Doğru Parfüm Seçmek İçin Parfümleri Yakından Tanıyın

Parfüm kullanırken hangi noktalara dikkat edeceğinizi, kalıcılığını nasıl artıracağınızı ve ne miktarda kullanacağınıza dair ipuçları…

Parfüm, içinde bulunduğumuz yüzyılda en fazla kullanılan kozmetik ürünleri içerisinde yer almaktadır. Çoğunlukla bitkisel aromaların yer aldığı parfümlerde, az da olsa hayvanlardan elde edilen aromalara da yer verilmektedir. Peki esasında parfüm nedir ve türleri nelerdir?

Parfüm nedir?

Birbirinden farklı aromaların, kimyasal maddelerle belli oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan, sıvılara parfüm denir. Her bir parfümün kokusu farklı olup, doğadaki her bitkiden ve esanstan yarar sağlanabilir.

Parfüm şişelerinin üzerinde Fransızca olan bilgiler yer alır. Ancak bunların ne ifade ettiği bilindiği taktirde, ancak o zaman doğru parfüm seçiminde bir adım daha ileri gidilebilir.

parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli

parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli

Eau de Toilette 

Alkol yoğunluğu fazla esans yoğunluğu ise daha az olan parfümler bu kategoridedir. İçerisinde %4-10 arası esans bulunur. Eau de Toilette özelliğindeki parfümleri giysi üzerine sıkmak daha iyi etki verir. 1,5 metrelik bir alana kadar kokusu dağılabilen Eau de Toilette yaz mevsimi için çok uygundur. Kumaşa haricinde saçlara da rahatlıkla sıkılabilir. Fakat parfümü sıktıktan kısa bir süre sonra güneşe çıkma cilt sağlığı ve saç sağlığı için doğru olmaz. Bu nedenle dışarı çıkmadan yaklaşık olarak 15 dakika kadar önce parfümünüzü sıkarsanız bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.

Eau de Parfüm 

İçerisinde yer alan esans yoğunluğunun alkol oranına göre daha fazla olduğu parfümler bu kategoride yer alır. İçerisinde %8-15 arası esans bulunur. Genellikle de markaların en fazla tercih ettiği kategori budur.

Eau de Colonge

Parfümler içinde tercih edilme oranı en düşük olan sınıfta yer alır. İçerisinde %2-5 arası esans bulunur ve yaz mevsiminde kullanıma çok uygundur.

Eau Fraiche (Fresh) 

Parfümler içinde en uçucu olan esans oranı bu kategorideki parfümlerde yer alır. Markalar sıklıkla yaz mevsiminde bu fresh ürünleri piyasaya sık sürer. İçerisinde %3 ve daha az esans bulunur. Duş sonrası kullanımı çok daha etkilidir.

Perfume Deo Spray 

Deodorant olarak da bildiğimiz ürün, koltuk altlarına uygulanan ve içeriğinde düşük kokulu ürünlerdir. Ter kokusunu ve ter oluşumunu önleme özellikleri olan bu ürün, koltuk altının hem temiz olmasını hem de hoş kokmasını sağlamaktadır.

Perfume Body Lotion

Vücut losyonu diye bilinen perfume body lotion, içerisinde hoş esansların yer aldığı kremsi ürünlerdir. Çoğunlukla parfümlerin bir yan ürünü olarak losyon kullanmak hem nemlendirme sağlarken hem de parfümün kalıcılık süresini uzatma gibi özellikleri bulunmaktadır.

parfüm

parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli

Parfüm seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Her üründe olduğu gibi parfüm seçiminde de uygun olanı bulabilmek adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Eğer ki bu hususlar dikkate alınırsa, kişi kendisine en uygun olan ürüne sahip olur. İşte, parfüm seçiminde dikkat edilmesi yararlı olan noktalar;

  • Ten renginiz, içerisinde bulunduğunuz mevsim ve tabi teninizin o parfümü nasıl taşıyacağı önemlidir. Yaz mevsiminde hafif, çiçeksi esans içeren parfümlere, kış mevsiminde ise daha yoğun parfümler tercih etmek gerekiyor.
  • Başkasında beğendiğiniz bir koku, teninize uymayabilir. Bu nedenle koku almadan evvel mutlaka kendi teninizde o parfümü deneyimleyin.
  • Parfümü bilek içlerinde deneyin.
  • Soğuk algınlığınız veya yeni atlattığınız bir solunum rahatsızlığınız bulunuyorsa iyileştikten sonra kokunuzu seçin.
Parfüm seçerken mutlaka teninizde ki duruşunu deneyimleyin.

Parfüm seçerken mutlaka teninizde ki duruşunu deneyimleyin.

Yazın parfüm nasıl kullanılır?

Yaz mevsiminde, özellikle de havanın çok sıcak olduğu günlerde parfüm değilde deodorant tercih etmek daha doğru olacaktır. Gün ışınları cilt dokumuzu halihazırda yıpratırken, birde içinde alkol bulunan parfümleri cildimize sıkmak hiç sağlıklı olmaz. Güneş ışığına maruz kalan cilt dokusunda, cilt lekeleri sebeplerinden olduğu için, yaz mevsimlerinde alkol içeren parfümler yerine deodorant veya body mist kullanmak sağlıklı olacaktır.

Eğer kullanmış olduğunuz parfümünden ayrılamam diyorsanız o zaman da aynı parfümün mevcut duş jeli veya vücut losyonunu kullanarak parfümünüze yakın bir etki elde edebilirsiniz.

Kullandığınız parfümü yoğun bir kokuysa eğer yaz mevsimlerinde bu parfümleri kullanmaktan kaçınmanız hem kendiniz hem de çevreniz için doğru olacaktır. Çünkü, sıcak havanın etkisi parfümün ağırlığının artışına ve ortaya hoş olmayan sonuçların çıkmasına yol açmakta.

UYARI: Kimyasal içerikli ürünler ve bitkisel içerikli ürünlerin kişisel hassasiyetlere yol açabileceği konusunda dikkatli olun. İhtiyaç durumunda mutlaka konusunda uzman kişilerden yardım alın. 

Yağmur kokusu sevenlere :)

Yağmur kokusu sevenlere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir