Düztabanlık

Düztabanlık Nedir? Düztabanlık Nasıl Anlaşılır?

Düztabanlık ortopedik bir sorun olmakla beraber, taban düşüklüğü anlamına gelmektedir. Bu sorun doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da meydana gelebilir. Çok yaygın olarak görülen bu rahatsızlığın belirtileri ve tedavisi hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Düztabanlık nedir?

Ayağın iç kavisinin düzleşmesi durumudur. Yaygın olarak görülen bu hastalık, doğuştan ya da sonradan meydana gelebilen bir durumdur. Ayak tabanında var olan kavisin zamanla düzleşmesi sonucu kişi, yere basma da sorunlar yaşamaktadır. Bu tip hastaların, yürüyüşünde bozulmalar görülmektedir.  Bu hastalık, kişinin çabuk yorulmasına, bel ve ayak ağrıları çekmesine, ayak parmaklarında bozulmalara ve içe basmaya neden olmaktadır. Düztaban olan kişinin yaşam kalitesinde de düşüş gözlemlenmektedir.

Esnek Düztabanlık

Ayak hastalığının bu türü daha yaygın olarak görülmektedir. Esnek düztabanlık, ayağın normalde kavisinin görülmesi ancak yere basıldığı zaman düzleşmesi durumudur. Ortopedi doktorunun tavsiye ettiği özel tabanlık kullanılarak tedavi edilmektedir.

Sert Düztabanlık

Ayakta, yere basarken ya da havadayken herhangi bir kavis görülmemektedir. Bu durumda, hasta yürümekte zorluk çeker. Sert düztabanlık hastalığının tedavisi için cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Aksi halde, kalıcı bir hastalık haline gelebilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Ayak, kişi 5 yaşına geldikten sonra, kavisli şeklini almaktadır. Ayağın olması gereken şeklinin aldıktan sonra güçlü bir yapıya sahip olması için gelişimi ortalama 10 yaşına kadar devam etmektedir. Uzmanlar, çocukların 5 yaşına gelene kadar, çıplak ayakla hareket etmelerini önermektedir. Çocuğa uzun süre sert ayakkabılar giydirilmesi, ayak tabanı gelişimi olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, yalnızca çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Ortalama 35 yaşına gelmiş bir kişide de görülebilecek bir hastalık türüdür. Bu durum yetişkinlerde; yaşa, sağlıksız yaşama ve aşırı kiloya bağlı olarak görülmektedir.

 

Düztaban nedir

Düztaban

Düztabanlık Tedavisi

Erken teşhis, diğer hastalıklarda da önemli olduğu gibi düztabanlık durumunda da önem taşımaktadır. Tedavi için, konusunda uzman bir ortopedi hekiminden yardım alınması gerekmektedir. Tedavi sürecinde en önemli adım ayakkabı değişimidir. Ayağın şeklinin düzelmesine yardımcı olan özel ayakkabı tabanları kullanılmaktadır. Ağrının şiddetinde herhangi bir azalma görülmediği zaman, bu durumun doktora bildirilmesi gerekmektedir. Bu hastalığın nedeni, aşırı kiloysa, hastanın kilo vermesi sağlanmalıdır.

Düztabanlığı önlemenin yolları

Ayak sağlığı için öncelikle, ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayaklarında herhangi bir ağrı ya da şekil bozukluğu hisseden kişilerin, konusunda uzman doktora başvurması gerekmektedir. Ortopedik ayakkabılar, doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Düz ayakkabılar giymek yerine, biraz topuğu olan ve sivri burun olmayan ayakkabılar giyilmesi önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir