Bilim İnsanları Yapay Zeka İle Güçlü Grip Aşısı Üretti

Avustralya’da çalışan bilim insanları yaptıkları çalışmalarla yapay zeka kullanarak eskisinden çok daha güçlü grip aşısı ortaya çıkarttı. Geliştirilen bu yapay zeka ürünü grip aşısı, aynı zamanda yapay zeka ile üretilen ilk aşısı. İşte yapay zeka ürünü grip aşısının hakkında detaylar..

Flinders Üniversitesi bünyesinde yer alan bilim insanları tarafından yapılan grip aşısı, bu güne kadar üretilen grip aşılarından farklı bir özelliğe sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu aşı yapay zekanın tasarlamış aşı olma niteliği taşıyor.

yapay zeka sağlık sektöründe

yapay zeka sağlık sektöründe

Avustralyalı yayın kuruluşlarına konuyla ilgili açıklama yapan bilim insanları, bu aşıyı geliştirmenin tam olarak 20 sene sürdüğünü, araştırmalarının ise 15 senedir ABD tarafından destek fonu aldığı hakkında açıklama yaptı.

Yenilikçi bir yöntemle üretilen grip aşısı için, aslında daha iyi özellikteki bir grip aşısına ihtiyacımız olmasından ötürü böyle bir yola girdiklerinin altını çizen bilim insanları, üretilen bu aşının eskilere oranla çok daha kuvvetli olduğunu ifade etti.

Grip aşısı, mevcut grip aşısına oranla çok daha etkili ve kuvvetli olarak gösteriliyor.

"<yoastmark

Yapay zeka grip aşısı ne zaman test edilecek?

Aşı kısa zaman içinde Amerika sınırları içerisinde 1 yıl sürecek olan klinik çalışmalara tabi tutulacak. Klinik çalışmaların sonuçlarına göre yol haritası belirlenecek.

Yapay zeka ve sağlık bilimi güçlerini birleştirdi.

Yapay zeka ve sağlık bilimi güçlerini birleştirdi.

Yapay zeka grip aşısının özellikleri

Bilim insanları, ortaya koydukları bu grip aşısının, mevcut grip aşılarına kıyasla çok daha etkili olduğunun altını çiziyor.

Aşının bir diğer özelliği ise bağışıklık sisteminin griple mücadele aşamasında etkisini güçlendiriyor olması.

Yapay zeka sağlık sektöründe devrim niteliğinde bir adım attı, işte yapay zekadan grip aşısı

Yapay zeka sağlık sektöründe devrim niteliğinde bir adım attı, işte yapay zekadan grip aşısı

Yapay zeka nasıl çalışıyor?

Nikolay Petrovsky, konuyla ilgili olarak ilk kez bir insan önderliğinde icat edilmemiş olan bu aşı insanlarda denenecek şeklinde açıklamada bulundu.

Petrovsky aynı zamanda aşıyı geliştirmiş olan yapay zekayı ise şu şekilde ifade etti:

Aşıyı geliştiren mevcut yazılımın ismi Sam. Sam’in gerekli olan bilgiyi edinme ve bu bilgiler ışığında yeni fikirler ortaya koyabilmek gibi teorik yetenekleri mevcut. Ancak tabi ki onun bir aşamada eğitilmesi gerekiyor. Bu nedenle Sam’e, başarılı olan ilaç örnekleri ile başarısız olan ilaç örneklerini tanıtmak gerekti. Bunları bünyesine ekledikten sonra Sam’den bize öneriler sunmasını istedik. Ortaya çıkan öneriyi incelediğimiz ve gerekli testleri gerçekleştirdiğimiz zaman bunların işe yaradığını gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir