duygusal yemek yeme

Duygusal Yeme Durumu Sağlığı Tehlikeye Sokuyor

Beslenme canlılığın devam ettirilebilmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. Fakat insanları yemek yemeye yönelten tek sebep bu değil. Herkesin fizyolojik açlık duymasa da gıda tüketebileceğini ifade eden uzmanları öfke ve stresin bu durum üzerinde tetikleyici olduğunun altını çiziyor. Ancak burada önemli olan nokta yeme davranışının sıklığı, seviyesi ve amacı. Eğer ki aç olmadığınız halde yemek yiyor, akabinde suçluluk duyuyorsanız ya da yemek yemek en büyük yardımcınız oluyorsa işte bu noktada dikkat etmek gerekiyor.

Duygusal yeme, bireyin özellikle olumsuz duygularını yoluna koymak amacıyla aç olmadığı durumlarda dahi gıda tüketimine doğru yönelmesidir.

Duygusal yeme, bireyin özellikle olumsuz duygularını yoluna koymak amacıyla aç olmadığı durumlarda dahi gıda tüketimine doğru yönelmesidir.

Duygusal yeme nedir?

En basit şekliyle bireyin özellikle olumsuz duygularını yoluna koymak amacıyla aç olmadığı durumlarda dahi gıda tüketimine doğru yönelmesidir. Duygusal yemenin temelinde baş etme mekanizmalarının tam olarak yeterli gelmemesi, öğrenilmiş davranışlar, gıdadan uzak kalma gibi birbirinden faklı ve çok yönlü sebepleri bulunabilir. Duygusal yeme durumu tedavi edilmediği zaman ciddi bir yeme bozukluğu ortaya çıkabilir.

Duygusal yeme ve sağlıklı beslenme farkları nelerdir?

  • Duygusal açılık durumu, fizyolojik açlık durumunda olduğu gibi etap etap değil  de, çoğunlukla aniden ortaya çıkar.
  • Duygusal yeme sendromu gözlenen kişiler özellikle sinirlilik, yalnızlık, kaygı, mutsuzluk gibi negatif duygular içerisinde olduklarından ötürü besin tüketimine doğru yönelirler.
  • Bu sırada sağlıklı gıdalar tüketimi dışında, kalori değeri yüksek olan hazır tüketim için uygun gıdalar seçilir. Kişi bazen mevcut durumunun kontrolünü kaybettiği ve yemeyi sonlandıramayacağı duygusuna kapılır.
  • Fizyolojik açlığı gidermek adına yediğimizde çoğunlukla neyi ne kadar yiyeceğimizi ve ne kadar yemek yemeye ihtiyaç duyduğumuzu anlarız. Duygusal yeme sendromu farkındalık hali körelmiştir.
  • Duygusal yeme faaliyetinin ardından suçluluk ve utanç gibi olumsuz duygular hissedilebilir.

Duygusal yeme durumu ile nasıl başa çıkılır?

Bireye zarar veren bu davranışı değiştirebilmenin ilk adımı farkındalık sahibi olmaktır. İçerisinde bulunulan duygularla baş etmek için sürekli olarak yemek yemeye yöneldiğinizi fark ettiyseniz ilk olarak bu sorunu başlatan, devam ettiren, arttıran etmenleri gözlemleyin ve not alın.

Duygusal açlık için etkili yöntemler

Durumun farkına varın: Sizi duygusal yemeye yönelten tetikleyici faktörler neler? Bunları hissettiğimde, ya da hangi durumlarda duygusal yeme dürtünüz artış gösteriyor? Unutmayın, ilk adım içerisinde bulunulan durumu fark etmek!

Kendini gözlemleyin: İşe duygularınızı ve yeme durumunuzu not alarak başlamaya ne dersiniz? Günlük olarak değişen duygu değişimlerini hayatınıza yansımasını kaydetmek, daha net bir biçimde görmenize yardımcı olacaktır. Kayıt aldığınız zaman duygu durumunuzu, tüketilen gıdanın ne olduğunu, miktarı ve tüketim sonrası hissedilen duygulara mutlaka yer verin. Bu sayede hangi duygu halinde, hangi gıdanın ne kadar tüketildiği, ardından ne şekilde hissedildiği soruları cevaplanmış olur.

Atağa geçin: Etkili ve sürekliliği olabilecek alternatifler ortaya çıkarın. Örneğin; olumsuz duyguları görmezden gelmek yerine sağlıklı biçimde ifade etmeye, yemek yemek için mutfağa gitmek yerine spor yapmaya çalışın.

Kaygı ve anksiyete durumu, duygusal yeme ile bağlantılı olabileceğinden, bu gibi durumlarla başa çıkma yollarını arayın

Duygusal yeme durumundan kurtulmak için düzenli olarak spor yapmak çok önemlidir.

Duygusal yeme durumundan kurtulmak için düzenli olarak spor yapmak çok önemlidir.

Değiştirin: Çevresel düzenlemeler gerçekleştirerek işleri kendiniz için kolaylaştırın. Örneğin; kalorili, hızlı tüketilebilen gıdaları yakınınızda bulundurmayın. Karbonhidrat ve yağ içeren beyaz unlu gıdaların yer aldığı dükkanların önünden geçmemeye özen gösterin.

Yardım alın: Bütün çabalarınıza rağmen düzenli davranış değişikliği edinmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda alanında uzman bir profesyonelinden konuyla ilgili yardım almaktan çekinmeyin.

Uyarı: Duygusal açlık durumu ile baş etme konusunda ampirik tedavi yöntemlerine başvurulması sakıncalıdır. Bu nedenle mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir