Beta Glukan Nedir? Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkileri

Beta glukan ya da diğer adıyla imuneks; bakteri, maya, liken, mantar ve bazı bitkilerin bünyesindeki şeker (karbonhidrat) yapısıdır. Beta glukanlar, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kanser, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmasıyla alakalı kullanımının haricinde bağışıklık sistemi üzerinde de ciddi etkileri vardır. Kronik yorgunluk sendromu, stres, mevsim geçişleri durumlarında ortaya çıkan; nezle, grip ve bazı alerjiler de yardımcı olarak kullanılmaktadır. Beta glukan aynı zamanda ciltte görülebilecek olan; dermatit, egzama, ve yanıklarda da kullanılabilmektedir.

Beta Glukan Nedir?

İmuneks – beta glukan kimyasal ismiyle 1,3-1,6 beta glukan bulunan gıda takviyesidir. Beta glukan bir tür karbonhidrat olup bakterilerin, mayaların ve bazı bitkilerin hücre duvarlarında bulunur. Kanser hastalığının tedavisinde yardımcı olduğu gibi diyabet hastalığının tedavisinde de yardımcı özelliği bulunmaktadır. Beta glukanın aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Ancak tahıllarda yer alan imuneks türlerinin gıdalar işlenirken kayba uğradığı da bilinmektedir. Bu nedenle beslenme ile yeterli ölçüde alınamamaktadır. Yapılan çalışmalarda beta glukanların özellikle bağırsak florası üzerinde yararlı etkileri olduğunu ortaya çıkmıştır. Lifli yapısıyla bağırsakta yer alan faydalı bakterilerin artış göstermesi, kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıklarından sindirim sistemi üzerinde yararlı etkileri bulunmaktadır.

Beta Glukan Etki Mekanizması

Beta glukanların oral yolla alındığı zaman sindirim sistemiyle beraber dolaşıma katılmaktadır. Beta glukanlar; bağışıklık mekanizmasında bulunan hücreleri uyararak bağışıklık sisteminin düzeyinin artmasına yardımcı olur.

İmmun sistemi akyuvarlar ya da diğer adıyla beyaz kan hücrelerinin çalışmasına yardımcı olurlar.

Bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerin enfeksiyon bölgesine ulaşımını hızlandırır.

İnsan sağlığı üzerindeki etkileri ise kimyasal özelliklerine göre değişmektedir. Ekmek mayasından hazırlanan imuneks, immun sistem üzerindeki etkileri, yulaftan hazırlanan beta glukanın ise sindirim sistemi, kolesterol dengelerindeki etkisi daha belirgindir. Bu yüzden kullanım amacına göre uygun olan imuneks türü seçilmelidir.

Beta Glukan Kullanım Alanları

Günümüzde imuneks türlerinin çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Grip ve nezle tedavisinde
 • Kanser tedavisinde
 • Kolesterol tedavisinde
 • Tekrarlayan afrlarda
 • Sağlıksız beslenme durumunda
 • Yanık ve yara tedavisinde

aktif bir şekilde yer almaktadır.

Beta Glukan İçeren Besinler

İmuneks türleri takviye şeklinde alınabildiği gibi besinlerle de alınabilmektedir. İşte içerisinde imuneks yer alan gıda maddeleri;

 • Yulaf,
 • Tam tahıllar,
 • Mantar,
 • Hurma,

içerisinde imuneks türleri bulundurmaktadır.

Beta Glukan Kullanımının Faydaları

Günümüzde bu içeriğin insan vücudu üzerindeki faydalarından çokça yararlanılmaktadır. İmuneks türlerinin bilinen faydaları ise şu şekildedir;

 • Kollajen sentezini arttırarak cilt dokusunun canlılığını ve sıkılığını arttırır,
 • Bağışıklık sistemini arttırıcı özelliktedir,
 • Anti-aging özelliği sayesinde kırışıklıkları azaltır,
 • Nemlendirici ve yatıştırıcı etkisi vardır,
 • Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar,
 • Alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olur,

bütün bu faydaları sayesinde imuneks kullanımı hem besinlerle hem de takviye olarak alınmaktadır.

"<yoastmark

Beta Glukan Kullanımının Yan Etkileri

Beta glukanlar oral yolla gıdalardan alındıkları zaman erişkinler için güvenli görülmektedir. İmuneks takviyeleri, oral, intravenöz ve intramuskuler uygulandığında güvenli kabul edilirler.

Ancak ağız yoluyla vücuda alınan beta glukanların mevcut yan etkileri şuan için bilinmemektedir.

Enjeksiyonla vücuda alındığı zaman, üşüme, ateş,ağrı, bulantı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düzensizlikleri, kızarıklık ve de azalmış alyuvar gibi yan etkilere sebep olabilirler.

Beta Glukan Kullanımı Riskli Durumlar

Her besin kaynağında olduğu gibi imuneks maddesinde de kullanımının riskli olduğu ve tavsiye edilmediği durumlar bulunmaktadır. Bu bağlamda imuneks kullanımının risk teşkil ettiği durumlar şu şekildedir;

 • Hamilelik dönemi ve emzirme döneminde ortaya çıkarabileceği etkiler ön görülmediği için,
 • AIDS, MS gibi bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan hastalıklarda bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı olması,
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımının olduğu durumlarda, bağışıklığın baskılanmasını azalması,

nedeniyle imuneks kullanımı uygun görülmemektedir.

Uyarı: Beta glukan türlerinin kullanılmadan önce mutlaka diğer takviyelerde olduğu gibi konusunda uzman doktorların bilgisi dahilinde önerilen miktarlar aşılmadan yapılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Review Overview

Oylamak İster Misiniz?

User Rating: 5 ( 2 Votes )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir