Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çin Takvimi Nedir? Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çinliler tarafından çok eski zamanlardan beri bilinen ve kullanılan Çin takvimi, bebeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Kullanımı basit olan bu uygulamanın, kesinlikle bilimsel bir geçerliliği bulunmamaktadır. Ancak Çinlilerin işe yaradığını söylediği, geleneksel ve batıl bir uygulamadır. Merak edip uygulamak isteyenler için, Çin takvimi ile cinsiyet hesaplamanın nasıl olduğu hakkında ayrıntı bilgi vereceğiz.

Çin Takvimi Cinsiyet

Doğumdan önce, bebeğin cinsiyetinin tahmin edilmesi için kullanılmaktadır.

Çin Takvimi Nedir?

Avrupa ve Amerika tarafından da uygulanan bu yöntem, ilk olarak Uzak doğuda keşfedilen çok eski bir yöntemdir. Çin takvimi oluşturulurken, Çin felsefesinde yer alan elementler ve 12 ayı temsilen kullanılan hayvanlar kullanılmıştır.

Çin felsefesine ait elementler şunlardır;

 1. Metal,
 2. Tahta,
 3. Su,
 4. Ateş,
 5. Toprak.

12 ayı sembolize etmek için kullanılan hayvan figürleri aşağıda sıralandığı şekildedir;

 1. Fare
 2. Öküz
 3. Kaplan
 4. Tavşan
 5. Ejderha
 6. Yılan
 7. At
 8. Koyun
 9. Maymun
 10. Horoz
 11. Köpek
 12. Yaban Domuzu
Avrupa ve Amerika tarafından da uygulanan bu yöntem, ilk olarak Uzak doğuda keşfedilen çok eski bir yöntemdir.

Avrupa ve Amerika tarafından da uygulanan bu yöntem, ilk olarak Uzak doğuda keşfedilen çok eski bir yöntemdir.

Günümüze kadar ulaşmış Buddha efsanesine göre, Buddha kırallığına hayvanları davet etmiş ve bu davete ilk gelen fare olmuştur. Aylara hayvanların verilmesi, davete gelen hayvanların sırasına göre şekillendirilmiştir. Türklerin kullandığı 12 hayvanlı takvim ile Çin takvimi bazı benzerlikler göstermektedir. Türk takvimi M.Ö 1517’den şimdiki zamana gelen bir mirastır. Bu 12 ayı temsil eden hayvanlar aynı zamanda, hayvansal özelliklerini de aylara taşımaktadır.

Bunun yanı sıra doğumdan önce, bebeğin cinsiyetinin tahmin edilmesi için kullanılmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için, annenin yaşı ile ne zaman hamile kaldığı bilgisinin kesin olarak bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde her ne kadar gerçeği yansıtan bir uygulama olmasa da, sonuç doğru çıkmayacaktır. Burada bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, Çin takvimine göre annenin gerçek yaşı arasında 2 yıl olmasıdır. Yani anne yaşına 2 yaş daha ekledikten sonra hesaplama yapılmalıdır.

Çinliler tarafından oluşturan bu takvim, 18-45 yaş aralığı anne adayları tarafından kullanılmaktadır.

Çinliler tarafından oluşturan bu takvim, 18-45 yaş aralığı anne adayları tarafından kullanılmaktadır.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çinliler tarafından oluşturan bu takvim, 18-45 yaş aralığı anne adayları tarafından kullanılmaktadır. Sol tarafta annenin yaşı yukarıdan aşağıya olacak şekilde sıralanmakta, üst kısımda ise soldan sağa olmak üzere 12 ay sıralanmaktadır. Bu satır ve sütunun birleşmesi ile bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Takvimde 45 yaş sonrası ve 18 yaş altı için herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Çin takvimi doğrultusunda, 18’inden evvel hamile kalan kadınların bebeğinin erkek olacağı şeklinde bilgi verilmektedir. Bilimsel açıdan herhangi bir doğruluğu bulunmayan bu yöntem, eğlence amacıyla kullanılabilmektedir.

Çin felsefesinde yer alan elementler ve 12 ayı temsilen kullanılan hayvanlar kullanılmıştır.

Çin felsefesinde yer alan elementler ve 12 ayı temsilen kullanılan hayvanlar kullanılmıştır.

Çin Takvimi Ne Zaman Kullanılır?

Çin takvimi uygulaması yapılarak bebeğin cinsiyetini belirlemek, yalnızca eğlence amacıyla uygulanmalıdır. En sağlıklı bilgi, elbette anne adayının hamileliğinin 16. haftası ve sonrasında yapılan ultrason görüntüleme sonucu elde edilmektedir. Ayrıca, bebeğin cinsiyetinden önce, sağlıklı doğması düşünülmesi gereken ilk şey olmalıdır. Bebeğinin cinsiyetini hesaplamak isteyenler anne babaların, bunun tamamıyla batıl bir inanç olduğunu bilerek uygulaması gerekmektedir.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text] • www.bbc.com [/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir