Bebek İle Uçak Seyahati Yapacaklara Altın Öneriler

Bebek ile uçak yolculuğu yapma fikri ebeveynler için neredeyse imkansız görünebilir. Bir bebeği oyalamak, onun ihtiyaçlarını yerine getirmek ve bu aşamada hazırlıklı olmak, uçak yolculuğunda mümkün değil gibi gelse de aslında mümkün..

Bebeğinizle yapacağınız uçak yolculuğu gözünüzü korkutmasın; aksine bu yolculuk siz sakin ve kontrolü elden bırakmadığınız müddetçe seyahatiniz keyifli geçecek. Bebekle uçak yolculuğu yapanlar, bebekle uçak yolculuğunun ipuçlarını veriyor…

Yanınıza alacağınız eşyaların yeterli olduğuna emin olun

Bebek çantası içerisinde eksik olmamasına dikkat edin.

Bebek çantası içerisinde eksik olmamasına dikkat edin.

Bebekle uçak yolculuğu kaç aylık olduğunu da göz önüne alarak yanınıza alacağınız bazı malzemelerin yedeklerini almaya özen gösterin. Uçakta bulmanızın mümkün olamayacağı bebek bezi, temizlik mendili, yeke kıyafet ve de pişik kreminizin yedekli olduğuna emin olun.

Uçuş sırasında kabin içerisindeki basın., bebeklerin daha fazla tuvalet yapmasına yol açacağından, daha fazla bez değiştirmeniz gerekecek. Bu nedenle mutlaka yedek bez ve yedek kıyafet alın.

Başta kirlenen giysiler olmak üzere her türlü eşyayı kilitli poşetlerle saklayabilirsiniz.

Dağılmayan yiyecekler tercih edin

Etrafa dökülmeyen yiyecekler ile bebeklerinizi oyalayabilirsiniz.

Etrafa dökülmeyen yiyecekler ile bebeklerinizi oyalayabilirsiniz.

Eğer ki bebeğiniz ek gıda alımına geçtiyse, uçakta bebek maması taşıma sayesinde kısa süreli yolculuklarınızı keyifle tamamlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin kusma ihtimalini de düşürür, kıyafetlerinin kirlenme olasılığını da ortadan kaldırırsınız.

Dağılmayan, dökülmeyen atıştırmalıklar yolculuk esnasında size kolaylık sağlar. Havuç, elma, salatalık ya da meyveleri kilitli kaplara koyabilir, yanınıza rahatça alabilirsiniz. Taze meyve ve sebzelerin kararmaması için üzerine taze limon suyu sıkmayı unutmayın.

Kuruyemiş ya da kuru meyveler enerji deposu olduğu için yolculuk esnasında uyumaya engel olacağı ve sindirim sistemini hızlandıracağı için tavsiye edilmez.

Bebek battaniyesi alın

Kabin soğuk olabilir bebek battaniyeniz yanınızda olsun.

Kabin soğuk olabilir bebek battaniyeniz yanınızda olsun.

Hava ne kadar sıcak olursa olsun, uçak kabinleri her mevsim soğuk olur. Bu nedenle bebeğinizin üşümemesi adına onu sıkmayacak şekilde kalın giysiler giydirin. Duruma göre yanınızda bir bebek battaniyesi de bulundurun.

Açık ayakkabı ya da çıplak ayaklar yerine bebeğinize çorap giydirerek ayaklarını sıcak tutun.

Yolculuğunuza eşlik eden biri varsa ondan yardım alın

Yolculuğunuzu tek yapmıyorsanız mutlaka yanınızdaki kişiden yardım alın.

Yolculuğunuzu tek yapmıyorsanız mutlaka yanınızdaki kişiden yardım alın.

Yolculuğu yalnız başınıza yapmıyorsanız eğer yanınızdaki kişiden yardım almaktan çekinmeyin. Uçağa daha önce binmesi ve yanınızdaki eşyaları yerleştirmeniz için size yardımcı olmasını isteyin. Bu sayede eşyaları dizmekle zaman kaybetmez, yolcuların yerleşmesini aksatmazsınız.

Kalkış esnasında bebek için kulak tıkanıklığına çözüm bulun

Emzirmek ya da yiyecek içecek vermek kulak tıkanıklıklarında işinizi kolaylaştırır.

Emzirmek ya da yiyecek içecek vermek kulak tıkanıklıklarında işinizi kolaylaştırır.

Uçakların pistten kalkış ve piste iniş sırasında, değişen basınç nedeniyle kulak tıkanıklığı yaşanır. Bu durumda esneme, yutkunma ya da yeme içme davranışı ile bu tıkanıklığın eski haline gelmesine çabalarız. Ancak bebeğiniz bunları yapamaz. Bu nedenle eğer ki bebeğinizi emziriyorsanız kalkış ve iniş anında da emzirebilirsiniz. Uçakta bebek nasıl emzirilir kısmında isterseniz emzirme kıyafeti ile bunu rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Burun tıkanıklığı için önlem alın

Burun tıkanıklıkları yolculuğu zorlaştırır.

Burun tıkanıklıkları yolculuğu zorlaştırır.

Yolculuk esnasında bebeğinizin burun tıkanıklığı ile karşı karşıya kalmanız çok olasıdır. Çünkü değişen basınç ve ısı burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu nedenle yanınıza doktorunuzun önermiş olduğu burun damlasını ve de aspiratörü almayı unutmayın.

Bebek koltuğu için bilet alın

Yan koltuk biletini alıp bebek koltuğu kurabilirsiniz.

Yan koltuk biletini alıp bebek koltuğu kurabilirsiniz.

bebeğinizin uçak yolculuğu sırasında portatif bir yatağı mevcut değilse, bebek oto koltuğunu bunun için kullanabilir ve bir koltuk satın alabilirsiniz. Bu sayede yan koltuğa bebek oto koltuğunu sağlam bir şekilde yerleştirip, bebeğinizin oturmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu, bilet alacağınız havayolu şirketi ile görüşerek yapabilirsiniz.

En ön koltuklardan bilet almaya çalışın

Ön koltuklar çocuklar için oyun alanı olarak kullanılabilir.

Ön koltuklar çocuklar için oyun alanı olarak kullanılabilir.

Seçeceğiniz havayolunun mevcut kurallarına göre, isterseniz check-in esnasında ön koltukta oturmayı talep edebilirsiniz. Bu sayede koltuğun ön kısmına örtü sererek bebeğinizin orada oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ikiz bebeklerle uçak yolculuğu yapıyorsanız bu işinize yarayacaktır. Bu talebiniz için havayolu şirketinden bilgi alabilirsiniz.

Seçeceğiniz havayolu şirketine uçakta bebek arabası tartılıyor mu gibi aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin. Bu size yolculuk esnasında kolaylık sağlayacaktır.

Uçakla seyahate çıkmadan önce bebeğinizin doktorunu bu konuda bilgilendirmeyi ve önerilerini dikkate almayı unutmayın. Doktorunuza 20 günlük bebekle uçak yolculuğu yapılıp yapılamayacağı gibi aklınızdaki soruları sorarak, uçak yolculuğunuzu sorunsuz bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir