D vitamini Desteği Herkes İçin Şart Mı?

D vitamini, yorgunluğa, depresyona ve hatta kansere bile sağladığı yararlarla biliniyor. Ancak bazı durumlar vitamin seviyesi normal düzeyde olan kişilerin vitamin takviye almasını gerekli görmüyor.

Kuzey yarım kürede günlerin azalmasına bağlı olarak güneş ışığı miktarı azalırken, D vitamini konusundaki kaygılar çoğalıyor. Çoğu insan vitamin eksikliğini gidermek adına D vitamini takviyesi alıyor.

D vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, halsizliği önlediği, kas -kemik ağrısı ile depresyona iyi geldiği görülmektedir. Ayrıca kanser hastalıklarında ve yaşlanma sorunlardan korunmayı da sağladığı yer almaktadır.

D-vit temelinde aslında bir vitamin değil; vücut içerisinde kalsiyum emiliminin gerçekleşmesinde kolaylaştırıcı bir hormondur.

D-vit temelinde aslında bir vitamin değil; vücut içerisinde kalsiyum emiliminin gerçekleşmesinde kolaylaştırıcı bir hormondur.

D vitamini nedir?

D-vit temelinde aslında bir vitamin değil; vücut içerisinde kalsiyum emiliminin gerçekleşmesinde kolaylaştırıcı bir hormondur. Yağlı balık gibi gıdaların haricinde, D-vit ihtiyacının giderilmesi diyetle kolay olamaz. Ama cilt dokusu UVB ışınları sayesinde ihtiyaç duyduğu vitamini kolesterol üzerinden üretebiliyor.

D vitamininin iki çeşidi mevcuttur. Bunlar; D3 vitamini, balık dahil olmak üzere çeşitli hayvansal gıdalarda bulunur. Güneş ışığı ile temas halinde cilt dokusu üretir. D2 vitamini ise mantar gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunur. D3 vitamini daha etkili olduğundan ötürü vitamin takviyelerinde bu çeşit daha sık yer almaktadır.

İngiltere’de kamusal sağlık kurumları sonbahar ve kış döneminde yetişkinlere 10 mikrogram  D-vit almalarını salık veriyor. Bu dönemlerde güneş ışınlarının Dünya üzerine yatay biçimde UVB ışınlarının atmosferden ulaşmasını engelliyor. D vitaminin düzeyi düşük olan kişilerle koyu tenli olan kişilerin devamlı D vitamini takviyesine ihtiyacı olduğu görülüyor.

Diğer ülkelerde de yine benzer tavsiyeler geçerli. ABD ile Kanada’da da yetişkinlerin gün içerisinde 15 mikrogram D-vit takviyesi alması öneriliyor. Ayrıca, süt, yoğurt, kahvaltılık gevrek, portakal suyu gibi gıdaların zorunlu olarak  D vitamini takviyesi sağlanıyor.

D vitamini olması gereken miktardan düşük olduğunda vücuttaki kalsiyum miktarında azalma meydana geliyor. Bu durum kemik yoğunluğunu azalttığı için özellikle bebeklerde ve çocuklarda ciddi bir sorun olan raşitizme sebep oluyor.

Ayrıca bu vitaminde ki azlık, kaslarda zayıflığa ve beden üzerinde yorgunluğa neden oluyor. Bu vitamin mevcut bakterileri temizleyerek aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir