biberiyenin faydaları

Biberiye Çayının Bilinmeyen 10 Faydası

İlk adımda kokusuyla kalpleri fetheden biberiye Akdeniz mutfağında sıklıkla baharat olarak yer alsa da çay olarak da kullanıldığı görülüyor. Biberiye çayı içerisinde yer alan demir, kalsiyum ve birbirinden değerli vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde vücuttaki serbest radikallerle doğrudan savaşıyor.

Biberiye çayı; demir, kalsiyum, vitamin, mineral haricinde antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Uzmanlar çay olarak tüketmenin yanı sıra baharat olarak da yemeklerde kullanılmasını öneriyor.

biberiye sağlık etkisi

Kış aylarında nezle ve solunum yolları rahatsızlıklarına karşı koruyucu özellikteki biberiyenin faydaları yazmakla bitmiyor.
Bu özelliklerinden faydalanabilmek adına içebileceğiniz biberiye çayının yararları ise şu şekilde:

1. Stres düzeyini azaltır

Biberiye çayının sahip olduğu aromatik kokusu ve taşıdığı mineraller sayesinde sinirleri rahatlatarak stres düzeyini düşürür. Yoğun strese maruz kalacağınız günlerde bir fincan kadar biberiye çayı tüketmek çok iyi gelebilir. Biberiye çayı mevcut stresle başa çıkmanızı, tükenmişlik durumuna ve kaygıları  doğru şekilde yönetme konusunda size yardımcı olur.

2.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

İçerisinde yer alan antioksidanlar ve anti-enflamatuarlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek rahatsızlıklara karşı koruyucu etki eder. Öksürük, soğuk algınlığı, grip ve benzeri rahatsızlıklarda 1-2 bardak içilen çayı daha iyi hissetmeyi sağlar. Biberiye kışın çay şeklinde tüketilebilecek yararlı bitkiler içerisinde yer almaktadır.

3. Kanserle savaşır

Kanser hakkında yapılan çalışmalarda biberiyenin özünde yer alan diferansiyel anti-proliferatifler kanser üzerinde de etkisini ortaya koymuştur. Meme kanseri ile lösemi  hastalığında tedavi edici olduğu ortaya konan biberiyenin anti-enflamatuar özelliğinin yanı sıra anti-tümör özellikte olduğu da görülmüştür.

4.Biberiye çayı ödem söktürür

bireysel nefes terapisi nasıl uygulanır

Biberiyenin çay formu ile sindirim sistemini de düzenlenir. Kabızlık, hazımsızlık haricinde basur, şişlik ve ödem gibi sindirim sistemi sorunlarında bu çayın tüketilmesi oldukça yararlıdır.

5.Baş ağrısını azaltır

yüksek tansiyon

İltihap sökücü özelliğinin yanı sıra ağrı kesici özelliği de olan biberiye gün içerisinde yaşanan baş ağrılarının şiddetinin azaltılmasında ve ortadan kalkmasına yardımcı olur. Migren ağrılarını azaltabilen yağ formu da çayı gibi etki eder.

6.Sağlıklı saçlar için biberiye çayı…

fransız topuzu 

Saçınızın gereken besinleri alabilmesi ve sağlıklı uzaması için yağ ve çay şeklinde biberiyenin kullanımı oldukça etkilidir. Biberiyenin çayını demledikten sonra soğutup saçlarınızın durulama kısmında kullanabilirsiniz. Bu sayede saç kökleri beslenirken aynı zamanda saçın kendi rengini koruyarak beyazlaşmanın da önüne geçersiniz.

7. Regl sancısını azaltır

Kadınların  özellikle regl dönemlerinde kullandığı bitki çaylarının içerisinde biberiye de yer almaktadır. İçerisinde yer alan ağrı kesici maddeler sayesinde adet sancılarının azaltılmasına da büyük katkı sağlar. Ancak hamilelik durumunda kullanılması önerilmez.

8. Anne sütünü arttırır

Dış Gebelik Tedavisi

Kadınların emzirme sürecinde süt arttırıcı etkisi nedeniyle biberiye çayı tükettikleri bilinmektedir. Fakat
biberiyenin mevcut alerjik  durumu göz önünde bulundurulduğu zaman emziren annelerin mutlaka ki doktorlarına danışmaksızın bitki çaylarının hiç birini kullanması tavsiye edilmemektedir.

9. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır

İştah azaltan etkisi sayesinde çayı yağ yakımını da tetikler. Özellikle diyet yaparken tüketilebilir. Toksinlerin vücuttan doğru bir şekilde atılmasını hızlandırdığından ötürü çayı detoks şeklinde etki eder.

10.Beyin sağlığına iyi gelir

Yapılan bazı çalışmaların ışığında biberiyenin beyin çalışma mekanizmasını düzenlediği görülmüştür. Biberiyede yer alan karnosik asidin, mevcut beyin sağlığını olumsuz etkileyen maddelerle savaştığı ortaya konmuştur. Japonya Kyoto Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmacılar sonucunda, bu bitkinin beynin yaşlanmasını engellediği de ifade edilmiştir. Aynı zamanda hafızayı kuvvetlendirdiği ve hafıza kaybının önüne geçmeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Uyarı: Bitkilerin bireyden bireye göre farklılık gösteren alerjik reaksiyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Özellikle hamilelik döneminde olanların, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları bulunan bireylerin kullanılması önerilmemektedir. Ancak yeni bir bitki kullanılacağı zaman mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir