Dejavu Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

Dejavu’nun kökeni uzun yıllara dayansa da, bilimsel anlamda gerçekleştirilen çalışmalar 20. yy da başlamıştır. Yapılan araştırmalar; insanların yaklaşık olarak 3’te 2’sinin hayatları boyunca bir kere dahi olsa bu durumla karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Çoğunlukla 15 ila 26 yaş aralığında daha sık görülen bu konu hakkında çalışmaların hızla devam ettiği görülmektedir.

Dejavu Nedir?

Fransızca déjà yani daha önceden anlamına gelen ve voir yani görmek kelimesinin bir araya gelmesinden meydana gelen ve yaşanılan bir olayın önceden yaşamışlık hissedilmesi ya da görülen bir yerin önceden görmüş olma hissine daha evvel yaşamışlık hissi adı denir.

Dejavu durumu heran karşılaşılabilecek daha önce yaşanmışlık hissidir.

Dejavu durumu heran karşılaşılabilecek daha önce yaşanmışlık hissidir.

Dejavu’nun nedenleri nelerdir?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, bu durum beynin işleyişinde gerçekleşen ufak bir anomaliden kaynaklanmaktadır ve bu hissin ara ara gerçekleşmesi bireyin hasta olduğu anlamına gelmez fakat bu hissiyat devamlı olarak tekrarlanıyorsa eğer işte o zaman hastalık durumundan şüphelenilebilir.

Konunun bilimsel açıklamasında ifade edilen beynin sağ lobu ve sol lobunun ufak bir zaman farkı ile hareket etmesi, diğer yandan ise önce algılayan kısım ile geç algılayan kısmın olayı daha evvel yaşamış gibi hissetmesinden kaynaklanır. Kısacası bu duruma: sinir aksonları üzerinde meydana gelen sapma sebep olur.

Dejavu belirtileri nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey bu durumun bir hastalık olmadığıdır.

  • Olayın daha evvel yaşandığını hisseden bireyler, genellikle olaya ait detay ve neden kısmını hatırlamazlar.
  • Gün içerisinde bir kaç kez ya da daha uzun aralıklarla bu daha önce yaşanmışlık hissi duyulabilir.

dejavu durumunun sık yaşanması başka hastalıkların habercisi olabilir.

Dejavu kimlerde görülür?

Bu durum belirli bir hastalık kategorisi ile ilişkilendirilememektedir. Fakat epilepsi hastalarında bahsi edilen durumunun çok sık karşılaşıldığı görülmektedir. Bu nedenle devamlı olarak bu durumu yaşayan bireylerin epilepsi hastalığı için muayene olması önerilmektedir.

  • Epilepsi hastalığının yanı sıra;
  • Depresyon durumunda,
  • Anksiyete halinde,
  • Büyüme dönemlerinde,
  • Aşırı yorgunluk halinde
  • Şizofreni hastalığında bu durumla sıkça karşı karşıya kalınır.

Bu durum için kadın ya da erkek cinsiyete sahip olmanın bir farklılık arz etmediği görülmüştür.

Dejavu tedavisi nedir?

Sıkça bahsi edilen durumla karşı karşıya kalan bireylerin çeşitli hastalıklar yönünden doktor muayenesi olması gerekmektedir. Durumunun birden fazla sayıda ve yakın aralıklarla yaşanması beyin hastalıklarını işaret edebileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir