Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
egzama

Egzama Nedir? Egzama Belirtileri Ve Tedavisi

Egzama, stres ya da alerjik bir reaksiyon sonucu oluşan deri rahatsızlığıdır. Sağlık açısından tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak, kişi de kaşıntı ve döküntü gibi belirtiler görülür. Estetik açıdan kötü göründüğünden, hastalığı geçirenler için rahatsız edici bir durumdur. Bağışıklık sisteminin de düşmesiyle birlikte hastalık daha ağır görülmektedir.  Ülkemizde her yıl çok sayıda kişide görülen egzama nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Egzama hastalığının nedenleri?

Alerji ya da stres sonucu oluşan egzama, bir deri hastalığıdır.  Kolay uygulama yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Ancak hastalık kişi de tekrar görülebilmektedir. Hastalık, kaşıntı ve sonrasında deri de kabarcıkların oluşmasıyla başlar. Bu döküntüler, vücudun her bölgesinde olabilir. Hastalığın nedeni stres ya da alerji olarak gösterilse de kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak rahatsızlığın sağlığı tehdit edici bir tarafı yoktur.

Hastalığın görülme oranı Kış aylarında fazlalaşmaktadır. Deterjan ve bulaşık deterjanı gibi kimyasalların kullanımı sonucu, daha çok ev hanımlarında görülür. Saman nezlesi ya da astım hastalığı olan kişilerde görülme durumu daha fazladır.

"<yoastmark

Egzama çeşitleri nelerdir?

Egzama genellikle alerji kaynaklı olup, çok çeşitleri vardır. Bunlar;

Atopik egzama

Bebeklerde ve çocuklarda görülür. İlerleyen yıllarda hafifleyebilir. 3 aylık bebeklerde görülen hastalık, çocukluk döneminde vücudun diğer bölgelerinde görülebilir. Kaşıntı ve cilt üzerinde kabarmalar görülür.

Seboreik egzama

Kronik olarak görülen bu hastalık, özellikle strese bağlı olarak artış gösterir. Çocuklarda enfeksiyon görülme riski daha fazladır.

Asteatotik egzama

Derinin aşırı kuruması sonucu görülmektedir. En fazla kollarda görülen bu cilt rahatsızlığında, kişi de kaşıntı şikayeti olur.

El egzaması

Kimyasal maddelerin (deterjan,sabun vb) kullanımı sonucu ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonlardır. El üzerinde kızarıklıklar ve kaşıntıyla birlikte başlar.

İlgili İçerik  Jogging Nasıl Yapılır? Jogging Faydaları Nelerdir?

Numuler egzama

Genellikle kol ve bacak bölgelerinde oluşan döküntüdür. Orta yaş ve sonrası kişilerde görülmektedir. Kaşıntı diğer türlerine göre çok daha fazladır.

Kontakt egzama

Temizlik malzemeleri, makyaj ve cilt bakım ürünleri, diş macunu, saç boyaları, parfümler nedeniyle ciltte meydana gelen alerjik bir hastalıktır.

Gravitasyonel egzama

Kan dolaşımında meydana gelen aksaklıklar sonucu, bacak bölgesinde meydana gelir. Kaşıntı ve kabarcıklar görülür. Bunun yanı sıra, ileri safhalarında deride koyu lekeler oluşur.

el egzaması

el egzaması

Nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavi sürecinde, erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Hastalığın tespit edilmesinde, fiziksel muayene yeterlidir. Ancak kimi zaman, doku örneği ile inceleme gerekebilir. Tedavi sürecinde, lokal etkili ilaçlar ve pomatlar kullanılır. Hastalık, strese bağlı olarak oluşabildiği için, psikolojik destek almak gerekebilir. Bu süreçte, kaşınan bölgeye dokunmamak gerekir. Bölgenin kapalı olarak tutulması, iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Hastaların, çiçek aşısı olması önerilmez. Çünkü çiçek aşısı hastalığının, bu kişilerde ölümcül riskleri vardır.
 • Tedavi süresinde, cildin nemli tutulması tavsiye edilir.
 • Bu süreçte, su tüketiminin oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekir.
 • Çok sıcak suyla duş almak vücuttaki döküntüler için zararlıdır.
 • Özellikle E ve C vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Belirtileri nelerdir?

 • Ciltte kızarıklık ve kabarcıkların oluşması
 • Deri üzerinde çatlama ve renk değişimi
 • Saç diplerinde kepek oluşması
 • Ciltte aşırı kuruma
 • Vücutta yanma hissi
 • www.haber7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir