Beyin sağlığı için yapılması gerekenler

Beyin Sağlığına İyi Gelecek 9 Öneri

Beyin sağlığının sürdürülebilmesi ve hafızanın güçlü tutulabilmesi için beyin sağlığına iyi gelen 9 öneriyi sizler için derledik. Hayat kalitesini doğrudan etkileyen alışkanlıkların, insan sağlığı üzerinde çok ciddi boyutlarda etkisi mevcut. Bu nedenle ileriye yönelik akıl sağlığını korumak ve güçlendirmek çok önemli. İşte beyin sağlığına iyi gelecek 9 öneri şu şekilde..

Beyin sağlığı için 9 yararlı öneri

1. Doğru yiyecek seçimi: İçeriğinde yüksek protein bulunan gıdalar, başta beyin sağlığı olmak üzere kas ve kemik sağlığı üzerinde etkin rol oynuyor. Doğru ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli kahvaltı yapmak da beynin çalışma performansının artmasını sağlıyor. Gazlı içeceklerin tüketimi ise tam tersi etki ederek beyin sağlığının düşmesine, hafızanın azalmasına sebep oluyor.

Hafıza kuvvetlendirme egzersizleri beyin sağlığı için çok önemlidir.

Hafıza kuvvetlendirme egzersizleri beyin sağlığı için çok önemlidir.

2. Müzik seçimi: Özellikle klasik müzik dinlemenin; matematiksel zeka üzerinde etkili olduğu biliniyor. Zeka ve IQ artışı için çocuklu aileler, klasik müzikten yardım alıyor. Müzik türleri içerisinde bu etkiyi sağlayanın yalnızca klasik müzik ve en çok da Mozart bestelerinin olduğu ifade ediliyor. 

3. Zihinsel egzersizler: Kademeli olarak zorlaşan matematik soruları mevcut zekanın keskinleşmesini sağladığını yapılan çalışmalar kanıtlıyor. Yapılan çalışmalardan bir tanesinde 5 hafta süresince zihinsel egzersizler gerçekleştiren bir çocuğun, sahip olduğu IQ seviyesinin 8 puan artış gösterdiği kayıt edildi. Bu nedenle beyin sağlığını canlı tutmak ve kaliteli bir hafızaya sahip olmak için zihinsel egzersizler yapmak öneriliyor.

Beyin sağlığı için doğru stres yönetimi uygulanmalıdır.

Beyin sağlığı için doğru stres yönetimi uygulanmalıdır.

4. Hafıza oyunları: İskambil destesinde yer alan her kartı kendi içerisinde bir karakterle bağdaştırıp tüm karakterlerin içerisinde yer aldığı bir hikaye ortaya koyarak, 52 kartı sırasıyla rahat bir şekilde hatırlayabilirsiniz. Bu teknik özellikle sıralı bir şekilde ezberlenmesi gereken sınavlarda büyük kolaylık sağlar.

5. Yeterli uyku uyuma: 21 saat süresince uyanık kalmak, beyinde sarhoşluk benzeri bir etki ortaya çıkartır. 2 saatlik bir çalışma sonrasında alınacak iyi bir gece uykusu sonrasında gelecek öğrenme başarısında artış sağlar. Herhangi bir sağlık problemine bağlı olmaksızın uyku düzeninde bozukluk olanlar, istedikleri takdirde 21 günde sağlıklı uyku düzenine geçebilirler.

6. Açık havada yürüyüş: Haftada en az 3 kez 30’ar dakikalık yürüyüşler yapmak; sonrasında gelecek olan öğrenme, konsantrasyon ve de mantıklı düşünme gücünü yaklaşık olarak %15 oranında artırır.

Akıl sağlığı ve beyin sağlığı için doğru beslenmek gerekir.

Akıl sağlığı ve beyin sağlığı için doğru beslenmek gerekir.

7. Hobiler edinme: hobileri olan insanların, Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma oranının daha az olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Bireyin akıl sağlığını devam ettirebilmesi için bir ya da bir kaç tane keyif alacağı, günün yorgunluğunu ve stresini üzerinden atabileceği hobilere sahip olması önemli. 

8. Konsantrasyon kazanma: Beyin için etkisi büyük olan egzersizlerden bir tanesi de konsantrasyon kazanmaktır. Bir iş üzerinde çalışırken, kısa süreli dikkat kaybı sonrasında konsantrasyonu yeniden kazanmak için yaklaşık olarak 15 dakika gerekir.

9. 5 Duyu organı ile hareket etme: Stresli bir durum içerisindeyken, derin derin nefes almak ve 5 duyu organını aynı anda hissetmek, etkili bir farkındalık meditasyonudur. Zihnin sakinleşmesi ve netleşmesi, beyin gücünün artışını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir