Bahar yorgunluğu nasıl geçer

Bahar Yorgunluğu İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Bahar yorgunluğu, mevsim geçişlerinde ruhsal ve bedensel değişimler olarak tanımlanıyor. Kış mevsiminin o kasvetli ortamı yerini güneşli günlere değiştiği bu geçiş döneminde birçoğumuz güne başlamakta daha fazla zorlanıyor, daha isteksiz davranabiliyoruz…

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar yorgunluğu durumu güneşin gün içerisinde yer yüzüne daha dik bir pozisyonda gelmesi ile ısınan su kaynaklarının daha fazla miktardaki suyun buharlaşması sonucunda nem miktarında artış meydana gelir. Ardından yorgun ve çok bitkin hissedersiniz. Bahar yorgunluğunun  ortaya çıkış şekli budur.

Bahar Yorgunluğu Geçer Mi?

Bahar yorgunluğunu ortadan kaldırmak için vitamin ve gıda destek ürünlerinin mutlaka doğru miktarlarda alınması gerekmektedir. Öncelikle B vitamini ve C vitamini alımına özen gösterilmeli, potasyum ve çinko bulunan gıdalar alınmalıdır.

En açık ifadeyle bahar yorgunluğunun doğru beslenme ve düzenli bir hayat planı çizmekle ortadan kaldırılabileceği bilinmelidir.

Bahar yorgunluğunun en önemli belirtilerinden bir tanesi devamlı uyuma isteğidir.

Bahar Yorgunluğunda Beslenme Önerileri Nelerdir?

Bahar yorgunluğunda önemli olan ilk şey yaşam düzeninin mevcut düzene göre değiştirilmesi olmalıdır. Bu aşamada da beslenme düzeni yeniden düzenlenmelidir. Bahar mevsiminde hissedilen yorgunluktan kurtulmak adına gıda alımına dikkat edilmelidir. İşte bahar yorgunluğunda görülen uyku durumu, konsantrasyon kaybı ve devamlı yorgunluğa karşı beslenme önerileri dikkate alınmalıdır. İşte dikkate alınması gereken beslenme önerileri:

 • Karbonhidrat içeriği zengin gıdaların tüketimine kısıtlama getirilmelidir. Çünkü karbonhidrat kaynakları uyku hali ve yorgunluğa yol açar. Bu doğrultudaysa konsantrasyon kaybını ortaya çıkartır. Bu geçiş döneminde tahılların, şekerli gıdaların azaltılmasına özen gösterilmelidir.
 • Beyaz unlu işlenmiş gıdalar tüketmek yerine çavdarlı, kepekli ya da tam buğdaylı gıdalar tercih edilmelidir.
 • Mutlaka düzenli olarak her sabah kahvaltı yapılmalıdır.
 • Çok yağlı, baharatlı ve hazmı zor gıdalar yerine hafif zeytinyağlılar tercih edilmelidir.
 • Kızarmış ya da kavrulmuş et ürünleri yerine haşlanmış ya da ızgara et yenmelidir.
 • Az porsiyonlu olmakla beraber sık sık beslenme şekli tercih edilmelidir.
 • Bol miktarda mevsim meyveleri yenmelidir.
 • Doğru miktarda su tüketilmesine özen gösterilmelidir.
Bahar yorgunluğu nedir

Bahar yorgunluğunda doğru beslenme çok önemlidir.

 • Kafein miktarı azaltılmalıdır.
 • Demli çay yerine açık  çaylar ya da bitki çayları içilmelidir.
 • Beslenme düzenlemesine gidilmesinin yanı sıra fiziksel aktiviteler de arttırılmalıdır. Gün içerisinde mutlaka düzenli olarak bedeninize uygun sporlar yapmaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir