Bilim çalışmaları genetik kurgulama

Bilim Sayesinde Kadınlar Erkek Olmadan Çocuk Doğurabilecek

Avustralya’da bilim adına doğurganlık konulu çalışmalar gerçekleştiren uzman, Avustralyalı kadınların 20 sene içerisinde erkeksiz çocuk doğurmalarının mümkün olabileceğini ifade etti.

Bilim erkeksiz doğumu mümkün kılacak

Dr. David Molloy, bilim insanlarının yapmış olduğu iki anneyle, baba bulunmadan yavru fareler üretmesi ile ilgili çalışmayı yorumladı

Çinli araştırmacılar, bu çalışmayı dişi farelerden bir tanesinden alınan yumurta ve diğerinden alınan yarı kromozomlu olan embriyonik kök hücre ile gerçekleştirdi. İki erkek fare ile gerçekleştirilen bu çalışma ile yavru üretme girişiminden bir sonuç alınamadı. Annesiz olarak doğan yavrular, 2 gün içerisinde öldü.

Bilim genetik kurgulama üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Bilim genetik kurgulama üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Dr. Molloy, doğurganlık ile genetik teknolojisi öncülüğünde aynı şeyi insanlar üzerinde de yapmanın mümkün olduğunu, kadınların hiçbir şekilde sperme ihtiyaç duymadan çocuk dünyaya getirebileceğini söyledi.

Hali hazırda yürürlükte olan Avustralya yasaları, etik endişeleri sebebiyle buna izin vermiyor. Fakat Dr. Molloy ilerleyen süreçte bu anlayışın değişeceğine olan inancını ifade ederek “Teknoloji gelişmeye ve iyileşmeye devam edecek. Bu durdurulamaz” dedi.

Bilim bünyesinde genetik kurgulama

Avustralya’da bir gazetede yayımlanan ve bu gazeteye konuşan Molloy, genetik kurgulamayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu çalışma sonucunda, erkeğin sahip olduğu sperm kalitesinin düşük kalitede olduğu heteroseksüel çiftler ile kadın çiftlerin kendilerine ait genetik çocuklarını doğurabilmeleri manasına geliyor. Bir yumurtayı, bir yarı kromozom sayesinde dölleyerek ve gen kurgulama gerçekleştirilerek insanlarda da bunu gerçekleştirmek mümkün hale gelecek” dedi.

Bilim genetik kurgulama üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Bilim genetik kurgulama üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Yeni Zelanda’da bulunan Auckland Üniversitesi’nde çalışan Dr. Teresa Holm ise bu araştırmayı, “önemli bir gelişme” olarak niteledi. Gelecekte eşcinsel çiftlerin her ikisinin de genlerinin bulunduğu çocukları olabileceğini ifade etti.

Adelaide Üniversitesi bünyesinde doğurganlık uzmanı olarak görev yapan Robert Norman ise “Konsept insan doğurganlığı, özellikle de eşcinseller için çok ilginç. Ancak böyle bir şeye adım atılmadan evvel var olan mevcut belirsizliklerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Üremenin kurallarını bozabilmek adına genetik mühendislik bilimini dikkatli bir biçimde uygulamak gerekiyor.

Bilim insanları iki anneli olan “bimaternal” hayvanların sağlıklarının yerinde olduğunu ve yavruların da bir süre sonra kendi yavrularına sahip olduklarını açıkladı.

Fakat iki tane erkek fareden yavru meydana getirme konusunda aynı başarı elde edilemedi. İki babadan meydana getirilen fare yavrularının tamamı doğduktan 2 gün içerisinde öldü.

Bilim içindeki kuralları bozmak ne ortaya çıkarttı?

Dişi kopya ile erkek kopyaya ihtiyaç duyulmadan, gelişim mümkün değil.

Buna genetik damga adı veriliyor. Spermde yer alan DNA ile yumurtada yer alan DNA birbirinden farklı damgalar vurarak çalışma şekilleri değiştirilebiliyor.

Genetik damgalamada bulunan bazı hataların ise Angelman sendromu gibi hastalıklara sebep olduğu söyleniyor.

Araştırmacıların, iki adet anneden yavru fare meydana getirilmesinde silmeleri gereken DNA kısımları da bunlardı.

Çalışmayı gerçekleştiren Dr Wei Li, “Bu çalışma ile bize aslında nelerin mümkün olduğunu ifade ediyor. İki anneli farelerde bulunan hataların silinebilmesi haricinde memelilerde bulunan iki anneli üreme sorununun da aşılabileceğini bu sayede gösterildi.

Konuyla ilgili olarak “İnsan Embriyosu Üzerinde Genetik Değişiklik Yapılabilecek” başlıklı makaleden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir