Efsane cuma

Black Friday Nedir? Black Friday İndirimleri

Dünyada büyük bir ilgiyle kutlanan Black friday, tüketici çekme amaçlı kullanılıyor. Şükran günü sonrası ilk Cuma günü kutlanmaktadır. Bu günde tüm mağazalar erken açılıp, geç saatlere kadar açık kalırlar. Kara cuma hakkında tüm merak edilenler…

Black friday nedir?

Kasım ayının en ilgiyle beklenen cuma günüdür. Her yıl kutlanma oranı artış gösteren bu günde, mağazalar büyük indirimler yaparlar. Özellikle erken açılan ve geç vakitlere kadar hizmet veren mağazalar, bu günü özel yapıyor. Ülkemizde efsane cuma adı verilen bu gün, yüksek oranda indirimler ve kampanyalar uygulanmaktadır. Dünyada özellikle ABD’de Noel alışveriş zamanının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 1961 yılında başlayan bu gün gelenek haline gelmiştir. Özellikle bugünde kaliteli ürünleri oldukça ucuz bir fiyata alma imkanı bulunmaktadır. Müşteriler bu yüzden mağaza önlerinde uzun kuyruklar oluşturur. Hatta çoğu zaman bu kalabalık ve ilgi izdihamlara neden olmaktadır.  Efsane Cuma, dünyada 20-25 kasım arasında kutlanmaktadır. Aynı zamanda, birçok çalışan için tatil fırsatı da sunuyor.

Alışveriş

Black friday zamanı büyük indirimlerin yapılmaktadır.

Black friday gününün ilk ortaya çıkışı

1869 yılında yaşanan borsa felaketinin ardından “black” kelimesi bu durumu anlatmak adına kullanılmıştır. Sonrasında 1951’de çalışanların tatil yapmak için hastalıklarını bahane etmeleriyle black friday sloganı kullanıldı. Yoğun çalışma temposuna dayanamayan çalışanlar, bu durumu kara cuma olarak adlandırdılar. Günümüzdeyse büyük alışveriş indirimlerinin gerçekleştiği gün olarak kutlanıyor.

Black friday

Black friday

Black friday gününü hangi ülkeler kutluyor?

Dünya markaları ve tüm markalar, kara cuma gününe özel indirimler yapmaktadır. Noel öncesi yapılan bu indirimler, çok ilgi görmektedir. Bu da uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

  • Ülkemizde bu gün 23 kasım Cuma günü kutlanmaktadır. Mağazalar yaptıkları büyük indirimlerin yanı sıra, müşteriler için geç saatlere kadar hizmet verirler.
  • Meksika’da bu cuma indirimi “iyi hafta sonu” adı ile uygulanmaktadır. Tüm hafta sonu mağazalar geç saatlere kadar açık kalır.
  • Fransa’da ise bu gün, tam olarak popüler değildir. Ancak son zamanlarda kutlanma oranı artış gösteriyor.
  • İsviçre’de black friday ilk kez 2015 yılında kutlanmıştır. 2010 yılının sonlarına doğru, bu günü kutlayan ülke sayısı oldukça artış göstermiştir.
İndirim çılgınlığı

İndirim çılgınlığı

Black friday gününe özel indirimler

Kara cuma gününde mağazalar yüksek oranda indirim sunuyor. Özellikle internet satışlarında da büyük oranda artış gösteriyor. İşte 26 kasıma kadar sürecek büyük black friday indirimleri.

  • Oyun severlerin ilgiyle beklediği büyük sonbahar indirimi Steam üzerinde başladı. Oyun severleri, “Dead by Daylight”, Tom Clancy’s Rainbow” ve “Endless Space” gibi ünlü oyunlarda da büyük indirimler bekliyor.
  • Amazonda bu güne özel indirimlerini yayınladı.
  • Dünyaca ünlü LG markası da elektronik ürünlerde büyük indirimler yaptı. Ayrıca, müşterilerine bugüne özel hediyeler sunmakta.
  • E-ticaret dünyasının ünlü firmalarından Hepsiburada da 23 kasım günü indirimlerine başlayacak. Müşterilere özel ödeme koşulları da sunacak.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.haberturk.com
  • www.sozcu.com.tr

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir