DEHB

DEHB, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

DEHB hastalığı, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen bir sorundur. Zihinsel bir problem olan bu durum, beyin fonksiyonlarının yeterli çalışmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu da haliyle, yaşamadı zorlaştıran bir durum. Ancak DEHB ile nasıl başa çıkılacağı öğrenildiğinde bu sorun, avantaja çevrilebiliyor. Peki DEHB nedir? Belirtileri ve tedavisi hakkında tüm ayrıntılar…

DEHB Nedir?

Çocuklar doğaları gereği hareketli ve dikkatleri çabuk dağılan bireylerdir. Bu aşırı enerji, çoğu zaman hem çocuk hem de aile için zorlu süreçlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle dikkati dağılan bir çocuk, hem sosyal hayatında hem de derslerinde bir takım zorluklar yaşamaktadır. “Dikkat eksikliği denilen durum” yani DEHB, hiperaktivite kaynaklı, çocukların beyin fonksiyonlarının düzenli çalışamama durumu sonucu oluşan bir sağlık sorunudur.

DEHB hastalığı sonucu, çocuklarda konsantrasyon eksikliği görülmektedir.

DEHB hastalığı sonucu, çocuklarda konsantrasyon eksikliği görülmektedir.

Hiperaktivite Nedir?

Çocuklarda düzensiz bir hareketlilik kaynaklı, dürtüsel bir problemdir. Bu tip çocuklar, bilinçli olarak bu şekilde davranmazlar. Kimi zaman, bu sorun, şımarıklık olarak adlandırılsa da, hiperaktivite tamamıyla farklı bir problemdir. Çocukta, öz güven eksikliği ve toplumdan uzaklaşma gibi durumların oluşmaması adına, mutlaka doktor kontrolü ve tedavi sürecinin yapılması gerekmektedir.

DEHB hastalığında, çocuklar basit sorunları çözemezler.

DEHB hastalığında, çocuklar basit sorunları çözemezler.

DEHB Belirtileri Nelerdir?

Beyin fonksiyonlarında meydana gelen işlev problemleri nedeniyle, kişi de görülen davranış bozukluklarıdır. Zaman içerisinde, bu durumunun kişi üzerinde bazı belirtileri görülmektedir. Bunlar;

  1. Ayrıntıları fark edememek.
  2. Çok kolay hatalar yapmak.
  3. Basit sorunları çözememek.
  4. Dikkat toplayamamak.
  5. Kişisel eşyaları sürekli kaybetmek.
  6. Günlük yapılacak işleri unutmak.
  7. Plan ve programa sadık kalmamak.
  8. Odaklanma gerektiren oyunları oynamamak.

Bu sorunlarla karşılaşılan yetişkin ya da çocuklar, konusunda uzman bir hekimden destek almalıdır.

DEHB görülen kişiler, ayrıntıları fark edemezler.

DEHB görülen kişiler, ayrıntıları fark edemezler.

DEHB Görülme Oranları Nedir?

DEHB görülme oranı erkek çocuklarda, kız çocuklarına oranlar 4 kat daha fazladır. Bunun yanı sıra, okul çağına gelmiş çocuklarda görülme sıklığı %5 oranındadır. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 20 çocuktan biri, bu sorunu yaşıyor. Elbette hastalığın çok sayıda tedavi yöntemi mevcut.

DEHB Tedavi Süreci Nasıldır?

“Dikkat eksikliği denilen durum” yani DEHB, tam olarak tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak ilaç ve ek tedavi yöntemleriyle birlikte, belirtiler minimuma indirilebilmektedir.

Bilgilenme Süreci

Okul çağına başlamış çocuklar için, okullarda hocaları tarafından DEHB hastalığı hakkında bilgilendirmeler yapılması, oldukça önem taşımaktadır. Tabi bu süreçte, aileden sonra, öğretmenlerin desteği birinci plandadır. Ailenin ve öğretmenin, çocuğun durumunun tembellikten kaynaklı olmadığını fark edip, ona göre davranmaları gerekmektedir. Ayrıca çocuğun yaşadığı sosyalleşememe probleminin DEHB kaynaklı olduğu görülüp, bu konuda da, çocuğa yardım edilmesi gerekmektedir.

DEHB hastalığının tedavi için genellikle uyarıcı ilaçlar kullanılarak, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır.

DEHB hastalığının tedavi için genellikle uyarıcı ilaçlar kullanılarak, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır.

İlaçla Tedavi

DEHB hastalığının tedavi için genellikle uyarıcı ilaçlar kullanılarak, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır. Bazı durumlarda da uyarıcı etkili ilaçlara gerek duyulmaz. Tedavi sürecinde farklı yöntemlerin uygulanması gerekli olabilir. Bunun nedeni, her bireyin farklı bir metabolizmaya sahip olmasından kaynaklıdır. Uygun ilaç tedavi yöntemi bulunduktan sonra, kişinin bu tedavisi hayatı boyunca sürdürmesi gerekmektedir.

DEHB Koçluğu

Bu tedavi yöntemi, ilaca başlanmadan evvel ya da ilaçla birlikte kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde, kişiye, bu durumu nasıl avantaja çevireceği ve hayatında vermesi gereken kararların ne olması gerektiği konusunda yardımcı olunmaktadır.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.bbc.com
  • dehbfarkindayim.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir