Charlie Chaplin

Charlie Chaplin Kimdir? Hayat, Filmleri ve Bilinmeyenleri

Hayat verdiği Şarlo karakteri ile gönüllerde yer edinen Charlie Chaplin, 16 Nisan 1889’da Londra’da dünyaya gelmiştir. Zorlu bir hayatta, kendisine beyaz perde de yeni bir yaşam kuran komedyen, besteci, yazar, yönetmen ve oyuncu Charlie Chaplin hakkında bütün detaylar.

Charlie Chaplin Kimdir?

16 Nisan 1889’da Londra’da, East Lane, Wolwart’da yoksulluğun tam orta yerinde doğdu. Ailesi ona Charlie Spencer Chaplin adını verdi. Yoksul bir yerde doğmasının yanı sıra önünde onu bekleyen acılı bir hayat vardı. Annesi Hannah Harriet Pedlingham Hill ve babası Charles Chaplin müzikhol ve tiyatrolarda çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışan ebeveynlerdi. Çiftin kısa süre sonra boşanmaları sonucunda Charlie, annesi ve üvey abisi ile Londra’nın yaşam şartları acımasız yerlerinde yaşamak zorunda kaldı. Daha 5 yaşındayken annesi ile sahnede ilk dansını yaptı. Bu dans sayesinde hem erken yaşta sahne heyecanını attı hem de dansla erken yaşta tanışmış oldu. Charlie, sahnede ettiği ilk dansla gülmeyi de öğrendi.

Charlie Chaplin

Sahnede Lily Harley İsmini kullanan annesi, yoğun çalıştığı dönemlerde sesini kullanamaz hale geldi. Bu durumdan sonra aile için çok daha kötü zamanlar başladı. Annesinin tedavi altına alınmasından kısa bir süre sonra Charlie babasının yanına gönderildi. Aşırı alkol tüketen ve sorumsuz biri olan babası hiçbir zaman Charlie ile ilgilenmedi. 1901 yılında alkol komasına girerek hayata veda etti. Anne ve babasını kaybeden Charlie ve üvey abisi sokaklarda yaşamak zorunda kaldı. Bir süre bakım evinde kalan Charlie, bu süreç boyunca derin acılar yaşamak zorunda kaldı.

Sahne Hayatı

Abi-kardeş kısa bir süre kadar okula gittikten sonra, çalışmak durumunda kaldıkları için aile mesleğini devam ettirme kararı alarak tiyatro ve müzikhollerde çalışmaya başladı. Charlie, “The Eight Lancashire Lads” adlı dans topluluğu ile dans ederken yalnızca 9 yaşındaydı. 14 yaşında oynadığı “ Jim: A Romance of Cockayne” adlı oyun hüsranla sonuçlandı. Bu başarısızlıktan sonra Sherlock Holmes adlı gruba katılarak turnelere çıkmaya başladı. Birkaç yıl ayrılığın ardından abisi, Sydney’in Fred Karno adında ünlü bir kumpanyada olduğunun haberi aldı. Yıllarca aile özlemi çektiği için abisinin yanına gitme kararını aldı. Bu karar onun için unutulmaz bir dönüm noktası olacaktı.

Abisinin yanında katıldığı turnelerden birinde, o dönemlerin Mack Sennett adında Amerikalı ünlü yönetmeni tarafından keşfedildi. Ardından 1913 yılının ortasında Keystone Stüdyo ile anlaşma imzaladı. Charlie Chaplin, 1 yıl içinde tam 35 başarılı filmle şöhreti yakaladı.

Charlie Chaplin filminden bir kare.

Nam-ı Diğer Şarlo

Birçok filmde rol almış olmasına rağmen Charlie Chaplin’i ölümsüzleştiren “Kid Auto Races at Venice” adlı 11 dakikalık kısa filmdir. Melon şapkalı, bastonlu, bol pantolonlu, dar ceketli ve büyük ayakkabılı Charlie Chaplin, o günden sonra artık “Şarlo(Charlot)” olarak gönüllere taht kurmayı başardı.

Kendi yapım Şirketini Kurdu

1918 yılında kendi yapım şirketini kurdu. Her zaman sessiz filmlerde ısrarcı olan Charlie Chaplin, her dilden insana ulaşmayı amaçlıyordu. Ona göre sadece Amerika yoktu. Filmlerinde politik görüşünü de belirtmekten çekinmeyen Charlie Chaplin’e Amerika’nın tepkisi ağır oldu. Yaptığı evliliklerden ve vergi borçlarından suçlanan Charlie Chaplin artık Amerika’da istenmeyen kişi olarak görülmeye başlandı. 1952 yılında bu duruma katlanamadığı için İsviçre’ye yerleşti.

Meşhur film Kid Auto Races at Venice

Amerika’ya Geri Dönüş

İsviçre’de filmlerine devam eden Chaplin, orada da politik görüşünü filmlere yansıtmaktan vazgeçmedi. Daha 5 yaşındayken hayat ona geri adım atmamayı öğretmişti. 1972 yılında Oscar almak üzere Amerika’ya geri döndü. Yüzüne bakmadıkları halk artık onu ayakta alkışlıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir