Böbrek Sağlığı Nasıl Ve Neden Bu Kadar Önemli?

Böbrek sağlığı dikkate alınmadığı için, kronik böbrek yetmezliği giderek artıyor. Hastalar hayatlarını diyalize bağlı şekilde sürdürüyor veya organ nakli olarak tekrardan sağlıklı yaşamlarına  kavuşabiliyor. Fakat böbrek sağlığına henüz çocukluk döneminden başlanarak dikkat edilmesi ve duruma uygun önlemlerin alınması bireyi ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliğinden koruyabiliyor. Böbrek sağlığının önemi ve böbrek sağlığını korumaya yarayan öneriler…

Böbrek, vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştıran, kemiklerin oluşumunda etkin rol oynayan, D vitamini aktivasyonunu gerçekleştiren ve kırmızı kan hücrelerinin yani eritrositlerin üretimini gerçekleştiren eritropoetin hormonunu oluşturan çok önemli bir organdır. Fonksiyonlarının belirli bir sınırın altına düşmesi, kronik böbrek yetmezliği durumunu işaret etmektedir. Böbrek yetmezliği ise süzme değerinin 60 ml\dk ve altına düşmesi demektir. Eğer ki süzme değeri 20 ml\dk altına düşerse son dönem yetmezliği gerçekleşir. Burada asıl önemli nokta, böbrek yetmezliği durumu gelişmeden duruma müdahale etmektir. Böbrek hücreleri yenilemez olduğundan tam tersi şekilde ilerler ve durum olduğundan daha kötüye gider. 3 ay ve fazlası bir böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliğini tanımlamaktadır.

Kronik böbrek yetmezliği; anemi, kansızlık, kemik erimesi ile kalp rahatsızlıklarına yol açtığından ötürü tedavi edilmediği zaman hayati risk ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği durumu, özellikle ileri yaşlarda olan bireylerde ve kadınlarda daha sık karşılaşılmaktadır. Yapılan araştırmalar 40’lı yaşlar aşıldıktan sonra, böbrek rahatsızlığının artış gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Böbrek Sağlığı İçin Koruyucu Önlemler

Böbrek sağlığının korunmasına yönelik önemli öneriler şu şekildedir;

Kan şekeri değerinizi düzenli ölçün: Diyabet hastalığı bulunan kişilerin yaklaşık olarak yarısından fazlasında zamanla böbrek yetmezliği durumu gelişebilmektedir. Bu nedenle kan şekeri değerinin belirli zamanlarda kontrol edilmesi gerekir.

Kan basıncınızı düzenli olarak ölçün: Normal kan basıncı değeri 120-80 ve altındadır.Eğer ki kan basıncı 139/89 arasında olursa bu durum yüksek tansiyon yani hipertansiyon öncüsü değer olarak kabul edilir. Düzenli yapılan yürüyüş, tuz alımının azaltılması gibi yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile bu durum kontrol altında tutulmalıdır. Bunun dışında kan basıncı değeri 140/90’in üzerinde seyrediyorsa eğer mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Tuz alımını sınırlandırın: Sağlıklı tuz tüketiminin böbrek sağlığı üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle tuz alımının günlük olarak maksimum bir çay kaşığı şekilde kısıtlanmalıdır. Bunun dışında işlenmiş gıda alımının ve fast food beslenmenin bırakılıp yerine ev yemekleri, taze sebzeler ve taze meyveler tüketilmelidir.

Günde ortalama olarak 1.5-2 litre su tüketmek böbrek sağlığı için çok önemlidir.

Günde ortalama olarak 1.5-2 litre su tüketmek böbrek sağlığı için çok önemlidir.

Yeterli miktarda su tüketin: Günde ortalama olarak 1.5-2 litre su tüketmek böbrek sağlığı için çok önemlidir. Alınacak bu sıvı miktarı yapılan egzersiz, ateşli rahatsızlıklar, hamilelik ya da emzirme dönemlerinde uygun miktarlarda artırılmalıdır.

Sigarayı ve alkol tüketmeyin: Vücutta neredeyse bütün organları etkileyen sigara ve alkol böbreklere gelen kan miktarını ve kan akış hızını yavaşlatmaktadır. Bu durum zamanla vücut fonksiyonlarının bozulmasına yol açmaktadır.

Gereksiz yere ilaç kullanmayın: Bilinçsizce ilaç alımı böbrek yetmezliğine sebep olduğundan ötürü mutlaka doktor kontrolüyle ilaç kullanılmalıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapın: Mutlaka haftada 3-4 defa doğru egzersiz yapılmalıdır. Düzenli egzersizler mevcut kan basıncını düşürerek bireyin böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Böbrek sağlığı için yararlı olan besinlerden bir kaçına örnek

Böbrek sağlığı için yararlı olan besinlerden bir kaçına örnek

Böbrek Sağlığını Korumak İçin İdeal Besinler

Böbrek sağlığı için yararlı olan besinlerden bir kaçına örnek verecek olursak eğer bunlar; lahana, karnabahar, soğan, yumurta beyazı, yaban mersini, ahududu, kiraz, kara üzüm, çilek, balık, zeytinyağı ve sarımsak faydaları olan besinlerdir

UYARI: Böbrek sağlığının koruması için mutlaka düzenli aralıklarla check up yapılmalı ve doktor önerilerine uyulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir