cilt sağlığı

Cilt Sağlığı İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Cilt sağlığı için hangi besinleri tüketmeliyiz? sorusu hepimizin aklını zaman zaman kurcalıyor. Canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için çok çeşitli ve etkili kozmetik ürün kullanabilirsiniz fakat beslenmenize gereken özeni göstermediğiniz taktirde hangi ürünü kullanırsanız kullanın fayda sağlayamazsınız. İşte canlı ve sağlıklı bir cilt için gereken beslenme önerileri…
Doğru beslenme düzeni sağlıklı ve bağışıklık sistemi kuvvetli bir bedene sahip olmanın yanı sıra cilt sağlığı için de oldukça önemli bir yere sahip. Uzmanlar tüketilen besinlerin kozmetik kremlerden daha etkili ve daha sağlıklı olduğunun altını çiziyor. Doğru ve sağlıklı gıda alımının yanı sıra düzenli uyku alımı ile genç ve canlı  cilde sahip olabilir ve zamanın etkilerini cildinizden silebilirsiniz. İşte canlı ve sağlıklı bir cilt için yemeniz gereken besinler…

Cilt Sağlığı İçin Önemli Gıdalar

Zamanla cildimiz hem iç uyaranlar hem de dış uyaranlara karşı kayıtsız kalamaz ve sağlığını kaybetmeye başlar. Bu nedenle beslenme planı ve hayat düzenine ne kadar dikkat edilirse, cilt dokusu da o kadar sağlıklı olur. İşte cilt dokusu için çok önemli olan gıdalar ve cilt üzerindeki faydaları…

Yumurta

İçeriğinde yer alan Biotin vitamini ve B12 vitamini sayesinde cilt dokusunu besler ve onu gençleştirir.

Yumurta içeriğinde yer alan maddeler sayesinde cilt sağlığı açısından çok büyük öneme sahiptir.

Yumurta içeriğinde yer alan maddeler sayesinde cilt sağlığı açısından çok büyük öneme sahiptir.

 

Cilt Sağlığı İçin Ceviz

Ceviz içeriğinde yer alan Omega 3 sayesinde cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazanmasını sağlar.

Turuncu meyve ve sebzeler

İçeriğinde yer alan A vitamini cilt dostu gıdalar içerisinde yer almaktadır. Cilt dokusunu ultraviyole ışınlarından korur ve yüksek antioksidan içeriği sayesinde kırışıklıkları meydana getirebilecek olan serbest radikallerle savaşır.

"Havuç,

Kırmızı et

İçeriğinde yer alan çinko ve demir sayesinde cilt sağlığını sürdürmek ve onarma konusunda etkilidir. Haftanın en az 2 günü mutlaka kırmızı et tüketilmelidir.

Süt ürünleri

Süt ürünleri içeriğinde yer alan çinko ve diğer mineraller sayesinde cilt üzerinde olumlu etki gösterir. Bu nedenle her gün süt ürünlerinin alımına özen gösterilmelidir.

Balık

Ton balığı ile somon balığı ilk sırada olmak üzere çok sayıda taze ve balıklar içeriğinde yer alan omega 3 maddesinden dolayı haftanın en az 3 günü tüketilmeye özen gösterilmelidir. Ancak tüketilecek balıkların mevsiminde ve taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Omega 3, cilt dokusunun kaybettiği nemi geri kazanmasında çok etkilidir. .

"Balık,

Mor renkli meyveler

Cilt dokusunu oluşturan hücrelerin beslenmesinden sorumlu olan kılcal damarları koruyan ve damarları kuvvetlendiren flavonoid maddesi, mor renk tonundaki meyvelerin içerisinde bol miktarda yer almaktadır. Kan dolaşımına çok faydalı olan meyveler aynı zamanda cildin olduğundan daha geç yaşlanmasını da sağlar; cilt dokusunu oluşabilecek kırışıklar için korur.

Mor renkli meyveler içeriğinde yer alan flavonoid maddesi nedeniyle cilt sağlığı üzerinde etki sahibidir.

Mor renkli meyveler içeriğinde yer alan flavonoid maddesi nedeniyle cilt sağlığı üzerinde etki sahibidir.

Kefir

Probiyotik nitelikte olan kefir; cilt için çok yararlı bakteriler içerir. Cildi içten ve dıştan onarıp, düzenler.

Cilt Sağlığı İçin Zeytinyağı

İçeriğinde oldukça yüksek oranda Omega-9 bulunan zeytinyağının insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan cilt kırışıklıklarından cildi korunma konusunda oldukça etkilidir.

Cilt Sağlığı İçin Su İçin

Su; cilt sağlığı konusunda tartışmasız en önemli kaynaktır. Su temel olarak cildin canlılığını sürdürebilmesini, nem dengesini koruyabilmesini ve elastikiyetini sağlamada en önemli rolü üstlenmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için mutlaka yeterli su alımına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir