Doğru Beslenme Bağışıklık Sistemini Olumlu Etkiliyor

Doğru ve dengeli beslenme, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki göstermektedir. Düzenli hayat tarzına sahip olan bireylerin, düzensiz hayata sahip olan bireylere göre daha az hastalandığı görülmektedir. Peki, doğru beslenme nasıl olur?

Doğru beslenme nasıl olur?

İlk olarak  taze gıdalardan destek alınması gerekmektedir. Doğrudan vitamin takviyesi almak doğru bir davranış olarak görülmemektedir. İzole haldeki vitaminin, vitamin hapı formunda alınmasıyla, besin içerisindeki bileşenler halinde vücuda alınması arasında biyo yararlılık açısından çok büyük fark bulunur.

Örneğin; portakal tüketmek yerine sadece C vitaminini, vitamin ilacından temin etmek bağışıklık sistemine yardımcı olan, B6 vitamini, magnezyum, folat ve antioksidanların da alınmasını engelleyecektir.

Fazla C vitamini vücuda fayda sağlamaz

C vitamininin immun sistemi destekleyici etkileri bilinmektedir. Ancak C vitaminin yüksek düzeyde alınmasının vücuda ek bir arar sağlamadığı da kanıtlanmıştır.

Dolayısıyla burada farklı sebze ve meyveler tüketilerek C vitaminin alınmasına dikkat edilmelidir. Tek tip beslenme düzeni, beslenme içeriklerinde yetersizliklere sebep olabilir.

Kış döneminde portakal, mandalina ve greyfurt gibi kolay bulunan meyvelerin tüketiminde meyve suyu halinin değil posalı halinin tüketilmesi gerekmektedir. Posalı gıda alımı sindirim sistemi için gereklidir.

doğru beslenme nasıl olur

C vitamininin doğru beslenme içerisinde olması gereken bağışıklık sistemini destekleyici etkileriyle bilinir.

Kuru baklagilleri tüketmeyi ihmal etmeyin!

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta dengeli beslenme şeklinde bütün besin guruplarının doğru miktarlarda tüketilmesidir. Kış döneminde, özellikle kuru baklagiller, badem, fındık benzeri kuruyemişler, balık, yoğurt tam buğday ürünleri ile yumurta tüketimine ekstra özen gösterilmelidir.

Bu gruplardan tüketim yapıldığında; çinko, magnezyum, selenyumun yanı sıra B grubu vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi desteklenir.

Vücuttaki D vitamini düzeyi de bağışıklık sistemini etkileyen önemli unsurlardandır. Kışa mevsimi başlarken, vücuttaki D vitamini durumunu öğrenmek ve çıkan sonuca göre ilerlemek gerekmektedir.

Kahvaltı bağışıklık sistemini destekler!

Vücuda alınan gıdaların haricinde öğünlerin düzenli alınması, gün içerisinde sağlıklı ara öğün alımına dikkat edilmesi, sıkı bir kahvaltı ile bağışıklık sistemi önemli ölçüde desteklenir. Su tüketimin bir gün içerisine yayılmış şekilde olması gerekir. Aynı şekilde, kış bitki çayları tüketimi de immun sistemin temizlenmesini ve mikropların solunum yolları üzerinde barınmasına engel olur.

Bunların haricinde genel yaşam alışkanlıklarına gereken özen göstermek, elleri yıkamak, uyku saatlerine dikkat etmek ve egzersiz yapmak da immun sistemi destekleyen faktörlerden sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir