Dış Gebelik Tedavisi

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Ve Tedavisi

Her 100 kadından 2’sinde dış gebelik sorunu görülmektedir. Bu durumda anne adayının yaşadığı belirtiler, sağlıklı hamilelik durumunda yaşanan belirtilerle benzerlik göstermektedir. Anne adayının sağlığı açısından ciddiye alınması gereken bu gebelik problemi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dış Gebelik Nedir?

Sağlıklı bir gebelikte, spermin yumurtayı döllemesi sonucu oluşan embriyo rahim yatağına yerleşmektedir. Ancak bu tip gebelikte döllenen yumurta rahim yatağına değil rahim dışına yerleşmektedir. Kadın için oldukça riskli ve sarsıcı bir sorun olmakla birlikte, belirtilerinin erken fark edilmesi gerekmektedir. Gebeliğin rahim dışında başlaması sonucu kanama görülebilen bir durumdur. Kanamanın meydana gelmesi, embriyonun fallop tüpünde oluşması ve bölgede meydana gelen basınçla alakalıdır. Bu durumda, annenin kısır kalma riski oldukça fazlalaşmaktadır.

"<yoastmark

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri, gebelikte yaşanan belirtilerle benzerlik göstermektedir. Bunlar;

 • Bel ve karında yoğun ağrı görülmektedir. Zaman zaman ağrılarda azalma ve artma oluşabilir.
 • Halsizlik durumu görülmektedir.
 • Mide bulantısı yaygın olarak görülür.
 • Ani tansiyon düşmesi sonucu bayılma meydana gelebilmektedir.
 • Vajinada kanama meydana gelebilmektedir.

Yukarıda belirtilen belirtiler, bu tür gebeliklerin oluşumu hakkında kesin bir bilgi vermediği için, tanı için ultrason tedavisi ile görüntüleme gerekmektedir. Bu belirtilerden 2’si görüldüğünde, doktor kontrolüne gidilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır. Tedaviye başlanmadığı zaman, anne adayında hayati risk oluşma olasılığı da artmaktadır.

"<yoastmark

Dış Gebelik Neden Olur?

Bu duruma neyin neden olduğu tıbben kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı durumlar, bu hamilelik sorununun görülmesini tetikleyebilmektedir. Bunlar;

 1. Genetik yatkınlık,
 2. Geç yaşta hamile kalma,
 3. Çok erken yaşta hamile kalma,
 4. Doğum anında yaşanan aksaklıklar,
 5. Hormonal problemler.

Anne adayının kısır kalma riski olduğu için, yukarıdaki durumlara dikkat edilmesi ve düzenli rahim kontrollerinin yapılması önem taşımaktadır.

Riskleri Nelerdir?

Kişide oluşabilecek riskler aşağıdaki şekildedir.

 • Kısırlık,
 • Tekrardan bu tür gebelik sorunu yaşanması,
 • Rahimde hastalık oluşması ( kist,kanama gibi).
Fallop tüpünde meydana gelen sorunlar nedeniyle dış gebelik meydana gelmektedir.

Fallop tüpünde meydana gelen sorunlar nedeniyle dış gebelik meydana gelmektedir.

Dış Gebelik Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk faktörleri aşağıda belirtilmektedir.

 1. Hamileliğin 35 ve 44 yaş arasında gerçekleştiği durumlarda,
 2. Önceden bu sorunu yaşayan kadınlarda,
 3. Evvelden kürtaj olan kadınlarda,
 4. Sağlıksız beslenen kadınlarda,
 5. Alkol ve sigara kullanan kadınlarda,
 6. Fallop tüpünde meydana gelen sorunlar sonucunda,
 7. Yoğun stres altında olan kadınlarda,
 8. Hamile kalmak için tedavi gören kadınlarda.
Ultrason görüntüleme sayesinde, bebeğin rahim içinde mi yoksa rahim dışında mı olduğu tespit edilmektedir.

Ultrason görüntüleme sayesinde, bebeğin rahim içinde mi yoksa rahim dışında mı olduğu tespit edilmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Kesin olarak teşhisin yapılması için, ultrason görüntüleme yöntemine başvurulmaktadır. Ultrason görüntüleme sayesinde, bebeğin rahim içinde mi yoksa rahim dışında mı olduğu tespit edilmektedir. Ayrıca, hormonal değişimlere bakılabilmesi için, çeşitli kan testleri de uygulanmaktadır. Kanama görülen hastalarda, fallop tüpündeki yırtılmadan şüphelenilmektedir. Böyle bir durumda acil cerrahi müdahale gerekmektedir.

İlaç tedavisine başlanılabilmesi için anne adayının hormon değerlerinin  ve embriyonun durumunun uygun koşullarda olması gerekmektedir.

İlaç tedavisine başlanılabilmesi için anne adayının hormon değerlerinin  ve embriyonun durumunun uygun koşullarda olması gerekmektedir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumda ilaç, cerrahi müdahale ya da bazı alternatif uygulamalar uygulanmaktadır. Özellikle sık tercih edilen yöntemler aşağıda belirtilmektedir.

 1. Kesin teşhis yapıldıktan sonra, laparoskopik yöntem ile gebelik sonlandırılmakta ve fallop tüpündeki hasar tedavi edilmektedir. Bu operasyonda kesi işlemi uygulanmaktadır. Ancak diğer uygulamalara göre daha küçük bir kesi uygulandığından, operasyon sonrası iyileşme daha çabuktur.
 2. Bu yöntemde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak ilaç tedavisine başlanılabilmesi için anne adayının hormon değerlerinin  ve embriyonun durumunun uygun koşullarda olması gerekmektedir. Aksi halde cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Dış gebelik sorunu ile kimyasal gebelik, genellikle aynı sanılsa da, aslında tamamen farklı durumlardır. Gebelikte meydana gelebilecek rahatsızlıklar hakkında hem anne hem de baba adayının önceden bilinçlenmesi, anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir