Ebola Hastalığı Nedir? Ebola Belirtileri Ve Tedavisi

Ebola virüsü, 1970’li yılların ortalarında Orta Afrika’da görülmüş ve ciddi salgınlara yol açış olup dünya çapında bilinmektedir. Hastalığın bu denli önemli olmasının sebebi tedavisinde kullanılabilecek etkili bir ilaç ya da aşısının bulunmayışı ve beraberinde çok sayıda ölüm getirmesidir.

Ebola virüsü nedir?

Ebola virüsü, öldürücü viral bir hastalıktır.

Ebola virüsü, öldürücü viral bir hastalıktır.

Ebola virüsü, insan yaşamını tehdit eden kanamalara sebep olan %50 ile %90 hastanın ölümle sonuçlandığı yüksek ateşli hastalığa yol açar. Virüs, filovirüsler familyasından bir RNA virüsüdür.

Ebola virüsünün ilk salgınında yaklaşık olarak 260 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ebola virüsü 2018 yılında çok sayıda can kaybına yol açmış olup, ebola virüsü 2019 yılında da can almaya maalesef devam etmektedir.

Ebola virüsü bulaşma yolları nelerdir?

Bu virüsün maymun ve primatlardan bulaştığı düşünülmektedir.

Bu virüsün maymun ve primatlardan bulaştığı düşünülmektedir.

Virüsün günümüzde kökeni henüz netleştirilmemiş olup, bazı maymun türlerinin bu virüse ana konak rolü oynadığı düşünülmektedir. Patojenin doğal rezervuarının ise meyve yarasaları olduğuna inanılmaktadır. Bir başka teori ise yarasalardan geriye kalan meyve fazlalıklarını tüketen maymun, domuz ve diğer bazı hayvanların virüsü bu şekilde aldığıdır.

Virus insanlara hayvanlara ait kan ve vücut sıvılarının temas etmesiyle bulaşır. doğrudan hayvanlardan insanlara geçebileceği gibi insanların birbirlerine kan ve vücut sıvısı bulaştırmasıyla da bu virusun teması gerçekleşebilmektedir.

Virüs bütün vücut sıvılarında saptanmıştır. Bu nedenle hastayla yakın teması bulunan kişiler, viral enfeksiyon konusunda ciddi risk altındadır.

Ebola hastalığının belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş, mide bulantısı, genel ağrı hastalığın belirtilerinden bir kaçıdır.

Yüksek ateş, mide bulantısı, genel ağrı hastalığın belirtilerinden bir kaçıdır.

Virüs temasın gerçekleştikten sonra 2 ila 21 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkar. Bu zamana kadar karşılaşılmış belirtiler;

olarak görülmektedir.

Ebolanın seyrinde, çeşitli organlarda yetmezlikler meydana gelir. Bunun yanı sıra beyin iltihabı oluşabilir ve durum kötüleştirir. Septik şoka benzer belirtileri görülür ve ölümle karşılaşma oranı da çok yüksektir. Hastalıkta ölüm nedeni çoğunlukla kalp yetmezliği durumudur.

Ebola tanısı nasıl konur?

Laboratuvar testleri tanı konması aşamasında etkilidir.

Laboratuvar testleri tanı konması aşamasında etkilidir.

Hastalığın ilk evresinde doğru bir tanı koymak zordur. Çünkü bahsi edilen viral hastalığın sarı humma hastalığı, dang humması ve de sıtma ile benzer semptomları bulunmaktadır. Bu yüzden erken dönemde hastalar karantina içerisine alınmalıdır.

Patojen önce kan sonrasında ciltte tespit edilebilir. Virüsün varlığını için incelemek numuneler alınır. Virüse karşı antikor hazırlanması çoğunlukla  hastalığın sonraki aşamasıdır. Virüsün tespitinde çalışmak, numune almak ve testler yapmak için yüksek güvenlik seviyesi gerekmektedir. Çalışılan laboratuvarlar da bu düzeyde olmalıdır.

Ebola’dan şüphe duyulursa, hastanın kan ölçümleri yakından izlenir. Buna ek olarak, kanama durumu ya da bozulmuş organ fonksiyonu takibi yapılır.

Ebola hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Ebola virüsü kan ve vücut sıvıları ile bulaşmaktadır.

Ebola virüsü kan ve vücut sıvıları ile bulaşmaktadır.

Günümüze kadar ebolanın kesin bir tedavi prosedürü bulunamamıştır, bu nedenle ölüm oranı ebola tedavisi olmadığından günümüzde de çok yüksektir.

Ebola enfeksiyonu durumunda mühim olan, hastaların zaman kaybetmeden yoğun bakım müdahalesi görmesidir. Başarılı bir şekilde tedavi sağlanabilmesi için elektrolit ve sıvı uygulaması önemlidir. Böbrek yetmezliği durumunda diyaliz başta olmak üzere organ nakli prosedürü başlatılmalıdır. Ancak, maalesef ebolanın görüldüğü ülkelerin tedavi uygulamaları için gerekli donanım yeterli olamamaktadır.

Ebola’nın görüldüğü ülkeler

Seyahat etmeden önce bulaşıcı viral hastalıkların listesi incelenmelidir.

Seyahat etmeden önce bulaşıcı viral hastalıkların listesi incelenmelidir.

Afrika’da görülmüş vakalar, Liberya, Uganda, Mali, Gine, Nijerya, Gabon, Fildişi Sahilleri, Sierra Leone, Kongo Cumhuriyeti ve Güney Sudan gibi ülkelerde görülmüştür.

Ebola virüsü Türkiye’ye geldi mi?” sorusu, ülkemizde şuana kadar ebolanın tespit edilmediği şeklindedir.

Ebola hastalığından korunma yolları nelerdir?

Yüksek ateş belirtiler arasındadır.

Yüksek ateş belirtiler arasındadır.

Bu hastalığın kaynağı olan virüsten korunmak oldukça zordur. Ancak genel olarak dikkat edilmesi gereken korunmaya yönelik tedbirler şu şekildedir;

  • Elleri düzenli olarak yıkamak,
  • Ölü hayvanlardan uzak durmak ve temastan kaçınmak,
  • Primatlar başta olmak üzere vahşi hayvan tüketmemek,
  • Eboladan şüphelenilen kişi ya da hayvanlarla özellikle yakın temas kurmamak,
  • Eboladan korunma yolları konusunda doğru bilgi edinmek

hastalıktan korunmak adına önem taşımaktadır.

Günümüzde ruhsatlandırılmış ve kullanımı bulunan ebola virüsü aşısı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir