bio moda nedir hekimkiz

Bio Moda Nedir? Bio Moda Tekstilde Fark Yaratabilir Mi?

Bio Moda sayesinde en sevdiğiniz kıyafetleriniz hiç bir canlı zarar görmeden ya da plastik kullanılmadan, çevre dostu prensibi ile üretilse daha güzel olmaz mı?

Bio-fashion adı verilen gönüllü tasarımcı veya girişimcinin hayali ile ortaya çıkan biyoteknoloji ve tekstilin bir araya gelmesi, moda endüstrisi için önemli bir yenilik haline geldi.  Bir kaç senedir bazı tasarımcılar ve bazı araştırmacılar multidisipliner olarak konu üzerinde ciddi şekilde çalışmaya başladı.

Bio moda sayesinde tekstil endüstrisi doğayı ve canlılara zarar vermeyi durduracak.

Bio moda sayesinde tekstil endüstrisi doğayı ve canlılara zarar vermeyi durduracak.

Modanın Geleceği Artık Mikroorganizmalara Bağlı

Öyle ki ufak ölçekli laboratuvarlarda başlayan çalışmalar bugün çok geniş yatırımlara doğru ilerliyor. Sıfır atık çıkışıyla ihtiyaç doğrultusunda malzemenin üretilebildiği çözünebilir kıyafetler üretmek artık imkansız değil. Modacılar bu tür şirketlerle çalışmak için adım atmaya başladı bile…

Örümcekten İlham Almak

New York laboratuvar temelli deri Ar-Ge’si ve üretimi gerçekleştiren önemli merkezlerin bulunduğu şehirlerin başında geliyor. Şirket laboratuvar şartlarında bakterilere hayvan derisinin yapısında yer alan kolajeni ürettiriyor. Bakteri çiftliklerinin canlılara zarar vermeden yüksek kalitede bio-deri üretimiyle cüzdandan çantaya çok sayıda ve çeşitte ürün tasarlanabiliyor.

Bio moda ile üretilen kıyafetler, vücut ısısına göre değişkenlik göstermektedir.

Bio moda ile üretilen kıyafetler, vücut ısısına göre değişkenlik göstermektedir.

Doğadaki en sağlam ve en kaliteli iplik üreticileri olan örümcekler model alınıyor. Biomühendisler, özel protein dizilimine sahip olan örümcek ağının sahip olduğu DNA dizilimini kopyalayarak laboratuvar ortamında maya, şeker ya da tuzlu suya enjekte ederek örümcek ipeğinin dokusuna benzeyen mikro ipek adındaki elyafı elde ediyorlar. Bu sayede ne petrol ürünleri ne de çevreyi kirleten kimyasallar kullanılmıyor.

Bu yöntemle mikro ipek kullanılarak kravat ve bere üretilmiş olup, çalışmalar orman mantarının köklerinden alınan DNA ile yeni deri üretimi üzerinde çalışılıyor.

%100 Canlı Bio Moda Kıyafetler

Ülkemizde de bio moda konusunda çalışmalar yapılıyor. İlk olarak canlı organizmalar kullanılarak hazırlanan vegan deri ile bio-plastik üretildi. Ülkemizde de çalışmaların olduğu bu bio moda malzemeler ile amaç canlı organizmaların kullanıldığı endüstriyel ölçekli bir üretim hayata geçirebilmek.

Dünyanın geleceği açısından çok yararlı olan bu tip üretim modelinin insanlar tarafından nasıl karşılanacağı ise soru işareti. Kıyafetlerin canlı olduğunu bilmek ve üzerinde yaşayan bir giysi taşımak. Dünyada bu konu üzerinde derinlemesine çalışan araştırmacılar, insan bedeninin değişen sıcaklığına ve nem düzeyine göre hareket edebilen giysiler ortaya koydu. Giyside yer alan lazer kesikleri duruma göre hareket edebiliyor. Bu sayede beden ısısının ve nem miktarının ayarlanabilmesi sağlanıyor. Bu çalışmaların özellikle de spor ve dans kategorilerinde avantaj kazandırabileceği ön görülüyor.

Günümüz moda endüstrisi dünyayı en fazla kirleten ve hayvan zulmüne sebep olan zararlı bir endüstri olarak görülüyor. Bu nedenle canlı ve doğa dostu çalışmalar hız kesmeden moda endüstrisine şekil vermeye başladı.

Peki, siz bio moda ürünlerini kullanabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir