borofen nedir hekimkiz bilim teknoloji

Borofen Nedir? Borofen Ve Grafen Arasındaki Farklar

Çin’de eğitim veren Şiamen Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, Bor mineralinden yapılan “Borofen“‘ adındaki malzemenin bilgisayarlardan pillere, dokunmatik ekranlardan daha bir çok alanda kullanılan “grafen” adlı malzemenin yerini alması ön görülüyor.

Borofen, grafen maddesinden sonraki en büyük buluş olarak görülüyor

Borofen, grafen maddesinden sonraki en büyük buluş olarak görülüyor

Bilim insanları, Borofen adlı malzemenin, ısıyı ve elektriği mevcut durumda en iyi ilettiğini ortaya koydu. Malzeme çelik materyalden 200 kat güçlü olduğu gibi grafen’den hem esnek hem de daha dayanıklı olduğu keşfedildi.

Bilim dünyası Borofen’in, Grafen’i tahtından edeceğinin altını çizdi.

Borofen Nedir?

Bu malzeme, bor maddesinden üretilen, süper iletken özellik taşıyan mucizevi bir madde olarak görülüyor.

Malzeme, çok güçlü atom kalınlığına sahip olan kristal benzeri bir yapı meydana getirebilen, tek katmana sahip bor atomlarıdır.

Grafen

Grafen

Gözler Borofen’in Üzerine Çevrildi!

Bilim insanlarının bu keşfiyle birlikte bilim dünyasının gözü Borofen’in üzerine çevrildi. Malzemeyi bu kadar özel kılan nokta ise olağanüstü bir uygulama alanına sahip olması. Ürün çok geniş bir uygulama alanına uygunluk gösteriyor. Elektro kimyacılar bu malzemenin yüksek güç içeren lityum-iyon pillerinde anot malzeme şeklinde kullanılabileceğini düşünüyor. Kimyacılar, katalitik yeteneklerine hayranken fizikçiler malzemenin atom ve molekül yapılarının kapasitesi üzerinde çalışıyor.

"<yoastmark

Borofen, Grafenden Güçlü ve Esnek

Borofen’in bilim dünyasında aslında çok yeni bir geçmişi var. Fizikçiler, malzemenin varlığını 1990 senesinde bor atomlarının tek boyutlu tabaka oluşturabilirlik durumunu araştırdıkları sırada bilgisayar simülasyonu sayesinde keşfetti.

Fakat bu ürün 2015 yılındaki kimyasal buhar çökeltme adlı deneylere kadar ortaya çıkmadı. Yapılan bu deneyde yüksek sıcaklıkta ve gaz formda olan bor atomları doğrudan saf gümüşün soğuk yüzeyinde yoğunlaştırılıyor. Ardından gümüş atomlarının sahip olduğu dizilim, atomların bir dizi kalıba girmesine zorlayarak her bir Bor atomunun 6 kadar atoma bağlanmasını ve düz bir altıgen meydana getirilmesinden oluşuyor.

Borofen

Borofen’in sahip olduğu kristal boşluk deseni, atomlarının önemli bir kısmının yalnızca 4 ya da 5 atoma bağlanmasından kaynaklanıyor.

Bilim insanlarının gerçekleştirmiş olduğu bu sentez sayesinde grafen’den çok daha kuvvetli ve çok daha esnek olduğu ortaya kondu. Elektrik ve ısıyı harika bir biçimde iletebilen bu madde aynı zamanda çok hafif ve çok kuvvetli reaktif nitelilkte. Bu özellikleri sayesinde Borofen, batarya içerisinde yer alan metal iyonlarını depolamak için mükemmel aday haline getiriyor.

Bilim Teknoloji arşivi için buraya göz atabilirsiniz. Bilim ve Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir