burun ahtapotu nedir

Burun Ahtapotu Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

2Burun ahtapotu hastalığı çok yaygın görülen bir durumdur. Burun tıkanıklığına neden olduğu için, nefes almada güçlük yaratan bir hastalıktır. Kolay bir tedavi yöntemi olan bu hastalık, kısa sürede iyileşmektedir. Peki Burun ahtapotu hastalığı nedir? Nedenleri ve Tedavisi hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz..

Burun Ahtapotu Hastalığı Nedir?

Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sık görülen burun ahtapotu, kişide nefes almada sorun oluşturan bir hastalıktır. Burun ahtapotu hastalığı, burunun içerisinde bulunan burun etinin büyümesi sonucu oluşmaktadır. Burun deliği bölgesinden, boğaza kadar giden et parçaları, halk dilinde burun ahtapotu olarak adlandırılır. Tıp dilinde de polip adı verilmektedir. Burun içerisinde bulunan etin şişmesi sonucu, geniz yolu tıkanarak, nefes tıkanıklığına neden olmaktadır. Ayrıca, mukoza sonucu da görülebilen bir durumdur. Özellikle 30 yaş sonrası kişilerde sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin hayat kalitesini de etkilemektedir. Bazı kişilerde, öz güven eksikliğine neden olup ilerleyen durumlarda, kişi de depresyon etkileri de görülebilmektedir. Ancak tedavi yöntemi, cerrahi müdahale olmasına rağmen, kolay bir süreç olduğu için, hasta kısa sürede bu durumdan kurtulmaktadır.Bu hastalık, kişide tedavi sonrası tekrar görülebilmektedir. Bunun için, öncelikle kişinin bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutması gerekmektedir.

Bu hastalık, burunun içerisinde bulunan burun etinin büyümesi sonucu oluşmaktadır.

Bu hastalık, burunun içerisinde bulunan burun etinin büyümesi sonucu oluşmaktadır.

Burun Ahtapotu Hastalığı Neden Olur?

Burun ahtapotu hastalığı, sıklıkla kış aylarında görülmektedir. Kişide nefes almada güçlük yaratan burun ahtapotu hastalığının, nedenleri şunlardır;

 • Nezle ya da gribal durum sonucu görülebilmektedir.
 • Polen alerjisi sonucu görülebilmektedir.
 • Burundaki mukozanın büyümesi sonucu görülebilmektedir.
 • Başka bir alerjik reaksiyon sonucu da oluşabilmektedir.
Polen alerjisi sonucu görülebilmektedir.

Polen alerjisi sonucu görülebilmektedir.

Burun Ahtapotu Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kişinin nefes almasını zorlaştıran bu hastalık sonucu, vücutta bazı belirtiler görülmektedir. Bunlar;

 1. Burunda ağrı oluşumu,
 2. Burunda kızarıklık oluşumu,
 3. Burun içerisinde acı,
 4. Burun içerisinde şiddetli kaşıntı,
 5. Baş ağrısı,
 6. Konsantrasyon eksikliği,
 7. Burun akıntısı,
 8. Koku almada azalma,
 9. Halsizlik,
 10. Depresyon belirtileri,
 11. Burnun şişmesi gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir.
Bu hastalık, kişinin nefes almasını zorlaştırmaktadır.

Bu hastalık, kişinin nefes almasını zorlaştırmaktadır.

Burun Ahtapotu Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun ahtapotu durumunun iyileşmesi için, genellikle cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Burun içerisinde, nefes almayı engelleyen fazla et, özel bir cihaz ile alınmaktadır. Hastalığın derecesine göre, uygulama 2 seansta gerçekleştirilir. Cerrahi yöntemde, genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat, polipin sıkılaştırılması ile sonlandırılır. Ameliyat sonrasında, bir kaç gün içerisinde kişi normal hayatına geri dönmektedir. Ameliyat süreci kolay olmasına rağmen, hastaya genel anestezi uygulandığı için, her ameliyatta olan riskler bu hastalık içinde geçerlidir.

Kişi burun ahtapotu hastalığı belirtilerini fark ettiği zaman, hastalığın geçmesi için beklememeli ve hemen doktor kontrolüne gitmelidir. Çünkü tüm belirtilerin görülmesi durumunda, burun içerisinde bulunan et çok daha fazla şişebilir. Bu durumda da cerrahi operasyon sırasında tek bir seans yeterli olmayabilir. Her zaman erken teşhis, tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.bbc.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir