Bitter çikolata yeterli miktarda tüketildiğinde sağlıklı ve lezzetlidir.

Çikolata Yemenin İnsan Sağlığına Faydaları

Kaliteli ve kuralına uygun yapılmış bir çikolatanın asla tadına doyulmaz, insan yedikçe yemeye devam etmek ister. Fakat kalitesiz ürünlerle yapılmışsa damakta hoş olmayan tat bırakır. Egzotik iklimlere has kakao ağacından meydana getirilip içerisine fındık, fıstık benzeri malzemeler içerisine katılarak çeşitlendirilir. Gerçek çikolata içerisinde %100 kakao bulundurmalıdır.

Çikolata Nedir?

Kakao ağacının sahip olduğu tohumlarına ya da çekirdeklerine özel işlemler yapılarak, çeşitli koruyucular ile ek besinler katılarak karışım elde edilen tür tatlı yiyecektir. Birden farklı çeşitleri bulunan çikolata, vücudun enerji kazanmasına yardımcı olduğu gibi kalorisi yüzünden kilo alımına da yol açmaktadır.

Çikolata Yapışı

Kakao ağacı 1 senede 2 defa meyve verdiği zaman alınan kakao çekirdekleri, uygun şekilde ezilerek doğru ısıda kavrulur. Bu işlem tamamlandıktan sonra şeker eklenerek hamur şekline getirilir. Kakao yağı eklenerek yumuşatılması istenilen hamur çok ince parçalar şeklinde düzenlenerek makineye yerleştirilir. Oluklu makinenin içerisinde yer alan silindir ise hamuru yumuşatır ve sıvı hale gelmesini sağlar. Bu işlemden sonra sıvı halde istenen kalıplara dökülüp ardından soğuması sağlanır.

Çikolatanın Çeşitleri

Bu gıda maddesinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlar  hamurun içerisinde yer alan malzemelerin farklı oran ve farklı ürünler içermesinden kaynaklanmaktadır. İşte bilinen en temel çeşitleri;

Bitter Çikolata

Kilo aldırmayan yegane çeşidi olarak bilinen bu bitter çeşidi içerisinde %18 değerinde kakao yağı bulundurur. Ancak içerisinde %14’ü yağsız olan %35 oranında kakao tozu bulunması gerekmektedir.

Sütlü Çikolata

İçerisine süt katılarak yapılan sütlü çeşidi; %2,5’i yağsız olan %25 oranında kakao tozu bulunması gerekir. Sütlü çeşidinde %14’lük bölümü sütün kuru maddesinden oluşmalı ve %3,5 kadarı ise süt yağından meydana gelmelidir.

Beyaz Çikolata

Bünyesinde %20’lik oranla kakao yağı bulunan beyaz çeşidi, %14’lük bölümünde süt kuru maddesi içerirken %3,5’lik bölümünde ise süt yağı bulundurur.

Ruby çikolata, herhangi bir katkı maddesi içermiyor.

Ruby Çikolata

Ruby, doğrudan kakao çekirdeğinden hazırlanıyor. Karakteristik pembe rengini ise sadece kakao çekirdeklerinin renk pigmentlerinden alıyor. Yani herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Bu nedenle dördüncü tür olarak gösteriliyor.

Dolgulu Çikolata

Dolgu bölümünde çikolata ağırlığının %25’ine karşılık gelen dolgulu çeşidi; diğer türlerden meydana gelir.

Çikolatanın Faydaları

Bu şahane besin doğru miktarlarda tüketildiği zaman insan sağlığı üzerinde çok sayıda faydası bulunur. Ancak tüketilen miktar ve çeşidin doğru şekilde seçilmesi alınacak olan faydaların maksimum seviyede olmasını sağlayacaktır. İşte bu mükemmel gıdanın faydaları;

  • Yüksek oranda antioksidan kaynağı olduğu için kansere yakalanma riskini azaltarak kanser mücadelesine yardımcı olur.
  • İçerisinde yer alan yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemik sağlığını güçlendirir.
  • Kadınların ve de erkeklerin ruhsal durumunu yükselten bu gıda, endorfin adı verilen mutluluk hormonunu arttırır.
  • Strese karşı etkili olan potasyum ve florid sayesinde dişlerin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen bakır sayesinde, demir emilimini hızlandırarak daha canlı daha taze cilt ortaya çıkarır.

Çikolata, yüksek oranda antioksidan kaynağı olduğu için kansere yakalanma riskini azaltarak kanser mücadelesine yardımcı olur.

Çikolatanın Zararları

İçerisinde koruyucu olarak yer alan katkı maddesi bu gıda, fazla miktarda şeker içerdiği için kilo alımına yol açar.

  • Şekerlerin dişlere zararı bu gıda ile 2’ye katlanır,
  • Selülit artışına yol açar,
  • Serotonin hormonunu arttırması nedeniyle bağımlılık yapabilir,
  • Fazla tüketilmesi beyni uyuşturarak  çalışma düzeninde değişime yol açar,
  • Doymuş yağ bulunduğundan ötürü kolesterol seviyesini arttırdığı ve migren ağrılarını gündeme getirebileceği için alerji meydana getirebilir,

bütün bunlardan ötürü mutlaka doğru oranlarda tüketilmelidir.

Review Overview

Oy Vermek İster Misiniz?

User Rating: 4.6 ( 2 Votes )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir