Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
can-bartu-kimdir-hekimkiz

Can Bartu Kimdir? Can Bartu Biyografisi

Türk sporunun ve Fenerbahçe’nin göz bebeği olan Can Bartu,11 Nisan 2019 günü, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu… Efsanevi futbolcu Can Bartu kimdir? Can Bartu’nun kariyeri ve tüm detaylarıyla “Sinyor Bartu”…

Ülkemizi Dünya çapında temsil eden önemli futbol ve basketbol oyuncusu Bartu’yu 11 Nisan 2019 tarihinde kaybettik. Bartu’nun hayatına dair;

Can Bartu 12 Nisan 2019 günü hayata gözlerini yumdu.

Can Bartu 12 Nisan 2019 günü hayata gözlerini yumdu.

Can Bartu Kimdir?

 

30 Ocak 1936 İstanbul doğumludur. Boyu 1.86 m. olan Bartu 80 kg ve kova burcudur. Bartu, hem basketbol hem de futbol branşında forma giyen ilk ve yegane sporcumuzdur.

Aile Hayatı

83 yıllık hayatına birden fazla başarı ile 2 tane evlilik sığdırdı. 1961 senesinde Oya Hanım ile hayatını birleştiren Can Bartu’nun yapmış olduğu bu evlilikten 1 tane Zeynep adında kızı var. Zeynep 63 yaşında ve kendisi tekstil mühendisidir. Can Bartu’nun yapmış olduğu 1. evliliği 15 sene sürdü.   İlk evliliğini sonlandırdıktan sonraysa 27 sene evlenmedi. Bartu, 67 yaşındayken bu sefer Güler Özbay ile 2. evliliğini yaptı.

Can Bartu Lakapları

Bartu’nun yaşamı boyunca birden fazla lakabı olmuştur. Bunlar; “Baron” ve “Sinyor” lakaplarıdır.

Can Bartu Kariyer Hayatı

Ülkemizde hem futbol branşında hem de basketbol branşında forma giyen tek sporcudur.

Ülkemizde hem futbol branşında hem de basketbol branşında forma giyen tek sporcudur.

Bartu spor yaşamına Fenerbahçe’de basketbol ile başladı. 6 defa, basketbol milli formasını taşıdı, ardından Fikret Arıcan’ın da aracılığıyla Fenerbahçe Spor Kulübünde futbol oynamaya başladı.

Bartu 1956 yılında Fenerbahçe Spor Kulübünde profesyonel futbol hayatına adım attı. 1961 yılında İtalya’nın önde gelene takımlarından olan Fiorentina’ya transfer oldu. Geçen yıllar onu Venezia ve Lazio takımlarında oynama fırsatı verdi.

İlgili İçerik  Cengiz Sezici Kimdir? Hayatına Dair Bilinmeyenler

Bartu hiç bir zaman Fenerbahçe’ye olan gönül bağını koparmadı. Ve 1967 yılında takımının renklerine geri döndü. Bartu, sarı-lacivert renklerinin altında 326 lig maçında yer aldı ve 162 gol attı.

Türkiye-Romanya karşılaşmasında kaleci Turgay Şeren geçirdiği sakatlık nedeniyle Bartu kaleye geçti. Bu maçta yalnızca 1 gol yiyerek takımının kalesini korudu.

Bartunun basketbol hayatından bir kare.

Bartunun basketbol hayatından bir kare.

Avrupa kupalarına ilk Türk olarak Fiorentina-Atletico Madrid final maçında oynadı. Milli formayı tam 26 defa üzerine giyen Bartu 6 gole de imzasını atmış oldu.

Baron ve Sinyor Lakabı

Özenli ve şık giyiminden ve oynadığı zarif futbol şeklinden ötürü Türkiye’de “Baron” lakabıyla anılan Bartu, İtalya’ya gittiğinde Türk basını ona bu sefer de “Sinyor” lakabını verdi.

Futbol Sonrası Kariyeri

Bartu, aktif spor hayatından sonra spor yorumculuğu ve spor yazarlığı yaptı.

Bartu, aktif spor hayatından sonra spor yorumculuğu ve spor yazarlığı yaptı.

1970 senesinde futbola veda eden Bartu, spor hayatından yaşamı boyunca hiç kopmadı. Spor yazarlığına ve Fenerbahçe Televizyonu’nda program yorumculuk yaptı.

Vefatı

Bartu, nefes alma problemi sebebiyle ani bir şekilde hastahaneye kaldırıldı. Ardından durumu ciddileşince yoğun bakıma alındı.

Bartu, 11 Nisan 2019’u, 12 Nisan 2019’a bağlayan gece hayatını kaybetti. Efsanevi oyuncu için Fenerbahçe Ülker Stadyumu’unda bir tören düzenlenerek tüm sevenleri bir araya geldi.

Bartu’nun cenaze namazı ise Marmara İlahiyat Fakültesi bünyesinde yer alan Camii’nde kılınmasının ardından defin Karacaahmet Mezarlığı’na götürüldü.

Can Bartu’nun Anısına…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir