Edith Piaf

Edith Piaf Kimdir? Sanat Hayatı, Acıları ve Aşkı

47 yıllık yaşamına birçok acı sığdıran Edith Piaf, sesinde ve yorumunda sanki yaşadığı acıları da saklıyordu. Bazı sanatçıları yaşadığı acılı sancılar kültleştirir. Bunlardan biri de nam-ı diğer kaldırım serçesi, Edith Piaf.

Edit Piaf’ın Çocukluğu

19 Aralık 1915 günü Paris’te doğan Edit Piaf’ın doğumunda verilen ismi Edith Giovanna Gassion’du. Piaf’ın annesi Annetta Giovanna Maillard, yarı İtalyan yarı Tiflis göçmen bir ailenin kızıydı. Annesi sokak şarkıcılığı yaparken babası ise cambazlıkla geçimini sürdürüyordu. Daha 4 yaşındayken gözlerinin mikrop kapması yüzünden kısa bir süre kör olma tehlikesi geçirir. Bir müddet görme yetisini kaybeden sanatçı, tedavi sayesinde tekrardan sağlığına kavuşur. Bir süre genelevin sahibi ve orada yaşayan kadınlarla birlikte yaşamak zorunda kalır.

Edith Piaf

Edith Piaf

Şarkıya İlk Adımı Atışı

14 yaşına geldiğinde babasının yanına Paris’e dönen Piaf, babasının çalıştığı sirkte şarkıcı olarak çalışmaya başlar. Her ne kadar hassas ve narin bir vücudu olsa da sesindeki güç sayesinde kendinde yaşama gücü bulabiliyordu. 14 yaşına kadar zorluklara göğüs geren Piaf için artık güzel günler başlar. Şarkı söylediği sırada La Marseillaise’i söylerken biri tarafından keşfedilir.

Edith Piaf’ın İlk Aşkı

Sokaklarda şarkı söylediği bir gün 17 yaşındayken ilk aşkı olan P’tit Louis ile tanışırlar. Birlikte yoksul bir yaşam sürerken Edith bir kız çocuğu dünyaya getirir. Kızı Marcelle daha iki yaşındayken menenjit geçirerek vefat eder. Kızını kaybeden Edith zamanla alkolik olur.

Edith Piaf

Edith Piaf’ın lakabı kaldırım serçesi olarak geçer.

Sefalet Dolu Bir Yaşam

Büyüleyici bir sese sahip olan sanatçı, kızının ölümü sonrasında kendine gelemez. Hayatını izbe bar köşelerinde şarkı söyleyerek harcar. Henüz 18 yaşındayken tek bildiği alt kesim insanların yaşadığı bir dünyadır. Hatta sevgilisi Albert, bedenini satması için baskı bile yapar.

Edith Piaf İçin Şans Yeniden Kapıda

1935 yılında sorunlu erkek arkadaşından uzaklaşmaya çalıştığı sıralarda Gerny’s kabarenin sahibi Louis Leplee Edith’in şarkısına kulak verir. O anda sesine hayran olan Louis, kendisiyle çalışması için sanatçıyı ikna eder. La Mome Piaf şarkısıyla başarıyı bir gecede yakalayan Edith, sahne adını Piaf olarak değiştirir.

Edith Piaf sahne hayatına geri döner.

Şüpheli Ölüm ve Sonrası

Hızla gelen ünden kısa bir süre sonra, Louis Leplee bir saunada ölü bulunur. Bu trajik olayın şüphelisi olarak görülen Edith Piaf, sorgu sürecine alınır ve bir gecede hayranlarının gözünden düşer. Piaf, Kısa bir süre sonra Raymond Asso’yu arayarak, eski müzik hayatına geri dönmeyi başarır. Müzik eğitimi alarak kendini yenileyen sanatçının ünü tüm ülkeye yayılmaya başlar. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra “La Vie en Rose” adlı şarkıyla şöhreti yakalar. Jean Cocteau’nun kendisi için yazdığı oyunda büyük başarı gösterdikten hemen sonra Montmartre-sur-Seine adlı bir filmde de rol alır. Müzikteki başarısının yanı sıra oyunculuğuyla da insanları büyülemeyi başarır.

Edith Piaf 10 Ekim 1963 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Küçüklüğünden Gelen Hastalık

Yoksulluk içinde geçen çocukluğu boyunca geçirdiği hastalıklardan ötürü bünyesi her zaman zayıf olan Piaf, orta yaşlara geldiği zaman bünyesinin hassaslığını daha da hissetmeye başlar. Başına gelen trafik kazasıyla omuriliğinde hasar oluşur. 1960’lı yıllara doğru hastalıkları ilerleyince, eşiyle birlikte Fransa’nın Güneyine yerleşir. Sakin bir hayat süren Edith Piaf iyileşme umuduyla geldiği Fransa’da ağırlaşır. 10 Ekim 1963’te karaciğer rahatsızlığından hayata gözlerini yumar.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir