Beyin çalışma mekanizması

Beyin Çalışma Mekanizması Nedir, Nasıl İşler?

Karmaşık bir sisteme sahip olan beyin her yüzyılda bilim insanlarının araştırma konusu olmuştur.
Bu nedenle beyin üzerine gerçekleştirilen çok sayıda bilimsel veri bulunmaktadır. Peki beyin çalışma mekanizması nasıl çalışıyor? Beyin nasıl etkileniyor?

Beyin nedir?

İnsan beyni yaklaşık olarak 1,4 kg ağırlığındadır. Kan damarları medeniyle pembe renkte olan beyin kafatası içerisinden çıkarıldığı zaman gri renk alır. Bunun sebebi kan damarlarındaki kanın gitmiş olmasıdır. Geriye kalan gri renk ise sinir aksonları ve myelinden kaynaklanmaktadır. Beyin çalışma mekanizmasında; akıl, düşünce, hafıza, istem, duyma, anlama gibi farklı bir çok zihinsel faaliyetlerinin merkezidir

Beynin yaklaşık olarak %10 oranında kullanıldığı fikri yapılan araştırmalar sonucunda yalanlanmıştır. Bilimsel çalışmalarda yapılan beyin taramaları beyindeki bütün alanların aktif bir biçimde çalıştığını ortaya koymaktadır.

Beynin yalnızca sağ ya da yalnızca sol lobunu kullanmak diğer yanlış algılardan bir tanesidir. Aksine insanoğlu beynin her iki lobunu da yaptığı iş için kullanmaktadır. Sayısal işlem sorasında sol, sözel konularda ise sağ lobun kullanıldığı algısı yanlıştır.

Beyinde yer alan sinir hücreleri devamlı olarak birbirleriyle iletişim halinde olarak veri alışverişinde bulunurlar. Bu nedenle iletişim ağı çalışma şekli ne kadar kuvvetli olursa eğer yeni iletişim ağları da bu sayede tetiklenir. Düzenli ve sağlıklı beyin aktiviteleri hacimsel olarak beyinde bir faklılık meydana getirmez. Değişim, sinir ağları arasında gerçekleşen sinirsel bağlardaki kuvvetlenme şeklinde görülür. 

Yeni bilgiler öğrenmek için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmaz. Bebeklerin beyninin çok fazla bilgi depoladığı düşünülmektedir. Ancak beyin her an yeni bilgiler öğrenmeye açıktır. Yapılan araştırmalar da beynin her yaş ve her dönemde gelişebileceğini ortaya koymuştur. 

Beyin çalışma mekanizması

Öncelikle beynin sağlıklı çalışmasında oksijen ve glikoz büyük bir önem taşımaktadır. Tansiyon düşmesine bağlı gerçekleşen bayılma durumlarında beyin hasar almamak adına kendini korur. Bu da bayılma olarak karşımıza çıkar.

Beyin çalışma mekanizması

Beyin çalışma mekanizması

Bilerek ve isteyerek gerçekleştirilen hareketler komutu beyinden aldığı gibi, beyinden değilde dıştan gelen etkenler de anlamını beyin içerisinde kazanır. Boz maddeyi oluşturan milyonlarca hücre dış taraftan uyaran alarak etkilenir. Bu sayede elde ettikleri tepkileri sinir telleriyle yani nöronlar yardımıyla birbirlerine iletirler. Böylece düşünme adı verilen düzen kurulur; yerine göre usa vurma yani muhakeme, bir uyarma, anma ortaya çıkar ya da bunların hepsi birden meydana gelir. Bütün bunlar ise kısaca, beynin çalışma mekanizması olarak adlandırılır.

Yoğun iş temposuna sahip bireylerde sıklıkla ortaya çıkabilen Dağınık Beyin Sendromu hakkında detaylı bilgiye “Dağınık Beyin Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir