el üşümesi

El Üşümesi Neden Olur? El Üşümesinin Nedenleri ve Tedavisi

El üşümesi, zaman zaman ellerin mor bir renk alması, bilhassa kadınlarda ve gençlerde sık rastlanan bir durumdur. Ellerde ve parmaklarda görülen bu durum, hastalık habercisi olabilir. Son zamanlarda sıkça rastlanan el ve parmak üşümesinin nedenleri.

Kış mevsiminde el, ayak ve kolların soğuk olması tedirgin olunmasını gerektirmeyen normal durumlardan bir tanesidir. Ancak yaz sıcağında bile elleriniz buz kesiyorsa, işte o dikkat edilmesi gereken durumların sinyalini veriyor demektir.

El üşümesi neden olur?

El üşümesi yaşayan insanların bir çoğu, bu durumla yalnızca geçici bir süreliğine baş etmek durumundadır. Kalp, bedeni sıcak tutabilmek adına bütün vücuda kan pompalar fakat eller kalpten en uzaktaki organlardır. Kalpten ve diğer bütün hayati organlardan uzakta  konumlandıkları için eller daha kolay soğur. 

Normalde ellerde görülen üşüme durumu endişe edilecek bir şey değildir ancak bununla beraber devamlı üşüme hissediliyorsa eğer ciddi bir problem mevcut olabilir.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamin eksikliği, ellerin üşümesine yol açan sebeplerin en başında gelir. B12 vitamini, kırmızı kan hücreleri olarak adlandırılan eritrositlerin üretilmesinde görev alır. B12 vitamininin, vücut içerisinde az olması kan hücrelerinin üretiminde yavaşlamaya yol açar. Azalan kan hücreleri sebebiyle hücrelere giden kan miktarı azalır ve üşüme meydana gelir.

B12 vitamini, özellikle kanatlı hayvanlarında, et, süt ve de yumurtada bol miktarda bulunmaktadır.

el üşümesi

El üşümesi

Raynaund hastalığı

Raynaund hastalığı, kan dolaşımının bozulmasıyla, el, ayak ve kulak gibi organlarda üşümeyle kendisini gösterir. İlk aşamada parmak uçlarında solgunluk ortaya çıkar ve daha ileri safhalarda kızarıklıklar ve yanma hissi görülür.

Raynaund hastalığından şüpheleniliyorsa eğer mutlaka doktora başvurulmalıdır. Genelde ciddi bir rahatsızlık değildir ve bu hastalık kontrol altına alınabilir.

Kansızlık (Anemi)

Kadınlarda kansızlık durumuyla daha sık karşılaşmaktadır. Vücutta yeterli düzeyde demir bulunmadığı zaman tiroid hormonu üretimi etkilenebilir. Tiroid hormonu metabolizmayı doğrudan kontrol ettiğinden ötürü hissedilen vücut sıcaklığını da bu durumdan etkiler. Kansızlık durumunda da el ve ayak üşümesine sıklıkla rastlanır.

Yetersiz Kan Dolaşımı

Herhangi bir sebepten ötürü kalp  kanı vücuda pompalamakta zorluk çekiyorsa, bu durum ilk olarak ellerde fark edilir. El üşümesi dolaşımın fonksiyonu yaşlandıkça azaldığından yaşlılarda daha sık karşılaşılır. Kan dolaşımı yavaşlaması aynı zamanda obeziteden de kaynaklanabilir. Vücut büyüdükçe kalp, özellikle ellere kan ulaştırabilmek adına daha fazla çalışır.

el üşümesi

el üşümesi

Kaygı ve Stres

Kaygı ve stres durumu ellerde üşümeye sebep olabilir. Stres, anormal soluk alınmasına yol açar. Uzun ve derin olarak yapılan solunum, kırmızı kan hücrelerinin bedene gerekli olan oksijenin yeterli düzeyde alınmasını engeller. Ayrıca kaygı hali, kalp atış hızını ve kan akışını etkileyen maddelerin de üretimini artırır.

Diyabet ve Yüksek Tansiyon

Diyabet ile yüksek tansiyon, kan damarlarında yer alan hasarlarla bağlantılıdır. Bu hastalıkların meydana getirdiği yıkımlar neticesinde el ve kollara doğru miktarda kan gitmez. Bu durumda ellerde üşümeye yol açar.

Sigara Tüketimi

Eğer sigara kullanılıyorsa ve ellerde üşüme durumu mevcutsa, bir an evvel sigara tüketimi bırakılmalıdır. Sigara kan damarlarına ciddi zarar verir ve bu nedenle kan akışı engellenir. Sigara kullananlar, kış mevsiminde aşırı derecede el üşümesi,ile karşı karşıya kalırlar. Kan dolaşımı sorunları ya da damar sertleşmesiyle karşılaşılabilir.

El üşümesi durumuyla karşı karşıya olan kişilerin bu durumu dikkate alması ve en kısa sürede doktora gitmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir