmalıdır. Bu mevsimde açık hava sporlarıyla ilgilenmek doğru değildir.
  • Gözlerin etrafını saran güneş gözlükleri fayda sağlar.
  • Dışarıdan eve girildiği zaman hemen kıyafetler değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Burun içi nazal banyo yapılarak yıkanmalı ve saçlarda bulunan polenler yıkayarak temizlenmelidir.
  • Çamaşırlar bu mevsimde asla dışarıda kurutulmamalıdır.
  • Evde ya da arabada bulunan klimaların filtreleri uygun sürelerde değiştirilmelidir.
  • Evde kullanıma uygun olan hava temizleyicileri polenlerin ev ortamından uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Evcil hayvanlar asla yatak odasına girmemelidir.
  • Polen mevsiminde özellikle toz, sigara dumanı, parfüm gibi alerji tetikleyen unsurlardan uzak durulmalıdır.

Birey kalıtsal açıdan alerjiye yatkınlık gösterse de, alerjinin ortaya çıkışında çevresel faktörler büyük öneme sahiptir.  Bu nedenle alerjik bünyelerin korunma ve mücadele önlemlerini alması çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir