Bulut Tabanlı Oyun Sağlayıcısı Google Stadia Özellikleri

Dünya üzerindeki en dev arama motoru olan Google, çevrimiçi özellikteki oyun servisi çalışmalarından geçtiğimiz yıldan beri bilgilendirme yapıyordu. Ancak detaylar hakkında bilgi sahibi değildik. İşte “Google Stadia” adı verilen çevrimiçi oyun servisi hakkında beklenen açıklama yapıldı. Peki, Stadia nedir, avantajları ve özellikleri neler? Bulut tabanlı google stadia hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Google Steam teknolojisi sayesinde pahalı bilgisayar ya da konsol devri kapanacak.

Google Stadia Nedir?

Google Steam teknolojisinin lanse edilme tarihi ve içerikleri hakkında yapılan dedikodular artık yerini gerçeğe bıraktı. CEO Sundar Pichai’nin lanse ettiği Stadia, gerçeği söylemek gerekirse oyun dünyasını baştan aşağı değiştirecek. Tanıtımı baştan sona izlediğimde, özellikle yüksek sistem gereksinimine sahip oyununun mobil üzerinden kasma yapmadan oynandığında salonda kopan alkış, gerçekten bunun aslında yeniliğin ötesinde olduğunu gösterdi.

Yüksek boyutlu oyunların ister telefondan ister televizyon üzerinden oynanabilmesi, sistemin çalışabilmesi için gereken gücün uzaktaki dev sunucudan sağlanması sayesinde gerçekleşiyor. Bu dev sunucu sayesinde, kullandığımız cihazlardaki sistemi kullanmadan oyunlara erişebilme imkanı bulacağız. Google daha önce Google Stadia çevrimiçi oyunservisini, “Project Stream”adını verdiği teknoloji ile duyurmuştu.

Google Steam teknolojisi sayesinde, sistem gereksinimlerinin oyun için uygun olup olmadığını düşünmek artık eskide kalacak.

Google Stadia Özellikleri

 Google Steam teknolojisi, gücünü dev bir sunucudan aldığı için, herhangi bir indirme sorunu yaşamadan oyunları her türlü akıllı cihazdan oynamanıza izin veriyor. Bu sayede, sistem gereksinimlerinin yeterli olup olmadığını düşünmenize gerek kalmayacak. Ayrıca, tablet, telefon, masaüstü ya da laptop gibi cihazlardan keyfinize göre sınırsınız oyun deneyimini yaşayabileceksiniz. Google Steam lansmanı boyunca, tüm akıllı cihazlar üzerinden oyun deneyimi gözler önüne serildi. Özellikle “Assassin’s Creed Odyssey” gibi sistem özellikleri yüksek bir oyunun  ( 8 GB RAM ve 46 GB depolama ) mobil telefon üzerinden oynanması gerçekten heyecan verici bir deneyim.

Özellikle “Assassin’s Creed Odyssey” gibi sistem özellikleri yüksek bir oyunun  ( 8 GB RAM ve 46 GB depolama ) mobil telefon üzerinden oynanması gerçekten heyecan verici bir deneyim.

Üstelik, çözünürlük boyutuna bakıldığı zaman 4K veya Full HD desteği de sağlıyor. Hem Unity hemde Unreal engine gibi dev oyun motorları ile yapılan oyunlara tam destek veren Stadia sayesinde, önümüzdeki dönemlerde oyun dünyasında çok büyük değişimler olacağını söyleyebiliriz. İşte sizler için en önemli değişimleri sıraladık:

  1. Oyun deneyiminize istediğiniz zaman ara verip, başka bir akıllı cihaz üzerinden oyunu kaldığınız yerden oynayabileceksiniz.
  2. Pahalı bilgisayar ya da konsol devri kapanacak.
  3. Oyun indirmek için saatlerce beklemek artık tarihe karışacak
  4. Çoklu oyuncu desteği tüm hızıyla artışa geçecek.
  5. Sistem gereksinimlerinin oyun için uygun olup olmadığını düşünmek artık eskide kalacak.

Google Steam teknolojisi sayesinde artık, oyun deneyimini yaşamak daha ucuz olacak.

Google Stadia Hizmet Ücreti

Oyun dünyasını heyecanlandıran Bulut Tabanlı Oyun Sağlayıcısı Google Stadia hizmet ücreti henüz belli değil. Çevrimiçi olarak sağlanacak bu hizmet için yüksek MB internet hızı oldukça önemli olacak. Stadia, Youtube ağı üzerinden de aktarıma izin verecek. Google Assistant ve Chromecast gibi özellikleri de içerisinde barındıracağı, verilen bilgiler arasında bulunuyor. 

Stadia için oyun geliştirmelerine tüm hızla devam ederken, özellikle 2019 yılı için çevrimiçi olarak kullanıma sunulacak ilk oyunun “Doom Eternal” olduğu söyleniyor.

50 den fazla oyun geliştirici firma Stadia için oyun geliştirmelerine tüm hızla devam ederken, özellikle 2019 yılı için çevrimiçi olarak kullanıma sunulacak ilk oyunun Doom Eternal” olduğu söyleniyor. Bu konuda çalışmalarını sürdüren oyun firmaları, oyun performansı bakımından en iyisinin olacağını söylüyorlar. Bu yıl içerisinde, İngiltere, Kanada ve Amerika’da kullanıma açılacak olan Bulut Tabanlı Oyun Sağlayıcısı Google Stadia hizmetinin, Türkiye üzerinden ne zaman oynanabileceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. 

Not: Sevgili oyun severler,  Bulut Tabanlı Oyun Sağlayıcısı Google Stadia hizmetinin, Türkiye üzerinden ne zaman oynanabileceği hakkında henüz bir bilgi bulunmadığını belirttik. Bu sırada sizde iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız ister tek başınıza isterseniz de arkadaşlarınızla Trashtag Challenge akımına katılabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir